Loading...
Choroby

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym jest to schorzenie i jak je leczyć?

Kobieta zmaga sie z łojotokowym zapaleniem skóry

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to dość powszechne schorzenie, na które można zachorować niemal w każdym wieku. Jednakże najczęściej przypadłość ta dotyka osób w wieku nastoletnim. Szybka diagnostyka i dobrze dobrane leczenie to klucz do tego, by sprawnie uporać się z tą chorobą. Kiedy więc powinniśmy zacząć się niepokoić i w jaki sposób pomóc nam może w przypadku łojotokowego zapalenia skóry trycholog?

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Najogólniej można powiedzieć, iż ŁZS  jest chorobą przewlekłą i, niestety, nawracającą. Choroba ta nazywana jest także czasem wypryskiem łojotokowym i związana jest z nadmierną produkcją sebum. Związane jest to ze zbyt dużą aktywnością gruczołów łojowych skóry, a tą powodują lipofilne drożdżaki z gatunku Malassezia. Każdy może na to schorzenie zapaść, choć najczęściej narażone na nie są osoby mające tendencję do przetłuszczania się skóry głowy. Istnieją także dość liczne czynniki, które sprzyjają wystąpieniu ŁZS. Zaliczyć do nich można  przewlekły stres, dietę ubogą witaminy, zażywanie niektórych lekarstw, chroniczne zmęczenie, zaburzenia odporności, nieprawidłową higienę skóry głowy, zanieczyszczenia środowiska (zwłaszcza powietrza) , a nawet długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Choć ŁZS dotknąć może każdego, najczęściej dotknięte tym problemem są osoby dojrzewające, nastoletnie, najczęściej nastoletni chłopcy. Wiąże się to oczywiście z nasiloną w tym okresie produkcją męskich hormonów, które odpowiedzialne są za aktywność gruczołów łojowych skóry głowy. U pań ŁZS występuje często razem z zaburzeniami hormonalnymi, często także obok problemu policystycznych jajników.

ŁZS jest chorobą dość charakterystyczną, która objawia się przewlekłym stanem zapalnym i rogowaceniem naskórka, który zaczyna tworzyć tłuste łuski na głowie.

ŁZS – leczenie u trychologa

Trychologia to nowoczesna dziedzina nauki, która zajmuje się bardzo szeroko problemami włosów oraz skóry głowy. Łojotokowe zapalenie skóry to jeden z problemów, z jakim najczęściej zgłaszają się pacjenci do gabinetów trychologicznych.

Dobry trycholog szybko rozpozna problem i pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie oraz załagodzić nieestetyczne objawy ŁZS. Niestety, całkowite wyleczenie tego schorzenia jest niemal niemożliwe. Proponowane zabiegi oraz suplementacja i kosmetyki pozwalają na ograniczenie świądu, stanu zapalnego i pozostałych objawów, jednak chorobę tę cechuje remisja i nawroty.  W leczeniu stosuje się przede wszystkim preparaty miejscowe o działaniu przeciwzapalnym, keratolitycznym, przeciwgrzybiczym i podobne. Mogą to być szampony, płyny, żele, wcierki, etc

Jeśli ktoś podejrzewa, iż może mieć tendencję do ŁZS, ponieważ np. ma w rodzinie osoby z tym schorzeniem, może zastosować także odpowiednią profilaktykę. Doświadczony specjalista trycholog wskaże odpowiednie środki i kosmetyki o działaniu przeciwgrzybiczym, które pomagają ograniczyć namnażanie się drożdżaków z gatunku Malassezia.  Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja i higiena skóry głowy i włosów. Wskazanym jest także unikanie tych czynników, które mogą nasilić łojotok i objawy ŁZS.

Niewiele osób o tym wie, ale bardzo istotną przy ŁZS jest także dieta. Trzeba dbać o prawidłowy poziom witamin z grupy B i cynku – są to składniki, których nie może zabraknąć w diecie osoby, która zmaga się z tą chorobą. Osoby walczące z łojotokowym zapaleniem skóry powinny unikać przede wszystkim cukru i wszelkich produktów, w których on występuje – jogurtów, soków czy gazowanych napojów. Alkohol, wędliny, przyprawy ostre oraz pleśniowe sery także nie są wskazane. Trychologia to dziedzina dość interdyscyplinarna, dlatego w gabinecie możesz się także spodziewać porad dotyczących odpowiedniej diety przy ŁZS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.