Loading...
Leki i suplementy

Lekarze ostrzegają przed lekami roślinnymi

W lipcowym numerze „Journal of American Medical Association” dr Michael Ang-Lee, dr Jonathan Moss i dr Chun-Su Yuan z Chicago ostrzegają przed nieoczekiwanymi powikłaniami zdrowotnymi wynikającymi z zażywania leków pochodzenia roślinnego.

Pacjenci mają zaufanie do fitoterapii i często aplikują sobie leki ziołowe nie konsultując tego z lekarzem. Wiele preparatów pochodzenia roślinnego ma silne działanie farmakologiczne. Zdarzają się związane z tym powikłania, które mogą być groźne dla życia. Autorzy publikacji podają dwa przykłady takich nieoczekiwanych skutków leczenia preparatami pochodzenia roślinnego. Pierwszy przykład to wystąpienie groźnego krwotoku u chorego operowanego z powodu kamicy pęcherzyka żółciowego. Przyczyną krwotoku było zażywanie przez pacjenta preparatu ginko biloba (miłorzębu japońskiego). Środek ten zmniejsza krzepliwość krwi i należało go odstawić 24 godziny przed operacją. W drugim przypadku pod wpływem stosowania przez pacjenta wyciągu z czosnku wystąpiło krwawienie do rdzenia kręgowego. Konieczna była pilna operacja, w przeciwnym razie bowiem chory doznałby trwałego paraliżu. Leki zawierające wyciąg z czosnku również mają działanie przeciwkrzepliwe, które u części chorych może być przyczyną powikłań krwotocznych. Preparaty takie należy odstawiać 36 godzin przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Niestety pacjenci zwykle nie mówią lekarzowi o zażywaniu takich leków.

Autorzy sugerują, by lekarz pytał o stosowanie przez chorego leków pochodzenia roślinnego i uwzględniał to w dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta. Zgodnie z wynikami ich badań aż 50% chorych przygotowywanych do leczenia operacyjnego zażywa leki roślinne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.