Kurzajki to nieestetyczne brodawki o szorstkiej powierzchni, które często pojawiają się na stopach. Nie są groźne dla zdrowia lecz nieleczone mogą utrzymywać się na skórze nawet przez kilka miesięcy. W leczeniu kurzajek pomaga kwas salicylowy, preparaty z kwasem monochlorooctowym, krioterapia, elektrokoagulacja, a w niektórych przypadkach zabieg inwazyjny.
Czym jest kurzajka?
Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Do zarażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną bądź na skutek rozdrapania istniejących już zmian na ciele, które w wyniku czynności tworzą się w innym miejscu. Brodawki mają szorstką powierzchnię i ciemnobrązowy kolor. Umiejscawiają się najczęściej na dłoniach, twarzy, okolicach odbytu oraz stopach, gdzie mogą powodować ból i tym samym przeszkadzać w chodzeniu. Nieestetyczne brodawki zwykle pojawiają się w stanach obniżonej odporności organizmu. Kurzajki na stopach można leczyć preparatami dostępnymi w aptece bez recepty bądź udać się do lekarza na zabieg krioterapii bądź chirurgicznego usunięcia zmian skórnych.
Kurzajki – leczenie preparatami aptecznymi
W aptece można dostać gotowe preparaty do leczenia kurzajek w domowych warunkach. W przypadku zmian skórnych, zwłaszcza na twarzy czy okolicach miejsc intymnych, warto jednak wcześniej zasięgnąć porady dermatologa. Kwas salicylowy w płynie to jeden ze skutecznych środków przeznaczonych do leczenia nieestetycznych zmian skórnych. Preparat należy nakładać tylko w zmienione chorobowo miejsce na skórze, kuracja nie powinna trwać dłużej jak 6-8 tygodni. Do leczenia kurzajek stosuje się również preparaty z kwasem monochlorooctowym, jednak należy pamiętać, że jest to substancja silnie żrąca, dlatego aplikując ją na skórę, należy zachować szczególną ostrożność. W aptekach można także dostać specjalne środki do wymrażania kurzajek. Przed zastosowaniem preparatu pomocne bywa namoczenie zmiany skórnej w wodzie, aby zmiękczyć jej powierzchnię. Producenci zapewniają, że po aplikacji środka, kurzajka (po około 10 dniach) powinna odpaść samoczynnie, a na jej miejscu powstanie się nowy naskórek.
Popularne zabiegi na kurzajki
W przypadku, gdy preparaty apteczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można skorzystać z zabiegów, jakie oferują gabinety dermatologiczne. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania kurzajek jest krioterapia, czyli wymrażanie brodawek ciekłym azotem. Zabieg może wywoływać lekkie pieczenie, które przypomina szczypanie po poparzeniu się. Elektrokoagulacja, inaczej wypalanie, do usuwania kurzajek wykorzystuje prąd o wysokich częstotliwościach. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i najczęściej jest on stosowany w przypadku niewielkich zmian skórnych. Inwazyjną metodą usuwania kurzajek jest wycięcie brodawki przy użyciu skalpela chirurgicznego.