Loading...
Choroby

Leczenie refluksowego zapalenia przełyku

Bakterie powodujące chorobę wrzodową utrudniają leczenie refluksowego zapalenia przełyku. W artykule opublikowanym w czerwcowym numerze „The Lancet” dr Werner Schwizer z University Hospital in Zurich i jego współpracownicy zwracają uwagą na rolę zakażenia Helicobacter pylori w refluksowym zapaleniu przełyku.

Bakteria ta, będąca czynnikiem etiologicznym choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy i zwiększająca ryzyko zachorowania na raka żołądka okazuje się ważnym czynnikiem chorobotwórczym także w zapaleniu przełyku, utrudniając jego leczenie. Eradykacja, czyli eliminacja Helicobacter pylori poprzez zastosowanie kilkudniowego leczenia dwoma antybiotykami, daje znaczącą poprawę lub całkowite wyleczenie u znacznej części osób z chorobą wrzodową. Infekcja Helicobacter może być przyczyną niepowodzeń w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku. Choroba ta, polegająca na powstawaniu stanu zapalnego wskutek cofania się kwasu z żołądka do przełyku u osób z niewydolnością zwieracza wpustu żołądka, objawia się piekącym bólem za mostkiem i uporczywą zgagą. Leczenie polega na stosowaniu leków poprawiających motorykę przełyku i blokowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku (np. omeprazolem). Z badań opublikowanych przez dr. Schwizera wynika, iż dłuższą remisję osiąga się u osób leczonych antybiotykami, jeśli są one zakażone Helicobacter pylori.

Stosując przez 10 dni klarytromycynę i amoksycylinę łącznie z omeprazolem badacze uzyskali ustąpienie dolegliwości na dłuższy okres (średnio 100 dni), niż u chorych leczonych samym omeprazolem (średnio 54 dni). Eradykacja nie dała poprawy u pacjentów z ciężkim zapaleniem przełyku, z nadżerkami na jego śluzówce lub owrzodzeniami spowodowanymi przewlekłym zarzucaniem kwasu solnego. Wyraźnie jednak widać, że zakażenie Helicobacter pylori ma wpływ na przebieg kliniczny refluksowego zapalenia przełyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.