Loading...
Psychika

Leki antydepresyjne pomocne w ADHD u dorosłych

ADHD (attention-deficit/hyperactivity disorder) to zespół zaburzeń, polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. Występuje on zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zespół ten jest dużą przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu.

W lutowym numerze „American Journal of Psychiatry” dr Timothy E. Wilens z zespołem przedstawiają wyniki badania, które wykazało korzystny wpływ leków antydepresyjnych w leczeniu zespołu ADHD u dorosłych. Badanie dotyczyło buproprionu, aktywnego składnika leków Wellbutrin (środek antydepresyjny) i Zyban (lek pomocny w zwalczaniu nałogu tytoniowego). Grupę 40 dorosłych z ADHD podzielono na dwie podgrupy – jednej podawano przez 6 tygodni buproprion, drugiej – placebo. Lek aktywny likwidował objawy ADHD u 42% pacjentów. W grupie otrzymującej placebo objawy ustąpiły u 24%. Widać zatem wyraźną przewagę leku aktywnego.

Badacze oceniają, że w USA około 5% dzieci ma zaburzenia typu ADHD. Większość osób z tymi zaburzeniami nie „wyrasta” z nich i prawdopodobnie częstość ADHD w populacji ludzi dorosłych jest podobna, jak wśród dzieci. Stosowany w leczeniu dzieci z ADHD Ritalin nie zawsze jest odpowiedni u dorosłych. Wiele osób dorosłych z ADHD ma równocześnie objawy depresji, wobec czego stosowanie leku antydepresyjnego może mieć tym większe uzasadnienie. Genralnie Ritalin jest skuteczniejszy w leczeniu ADHD zarówno u dzieci, jak u dorosłych, u tych ostatnich zdarzają się jednak przypadki nadużywania leku.

Dzięki przydatności buproprionu w ADHA powstaje alternatywa, ułatwiająca indywidualny dobór odpowiedniego leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.