Loading...
Uroda

Które zabiegi stomatologiczne najczęściej wykonują Polacy?

Trzech stomatologów rozmawia w gabinecie

Bardzo często, żeby zadbać o zdrowie zębów, wystarczy skorzystać z całkiem podstawowych zabiegów stomatologicznych. Oto kilka z tych najczęściej wybieranych – jeśli z nich nie korzystałeś, być może już czas najwyższy, żeby odwiedzić swojego lekarza dentystę.

Leczenie ortodontyczne

Aparaty ruchome i stałe pozwalają zwalczać zdecydowaną większość wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Im wcześniej rozpoczyna się leczenie, tym mniejszy towarzyszy mu dyskomfort i tym szybciej widoczne są efekty. Założenie aparatu na łuku zębowym pozwala prawidłowo zorientować zęby i pozbyć się prawie każdej wady estetycznej.

Lista problemów, z którymi może uporać się doświadczony ortodonta, jest bardzo długa. Warto jednak podkreślić, że nie sprowadza się to do odzyskania równego, zdrowego uśmiechu. Ortodonta pozwala też odbudować sprawność przeżuwania, odzyskać zdrowy uśmiech, ograniczyć ryzyko powstawania próchnicy czy przywrócić funkcje wokalne i oddechowe jamy ustnej. Możliwości są naprawdę ogromne i warto z nich korzystać.

Zabiegi w ramach stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza to nie tylko leczenie, w tym założenie wypełnienia, które jest chyba najczęściej wykonywanym zabiegiem z tych nieco bardziej inwazyjnych, nie tylko procedura leczenia kanałowego, ale przede wszystkim zabiegi profilaktyczne. Usunięcie kamienia i osadu, lakierowanie    i zabezpieczenie zębów pozwalają dłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem, a nie wiążą się z najmniejszym nawet dyskomfortem. Ponieważ jednak sporej części z nich nie można wykonać w ramach świadczeń gwarantowanych, nawet na profilaktyczny zabieg lakierowania trzeba zgłosić się do prywatnego gabinetu higieny. Jest to jednak znakomita inwestycja we własne zdrowie, gdyż sam zabieg zabezpieczenia zębów stałych nie jest kosztowny, a pozwala zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego lub utrudnia rozwój próchnicy.

Usuwanie zębów

Każdy dentysta usuwa zęby niemal codziennie. Niektórych nie udaje się uratować, nawet stosując leczenie kanałowe, a inne są w kiepskim stanie przez wieloletnie zaniedbania pacjentów. Usunięcie zęba jednak nie zawsze jest proste – są one przecież powiązane z innymi strukturami w obrębie twarzoczaszki i ze sobą nawzajem. Kiedy dochodzi do usunięcia zębów, większość pacjentów decyduje się też na znieczulenie, ponieważ wtedy wizyta u dentysty przebiega w sposób komfortowy dla pacjenta.

Pacjenci często pozbywają się zębów mądrości, ale usuwa się także zęby w procesie leczenia ortodontycznego albo kiedy zabiegi zachowawcze nie mają już szansy przynieść właściwego rezultatu. Fakt, że usuwanie zębów jest wykonywane często, to w gruncie rzeczy zła wiadomość: wielu tych przypadków można by było uniknąć, dlatego regularne wizyty stomatologiczne są tak ważne.

Przeglądy profilaktyczne

Niestety wizyty okresowe u dentysty wcale nie są najczęściej wybierane przez pacjentów. Wielu z nich pojawia się na przeglądzie stomatologicznym tylko przy okazji – przychodząc z problemem, o którym wiadomo, że wymaga natychmiastowej interwencji. A szkoda, bo regularne wizyty zwykle pozwalają albo przeprowadzenie łagodniejszego leczenia, albo dzięki wdrożeniu procedur higienizacyjnych, w ogóle ochronić zęby i zdrowie jamy ustnej. Dobrze przeprowadzony przegląd to jednak nie tylko wizualna ocena stanu uzębienia i dziąseł – bardzo ważne jest też wykonanie zdjęć RTG, które pozwalają ocenić stan struktur, których od zewnątrz nie widać. Fotografie rentgenowskie powinny nie tylko poprzedzać poważne zabiegi stomatologiczne, w tym leczenie kanałowe, ale stać się podstawowym elementem diagnostyki stomatologicznej. Niestety wspomniane procedury są stosowane tylko w nielicznych – tych najlepszych – klinikach i gabinetach.

Zadbaj o swoje zęby – raz, a dobrze

Nie wszystkie zabiegi stomatologiczne trzeba wykonywać często – właściwie tylko przeglądy są tu koniecznością. Pamiętaj – im częściej dentysta będzie mógł ocenić stan zdrowia Twoich zębów i jamy ustnej, tym rzadziej będą potrzebne skomplikowane, czasem nieprzyjemne, a czasem dodatkowo kosztowne zabiegi stomatologiczne. Zapisz się na wizytę w HCentrum na przegląd, usuwanie kamienia nazębnego, leczenie próchnicy albo konsultację ortodonty: zajmiemy się Tobą najlepiej, jak to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.