Loading...
Psychika

Kto może skorzystać z wizyt u psychologa online?

Korzystanie z wizyt u psychologa online

Terapia psychologiczna jeszcze do niedawna kojarzona była wyłącznie z sesjami prowadzonymi w gabinecie. Rzeczywistość jednak ewoluuje i zmienia się we wszystkich obszarach. Nie inaczej jest ze świadczeniem pomocy przez specjalistów od zaburzeń natury psychicznej. Po wsparcie psychologa online mogą obecnie sięgnąć wszyscy ci, którzy zmagają się z depresją, stanami lękowymi czy samotnością, pod warunkiem, że nie wykazują zachowań samodestrukcyjnych.

Psycholog online – dla kogo tego rodzaju terapia jest odpowiednia?

Badania EZOP II przeprowadzone w latach 2017–2021 nie pozostawiają złudzeń – ponad 26,46% populacji kiedykolwiek w życiu zmagało się z jakimś problemem natury psychicznej. Najczęściej były to napady lękowe, fobie swoiste i fobie społeczne, stres pourazowy, epizody depresji i uzależnienia.

Coraz więcej osób ma trudność ze sprostaniem wyzwaniom stawianym przez otoczenie, a mimo to wciąż korzystanie z pomocy psychologa rodzi obawy związane z ostracyzmem ze strony rodziny i znajomych. Nic w tym dziwnego, wziąwszy pod uwagę fakt, że co piąty Polak wyraża negatywny stosunek wobec osób z zaburzeniami natury psychicznej. Niemałej przez to odwagi wymaga podjęcie decyzji o terapii w gabinecie psychologa.

Pomocna jest w tej sytuacji terapia przez internet: https://www.twojpsycholog.online/. Ta forma pomocy jest odpowiednia dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu:

  • depresji,
  • stanów lękowych,
  • fobii (zwłaszcza fobii społecznych),
  • nadmiernego i długotrwałego stresu,
  • samotności,
  • kryzysu w relacjach z partnerem,
  • utrudnionej klimatyzacji w nowym kraju po emigracji,
  • ograniczeń fizycznych ciała,
  • obciążenia sprawowaniem opieki nad chorym członkiem rodziny,
  • uzależnień.

Psycholog online

Kto może szczególnie skorzystać z poradnictwa przez internet?

Mimo chęci i potrzeby sięgnięcia po pomoc specjalisty nie zawsze jest to możliwe. Wiele osób każdego dnia zmaga się z szeregiem ograniczeń, które uniemożliwiają odwiedzenie gabinetu terapeuty. To właśnie ta grupa powinna szczególnie rozważyć spotkania z psychologiem online 24h.

Dla osób mieszkających na wsi lub peryferiach dużych miast dojazd do psychologa i powrót po sesji do domu zajmuje niejednokrotnie cały dzień. Regularne spotkania stają się przez to bardzo szybko uciążliwe, aż wreszcie pacjent rezygnuje z nich w pełni świadomości, że nie został wyleczony i problemy powrócą. Ponadto w małych miejscowościach dostęp do wykwalifikowanych psychologów jest mocno ograniczony. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wyszkolony terapeuta online niż konwencjonalna terapia prowadzona przez niedoświadczonego psychologa o niepotwierdzonych kompetencjach.

Problem z dostępem do pomocy specjalisty od chorób ducha jest jeszcze bardziej wyraźny w przypadku osób z niepełnosprawnością natury fizycznej, rodziców opiekujących się małymi dziećmi oraz troszczących się o obłożnie chorych rodziców lub dziadków. Aby dotrzeć do specjalisty, muszą najczęściej angażować osoby postronne, co może być źródłem dyskomfortu i skutkować zrezygnowaniem z terapii w ogóle.

Psycholog online 24h to usługa stworzona z myślą również o tych potrzebujących, którzy żyją w społeczności negatywnie ustosunkowanej do psychoterapii. Nie jest to rzadkie zjawisko. Jak wynika ze wspomnianych już badań EZOP II wciąż aż 18,3% osób w razie problemów psychicznych kogoś z bliskich, zwróciłoby się po pomoc do rodziny lub przyjaciół, zamiast do wykwalifikowanego specjalisty.

Terapia przez internet sprawdzi się także u wszystkich tych osób, które nie czują się komfortowo w nowym i obcym miejscu, dostarczającym zbyt wielu rozpraszających bodźców.

Ponadto terapia online ma przewagę nad metodami konwencjonalnymi u wszystkich tych osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Zamiast co chwilę przerywać terapię z nowo wybranym specjalistą, korzystniej jest odbywać sesje online z jednym psychologiem, który zdążył nawiązać z pacjentem relację i poznać jego problemy.

Dla kogo wizyta u psychologa online 24h to za mało?

Terapia psychologiczna przez internet jest równie skuteczna, jak ta prowadzona w gabinecie, a niekiedy może wręcz przynieść lepsze efekty. Potwierdziły to badania na Uniwersytecie w Zurychu. Stwierdzono wówczas, że aż 57% pacjentów z depresją po terapii online nie wykazywało objawów zaburzenia, podczas gdy podobne efekty stwierdzono u 42% pacjentów po sesjach prowadzonych w gabinecie psychologa.

Mimo niewątpliwych korzyści, jakie niesie za sobą terapia przez internet, nie będzie ona odpowiednia w każdym przypadku. Osoby z myślami samobójczymi oraz praktykujące samookaleczanie potrzebują pilnej pomocy medycznej i psychiatrycznej. Podobnie innej formy wsparcia będzie potrzebować osoba będąca ofiarą przemocy domowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.