Loading...
Uroda

Kwas hialuronowy w pielęgnacji oczu

Kwas hialuronowy ma wiele zastosowań, choć z pewnością do najbardziej znanych należą te związane z kosmetologią i medycyną estetyczną. Właściwości kwasu hialuronowego czynią go jednak nieocenionym i wielce przydatnym składnikiem preparatów stosowanych w leczeniu wielu schorzeń, w tym zespołu suchego oka. Poznaj zalety kwasu hialuronowego i jego działanie w pielęgnacji oczu.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA) jest cukrem złożonym należącym do grupy glikozaminoglikanów. W ludzkim organizmie wypełnia przestrzenie międzykomórkowe i jest odpowiedzialny między innymi za utrzymanie prawidłowego nawodnienia tkanek. Kwas hialuronowy w postaci hialuronianu sodu występuje przede wszystkim w komórkach skóry, a także w mazi stawowej, nerkach, płynach ustrojowych, chrząstkach i w ciele szklistym oka. Jego odpowiedni poziom jest niezbędny dla właściwego poziomu nawilżenia oka. Niestety, wraz z wiekiem poziom naturalnego kwasu hialuronowego w naszym ciele spada, co ma przełożenie między innymi na problemy z suchością oczu.

Jak uzupełnić kwas hialuronowy?

Jest wiele sposobów pozwalających uzupełnić kwas hialuronowy. Jest on stosowany w postaci preparatów podawanych podczas zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej, a także w kremach. Pomaga poprawić jędrność i elastyczność skóry, przywracając jej właściwy poziom nawilżenia. Kwas hialuronowy ma duże zdolności absorpcyjne, co oznacza, że wiąże wodę i zapobiega jej nadmiernemu parowaniu. Te właściwości wykorzystywane są również w medycynie – kwas hialuronowy jest składnikiem m.in. leków na stawy oraz kropli do oczu. Regularne stosowanie nawilżających kropli do oczu z kwasem hialuronowym korzystnie wpływa na narząd wzroku i wspiera działanie naturalnego filmu łzowego.

Kiedy stosować krople do oczu z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest przydatny w pielęgnacji oczu, zwłaszcza gdy są one narażone na działanie czynników zwiększających ryzyko suchości oka. Stosowanie nawilżających kropli do oczu z kwasem hialuronowym jest zalecane przy zespole suchego oka, ale także dla osób noszących soczewki kontaktowe, pracujących przy komputerze czy przebywających w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Krople do oczu z kwasem hialuronowym, tak zwane sztuczne łzy, sprawdzą się też w czasie podróży samochodem lub samolotem oraz przy trudnych warunkach atmosferycznych (wiatr, upał, suche powietrze). Stosowany w postaci kropli do oczu kwas hialuronowy łagodzi podrażnienia i nawilża powierzchnię gałki ocznej. Pomoże złagodzić takie objawy suchości oczu jak zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie czy uczucie piasku pod powiekami. Zaleca się wybierać krople do oczu z kwasem hialuronowym bez sztucznych dodatków w postaci konserwantów. Dobrym wyborem będą na przykład nawilżające krople do oczu Hyal, które są dostępne bez recepty i które można stosować zarówno w zespole suchego oka, jak i w celach profilaktycznych, pielęgnacyjnych. Pomogą przynieść ulgę i poprawić komfort widzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.