Loading...
Uroda

Licówki – zastosowanie, rodzaje, koszty

Kobieta posiadająca licówki

Rzadko zdarza się, że naturalne zęby są idealnie proste i śnieżnobiałe. Niektórym osobom tak bardzo nie odpowiada wygląd i kształt uzębienia, że przestają się szeroko uśmiechać i jest ono dla nich kompleksem. Z pomocą przychodzą licówki stomatologiczne, które mogą sprawić, że nasz uśmiech się odmieni, a niedoskonałości zostaną wyeliminowane.

Licówki to również najlepszy sposób, aby nadać zębom pożądany kolor. Z czego zrobione są licówki? Jakie mają wady i zalety? Jakie są licówki koszty? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Dowiedzmy się wszystkiego o licówkach.

Czym są licówki stomatologiczne? Ceny licówek

Współczesna protetyka oraz stomatologia estetyczna oferują pacjentom coraz więcej sposobów na poprawienie swojego uzębienia. Dziś nawet najbardziej wymagające osoby znajdą idealną metodę dla siebie, dzięki której ich uśmiech będzie dokładnie taki, jaki sobie wymarzyli. Jeszcze kilka lat najpopularniejszymi metodami było założenie koron stomatologicznych lub specjalnych mostów protetycznych. Dziś jednak coraz większą popularność zdobywają licówki.

Licówki stomatologiczne to cieniutkie płatki, które przyklejane są do powierzchni zębów. Wykonane są z porcelany lub innego materiału – na przykład kompozytu. Tym samym maskuje się pewne niedoskonałości. Licówki mogą wydłużyć oraz poszerzyć zęby, pokryć wypełnienia i przebarwienia lub nawet zmienić kształt naszego zgryzu.

Warto jednak wiedzieć, że gdyby licówki stomatologiczne były na tyle fantastycznym rozwiązaniem, to stomatolodzy proponowaliby je wszystkim swoim pacjentom. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ istnieje grupa osób, która może zapomnieć o zastosowaniu u siebie licówek. O tym, jakie są ich wady, dowiecie się z naszego wpisu.

Rodzaje licówek i licówki koszty

Jak wspominaliśmy, licówki tworzone są z różnych materiałów. Obecnie rynek oferuje bardzo wiele opcji. O tym, czym się różnią i co je charakteryzuje, opowiadamy poniżej.

Licówki akrylowe

Jedne z najtańszych dostępnych licówek na rynku, ale również jedne z najkrócej trwałych. Wytrzymują około dwóch lat, a do tego są mało estetyczne. Używa się je, by tymczasowo zabezpieczyć ząb przed założeniem licówki właściwej. Jak sama nazwa wskazuje, licówki akrylowe tworzone są ze specjalnie utwardzanego przez gotowanie akrylu. Istnieją również licówki, które zrobione są z samopolimeryzującego się akrylu, który utwardzony został światłem.

Licówki porcelanowe

To najpopularniejszy rodzaj licówek. Wyróżniają się niezwykle wysoką trwałością oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Są one bardzo cienkie, ale nie osadza się na nich płytka nazębna oraz kamień. Tworzone są z mieszaniny masy akrylowej oraz ceramicznej. Do ich produkcji wykorzystuje się również inne materiały złożone. Co ciekawe, są przezierne niemal tak samo, jak zęby naturalne. Są również biokompatybilne z tkankami, które znajdują się w ich najbliższym otoczeniu. Można je założyć na wszystkie zęby, ale z racji swojej ceny, zakłada się je tylko w miejscach, które są widoczne podczas mówienia. Są bardzo trwałe, a ich żywotność wynosi nawet dziesięć lat.

Licówki kompozytowe

Składają się z kilku materiałów, a każdy z nich wyróżnia się inną właściwością. Jeden z materiałów zapewnia licówce trwałość, wytrzymałość oraz twardość, a inny ma właściwości wiążące. Z reguły jest ona bardzo odporna na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne.

Licówka kompozytowa ma jednak dość sporą wady – często przebarwia się (żółknie), a także wygląda sztucznie. Dzieje się tak, ponieważ jest ona zrobiona jednolita w kolorze, co wygląda nienaturalnie, ponieważ ludzkie zęby mają różne odcienie. W przypadku tak zwanych kompozytek, pacjenci muszą liczyć się z tym, że posłużą im one przez około 2-4 lat. Licówki kompozytowe można wykonać na zaledwie jednej wizycie. Jeżeli z jakiegoś powodu licówka pęknie lub dozna innego uszkodzenia, można ją szybko i łatwo naprawić, co nie jest tak oczywiste w przypadku licówek np. porcelanowych.

Licówki ceramiczne

To trwalsza oraz droższa wersji licówek kompozytowych. Są jednak często wybierane przez pacjentów, ponieważ gwarantują naturalny odcień zęba. Dzięki temu nikt nie zorientuje się, że na naszych zębach znajduje się licówka. Do wykonania licówek ceramicznych wykorzystuje się specjalne ceramiki skaleniowe. Jest więc to mieszanina krzemionki, kaolinu, kwarcu oraz barwników. Składniki miesza się w wodzie, modeluje, a następnie wypala w piecu.

Licówki pełnoceramiczne

Najbardziej przypominają naturalne zęby, ponieważ mają one warstwy zbliżone do tych naturalnych. To licówki, które zawierają zębinę porcelanową, a także szkliwo. Jest to drogie rozwiązanie, ale trwałe oraz opłacalne. Podbudową pod licówkę jest porcelana, która wykonana jest z cyrkonu lub tlenku glinu.

Licówki czy korony, czyli o tym, jakie są różnice w poprawie wyglądu zębów. Jakie są licówki koszty?

Licowki u dentysty
Źródło: Pixabay.com

Część pacjentów nadal nie rozpoznaje różnic, które występują pomiędzy licówkami, a koronami stomatologicznymi. Największą z nich jest oczywiście… cena.

Obecnie dość duży wybór rodzajów licówek pozwala na dobranie rozwiązania odpowiedniego dla siebie oraz swojego portfela. Ich ceny zaczynają się na zaledwie 80 złotych, a zamykają w obrębie 500 zł. W przypadku koron, pacent musi liczyć się z tym, że wykonanie jednej korony może kosztować go od 250 do nawet 5000 złotych. Jak widać, różnica jest naprawdę spora.

Licówka jest tylko specjalną nakładką (płytką), która nałożona zostaje na ząb. Korona zastępuje zęba i jest jego odpowiednikiem. Różnica jest również w samym sposobie nakładania licówek oraz koron. W przypadku tych pierwszych, wykonuje się je tylko w celach estetycznych. Korony mogą zastąpić ubytki zębowe i mocuje się je do naturalnego korzenia zęba lub do implantu, który ma zadanie go emitować.

Jak wygląda proces zakładania licówek?

Jeszcze przed zdecydowaniem się na licówki, każdy ząb musi być wyleczony z ewentualnych ubytków próchnicznych. Wszystkie procesy leczenia zębów powinny być zakończone, a zęby należy również oczyścić z kamienia oraz z innego rodzaju osadów. Aby to osiągnąć, często przed zabiegiem wykonuje się pacjentowi piaskowanie zębów oraz ich skaling.

Po wyleczeniu wszelkich ubytków oraz upewnieniu się, że na zębach nie ma kamienia, stomatolog pobiera wycisk zgryzu, a także tworzy trójwymiarowy model łuków. Często również wykonuje on dokumentację fotograficzną oraz wizualizację. Na tym etapie pyta pacjenta o rodzaj chcianych licówek oraz doradza i odpowiada na ewentualne pytania.

Plik dokumentów wysyła do specjalistycznych laboratoriów, które zajmują się wytwarzaniem licówek. Ważne jest, aby podczas pobierania kształtów przyszłej licówki, sprawdzić również jej odcień. Jeżeli pacjent decyduje się na kilka licówek, kolor należy dobrać do pozostałych, naturalnych zębów.

Możliwa jest również opcja ich wybielenia. Jeżeli natomiast pacjent chciałby mieć licówki na wszystkich zębach, może sobie dobrać dowolny odcień bieli. W przeciwnym razie, licówki nie będą wyglądały naturalnie i przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego.

Zakładanie licówek

Gdy przyjdzie dzień na założenie licówek, stomatolog wcześniej wyczyści zęby specjalną papką pumeksową oraz gumą. Powierzchnie zębów, które otrzymają licówki, będą izolowane kofodramem. Licówki przymocowuje się do zębów za pomocą specjalistycznego cementu, który nakładany jest za pomocą przeznaczonego do tego pędzla. Przed zacementowaniem, stomatolog powinien sprawdzić, czy licówki odpowiednio przylegają do powierzchni zębów, a także czy maskują ich kolor i czy pasują do pozostałych zębów pacjenta.

Do utwardzenia cementu stosuje się specjalną lampę, która polimeryzuje materiał. Jeszcze na tym etapie, stomatolog może ewentualnie przesunąć nakładkę, a następnie ostatecznie utwardzić cement.

Zależnie od rodzaju wybranych licówek, estetyczny uśmiech może uzyskać w ciągu dwóch wizyt u stomatologa. Cały zabieg jest niezwykle precyzyjny, nierzadko wykonywany w powiększeniu. Po nałożeniu licówek, pacjent nie powinien jeść oraz pić przez kilka godzin. Tak, aby cement zdążył się ostatecznie utwardzić.

Dla kogo są licówki?

Licówki ceny i koszt
Źródło: Pixabay.com

Licówki są dla każdej osoby, która marzy o szybkiej zmianie wyglądu zębów. Decydują się na nie najczęściej osoby, które chciałyby mieć śnieżnobiały uśmiech, a natura ich takowym nie obdarzyła. Coraz częściej stosuje się je również w celu zmiany koloru zęba w którym w przeszłości doszło do zmian martwiczych lub który uległ trwałemu odbarwieniu.

Zdarza się, że podczas leczenia farmakologicznego następuje zmiana koloru odcienia zębów. Może się to również przydarzyć osobom, które posiadają wady w rozwoju szkliwa.

Jak jednak już wiemy, licówki są przydatne nie tylko dla osób, które chciałyby zmienić kolor uzębienia. Licówki używane są także do korygowanie korony zębów. Dzięki temu stomatolodzy są w stanie poszerzyć front zęba, a także nieco go wydłużyć. Zmiana kształtu pomoże ukryć ewentualne wady, którymi obdażyła nas natura.

Jeżeli ktoś cierpi na diastemę, czyli ma charakterystyczną przerwę pomiędzy górnymi, przednimi jedynkami, również polecane jest zastosowanie licówek. Stosuje się je również u osób u których doszło do ukruszenia lub złamania siecznego brzegu. Licówka w takim przypadku ma jednak sens tylko wtedy, gdy miało to miejsce w jednym z przednich zębów.

Warto jednak pamiętać, że licówki nie są opcją idealną dla każdego. Żaden stomatolog nie nałoży nakładki na martwego oraz chorego zęba. W takiej sytuacji polecane są korony, które lepiej spełnią swoje zadanie. Gdy więc nasze zęby są zaniedbane, zniszczone lub mamy poważne wady zgryzu, nie powinniśmy decydować sie na licówki. Co ważne, delikatnie krzywe zęby nie są przeszkodą i w takich sytuacjach można próbować starać się nałożyć licówkę.

Nakładki nie sprawdzą się również u osób, które zgrzytają zębami (bruksizm), a także obgryzają paznokcie. Licówki nie są przeznaczone również dla osób, które cierpią na paradontozę lub inne choroby dziąseł. Nie będą nadawały się również na zęby, które leczone były kanałowo.

Dbanie o licówki, czyli co warto wiedzieć po zabiegu?

O licówki należy dbać. To właśnie od nas samych zależy, czy trwałość oraz estetyka nakładek będą zadowalające. Dbanie o licówki to przede wszystkim codzienna higiena jamy ustnej. Pamiętajmy więc o regularnym szczotkowaniu zębów, ale również o ich nitkowaniu oraz irygacji. Nie powinniśmy unikać także płynów do płukania ust. Jeżeli przestaniemy usuwać bakteryjną płytkę nazębną, przekształci się ona po jakimś czasie w kamień nazębny, który pogorszy wygląd i efektywność naszych licówek.

Najbardziej podatne na zanieczyszczenia będą licówki kompozytowe. Bardzo łatwo je szybko zużyć, co spowoduje pogorszenie estetyki naszych zębów, a tym samym zepsucia efektu, który zamierzaliśmy osiągnąć wraz z zakupem licówek.

Wady i zalety licówek

Największą zaletą licówek jest oczywiście brak czekania na efekty leczenia. Mogą je zakładać osoby, które mają krzywe zęby oraz innego rodzaju niewielkie wady zgryzu. Dodatkowo licówki tuszują przebarwienia, poprawiają kształty zębów, a ich ceny są na każdą kieszeń.

Często stomatolodzy polecają swoim pacjentom licówki porcelanowe. Są one trwałe, a także efektywne. Skutecznie będą one maskować wszelkie niedoskonałości, ponieważ wyglądają bardzo naturalnie. Ich wadą jest jednak cena. Za kilka licówek na zęby, możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Licówki nie powodują uczucia dyskomfortu i są niewyczuwalne dla pacjenta. Po założeniu ich nie czuć, a więc nie trzeba przejmować się ewentalnym bólem. Zaletą licówek jest również możliwość dopasowania kształtu oraz koloru do oczekiwań i potrzeb konkretnego pacjenta. Wykonywane są indywidualnie, na zamówienie, a więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

W odróżnieniu od sztucznych zębów, licówki się nie przebarwiają. Co ważne do ich założenia wystarczy oszlifować znacznie mniejszą powierzchnię zęba niż w przypadku nałożenia korony.

Pamiętajmy, że z licówek nie mogą korzystać osoby, które mają poważne ubytki w jamie ustnej lub posiadają martwe zęby. Przed ich nałożeniem wszystkie zęby muszą zostać wyleczone. Zdarza się również, że licówki pękają lub się odklejają. Jest to jednak na tyle rzadkie, że często stomatolog ma opcję zamontowania ich w tym samym miejscu.

Często zdarza się również, że pacjent wybierze nieodpowiedni odcień koloru licówki, a stomatolog nie będzie protestował. W takiej sytuacji nie uzyska się zamierzonego efektu, a zęby wyglądać będą nienaturalnie.

Czy warto nałożyć licówki?

Na rynku pojawiają się wciąż licówki, które tworzone są z coraz lepszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Zakładać je można często bez konieczności szlifowania zębów. Szybkie efekty przyciągają coraz więcej osób. Dlatego też, aby ograniczyć ingerencję w zdrowe tkanki zębów, warto zainteresować się licówkami i już teraz zapytać o nie swojego stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.