Loading...
Leki i suplementy

Leki stosowane w osteoporozie mogą zwalczać pierwotniaki chorobotwórcze

W marcowym numerze czasopisma „Journal of Medical Chemistry” dr Eric Oldfield z University of Illinois w Urbana-Champaign wraz z kolegami z Wenezueli i Wielkiej Brytanii opublikowali doniesienie o możliwości zwalczania pierwotniaków chorobotwórczych przez niektóre leki stosowane w osteoporozie. Leki te to bisfosfoniany – Fosamax (tabletki alendronianu) produkowany przez firmę MSD, Actonel (tabletki rizedronianu) firmy Procter and Gamble i Aredia (preparat do stosowania dożylnego, we wlewach kroplowych), produkowana przez firmę Novartis.

Pierwotniaki chorobotwórcze są przyczyną wielu ciężkich chorób, które dotykają około 3 miliardów ludzi na świecie. Wśród chorób będących skutkiem zakażenia pierwotniakami, często opornych na stosowane dotychczas leki, wymienić można malarię i śpiączkę afrykańską, leiszmaniozę, chorobę Chagasa, a także oportunistyczne zakażenia u chorych na AIDS, powodujące biegunki czy toksoplazmozę. W doświadczeniach laboratoryjnych badacze stwierdzili, że wymienione preparaty z grupy bisfosfonianów zatrzymują rozwój i rozmnażanie się pierotniaków chorobotwórczych. Prawdopodobnie leki te interferują z enzymami uczestniczącymi w kluczowym dla życia pierwotniaków procesie metabolicznym.

W komórce pierwotniaka muszą zatem istnieć organelle, które mają powinowactwo do bisfosfonianów i łączą się z nimi. Odkrycie wymaga dalszych badań – na zwierzętach i badań klinicznych na ludziach. Daje ono nadzieję na znalezienie skutecznej metody walki z szeroko rozpowszechnionymi i groźnymi chorobami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.