Loading...
Zdrowie

Libido u kobiet – czym jest i od czego zależy jego poziom?

Kobieta całuje swojego mężczyznę będąc na spacerze

Libido kobiet – ten temat dość często przejawia się w relacjach damsko-męskich. Libido to nic innego jak wewnętrzny popęd seksualny, czyli w skrócie „apetyt na seks”. Jest on kwestią indywidualną u każdej kobiety, dlatego każda czuje inną potrzebę zaspokajania swojego popędu płciowego. Ta sytuacja jest zależna od wielu czynników.

Czym jest libido?

Warto wiedzieć, że za popęd seksualny odpowiadają hormony, które właśnie regulują poziom libido. Samo libido kobiet jest dość zmienne i uwarunkowane od rytmu miesięcznego oraz dobowego. U kobiet hormony, a właściwie estrogeny i ich wydzielanie wpływa na zwiększony popęd seksualny i ochotę na współżycie. Estrogeny wydzielane są w pierwszej fazie owulacji. Z kolei po owulacji zaczyna działać progesteron, który obniża ochotę na współżycie.

Co może wpłynąć na obniżenie libido?

Poziom libido kobiet może być uwarunkowany nie tylko od hormonów, ale także od:

 • przyjmowania leków hormonalnych
 • zażywania substancji psychoaktywnych
 • może mieć również podłoże neurologiczne bądź chorobotwórcze

Na znaczące podwyższenie poziomu libido. bądź duży spadek wpływ mogą mieć zaburzenia psychiczne. Poziom libido kobiet obniża się w sytuacji występowania chorób ogólnoustrojowych. Przy czym zmniejszenie zapotrzebowania seksualnego może powodować także:

 • nadciśnienie tętnicze
 • wirusowe zapalenie wątroby
 • niedoczynność tarczycy
 • anemia
 • cukrzyca
 • otyłość
 • choroby serca
 • oraz choroby układu krążenia

U kobiet największy popyt seksualny występuje w czasie owulacji. Jest to moment największego wyrzutu estrogenów w organizmie, dlatego kobiety w tym czasie zupełnie inaczej postrzegają potrzebę współżycia seksualnego.

Czy można zwiększyć libido? Co ma na to wpływ?

Problem ze spadkiem libido jest sytuacją, którą można wspomóc w naturalny sposób za pomocą kilku czynników. Warto dodać, że istnieją środki, które wzmagają popęd seksualny oraz wzrost libido. Kobiety, które chcą zadbać o zwiększenie swojego libido nie tylko w czasie owulacji przyjmują witaminy z grupy B, kwas linolowy, argininę, a także witaminy E, mangan, selen, cynk i magnez – te składniki można znaleźć w dostępnych suplementach, bądź w orzechach, owocach, a także warzywach. Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć libido to koniecznie postaw na zdrową dietę i sportowy styl życia.

Libido kobiet to dość skomplikowana kwestia. Mówi się, że kobiety są skomplikowane. I w tej sytuacji podłoże mogą mieć występujące hormony. Warto wiedzieć, że wpływ na libido ma wiele czynników, między innymi: relacje z partnerem, samopoczucie, dieta, sport, a także występujące zaburzenia hormonalne. Problemy związane ze spadkiem libido powodują często trudności w komunikacji w związku oraz są sytuacjami stresującymi, ponieważ nie jest łatwo o nich rozmawiać. Jak się okazuje od 30 do 50% kobiet nie odczuwa zbyt często potrzeby kontaktu seksualnego z partnerem. Psycholodzy oraz seksuolodzy jako czynniki wpływające na ten stan wymieniają choroby cywilizacyjne: przepracowanie, depresje, nowotwory, a także niedobór estrogenów. Jednak najczęściej wymienianą przyczyną są nie najlepsze relacje z partnerem, brak zaufania, przejawiające się kłótnie oraz nie uzyskiwanie satysfakcji seksualnej.

Jak można zauważyć problem ze spadkiem libido kobiety występuje niezwykle często i chociaż nie ma wpływu na zdrowie, bądź życie, to jednak stanowi duży problem utrudniający funkcjonowanie oraz zaburzające relacje w związku. Warto w takiej sytuacji postawić na zdiagnozowanie przyczyny problemu oraz rozmowę ze specjalistą, który wdroży leczenie farmakologiczne, bądź psychoterapeutyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.