Loading...
Choroby

Kurzajka na stopie – przyczyny i jak sobie z nią poradzić?

Mężczyzna na plaży

Kurzajki to nieestetyczne brodawki o szorstkiej powierzchni, które często pojawiają się na stopach. Nie są groźne dla zdrowia lecz nieleczone mogą utrzymywać się na skórze nawet przez kilka miesięcy. W leczeniu kurzajek pomaga kwas salicylowy, preparaty z kwasem monochlorooctowym, krioterapia, elektrokoagulacja, a w niektórych przypadkach zabieg inwazyjny.

Czym jest kurzajka?

Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Do zarażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną bądź na skutek rozdrapania istniejących już zmian na ciele, które w wyniku czynności tworzą się w innym miejscu.  Brodawki mają szorstką powierzchnię i ciemnobrązowy kolor. Umiejscawiają się najczęściej na dłoniach, twarzy, okolicach odbytu oraz stopach, gdzie mogą powodować ból i tym samym przeszkadzać w chodzeniu.  Nieestetyczne brodawki zwykle pojawiają się w stanach obniżonej odporności organizmu. Kurzajki na stopach można leczyć preparatami dostępnymi w aptece bez recepty bądź udać się do lekarza na zabieg krioterapii bądź chirurgicznego usunięcia zmian skórnych.

Kurzajki – leczenie preparatami aptecznymi

W aptece można dostać gotowe preparaty do leczenia kurzajek w domowych warunkach. W przypadku zmian skórnych, zwłaszcza na twarzy czy okolicach miejsc intymnych, warto jednak wcześniej zasięgnąć porady dermatologa. Kwas salicylowy w płynie to jeden ze skutecznych środków przeznaczonych do leczenia nieestetycznych zmian skórnych. Preparat należy nakładać tylko w zmienione chorobowo miejsce na skórze,  kuracja nie powinna trwać dłużej jak 6-8 tygodni. Do leczenia kurzajek stosuje się również preparaty z kwasem monochlorooctowym, jednak należy pamiętać, że jest to substancja silnie żrąca, dlatego aplikując ją na skórę, należy zachować szczególną ostrożność. W aptekach można także dostać specjalne środki do wymrażania kurzajek. Przed zastosowaniem preparatu pomocne bywa namoczenie zmiany skórnej w wodzie, aby zmiękczyć jej powierzchnię. Producenci zapewniają, że po aplikacji środka, kurzajka (po około 10 dniach) powinna odpaść samoczynnie, a na jej miejscu powstanie  się nowy naskórek.

Popularne zabiegi na kurzajki

W przypadku, gdy preparaty apteczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można skorzystać z zabiegów, jakie oferują gabinety dermatologiczne. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania kurzajek jest krioterapia, czyli wymrażanie brodawek ciekłym azotem. Zabieg może wywoływać lekkie pieczenie, które przypomina szczypanie po poparzeniu się.  Elektrokoagulacja, inaczej wypalanie, do usuwania kurzajek wykorzystuje prąd o wysokich częstotliwościach. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i najczęściej jest on stosowany w przypadku niewielkich zmian skórnych. Inwazyjną metodą usuwania kurzajek jest wycięcie brodawki przy użyciu skalpela chirurgicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.