Loading...
Zdrowie

Łokieć tenisisty – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Kobieta zmaga się z łokciem tenisisty który boli

Artykuł partnera.

Łokieć tenisisty, wbrew swojej nazwy, nie dotyczy jedynie sportowców. Schorzenie może dotknąć każdego, kto podczas pracy wykonuje powtarzalne ruchy nadgarstkiem. Z tego powodu jest chorobą zawodową między innymi elektryków, szwaczek, mechaników, muzyków oraz pracowników biurowych i produkcji. Czym dokładnie jest łokieć tenisisty oraz jakie daje objawy?

Co to jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, jest schorzeniem dotykającym około 1-3% populacji. Schorzenie to należy do grupy zmian przeciążeniowo-zwyrodnieniowych (entezopatii).

Przyczyną powstawania schorzenia jest wykonywanie monotonnych, powtarzalnych ruchów nadgarstka, które doprowadzają do powstawania i nawarstwiania się mikrourazów, co z kolei sprawia, że dochodzi do uszkodzenia przyczepu mięśnia prostownika. Ponieważ takich mięśni jest aż sześć, dokładne zlokalizowanie miejsca urazu może być utrudnione.

Jakie są objawy łokcia tenisisty?

Łokieć tenisisty daje dosyć charakterystyczne objawy. Jest to przede wszystkim ból stawu łokciowego, po jego bocznej stronie. Ból jest najintensywniej odczuwany podczas obracania lub wyprostu nadgarstka, a także przy próbie chwytania. Następuje zauważalne osłabienie siły chwytu, zatem problemem może stać się odkręcenie słoika czy nawet uścisk ręki na powitanie. Proste czynności takie jak sięganie po szklankę może wiązać się z bólem i tkliwością. Kolejnym charakterystycznym objawem jest sztywność łokcia po przebudzeniu się. W początkowym stadium schorzenia ulgę może przynieść rozruszanie kończyny i zimne okłady.

Łokieć tenisisty – diagnostyka

Wstępna diagnoza może pojawić się już po zebraniu wywiadu przez lekarza ortopedę. Zwykle wykonywane są testy diagnostyczne, takie jak badanie siły chwytu, stopnia bolesności przy ruchach nadgarstka (prostowaniu, odwracaniu), tkliwości okolicy nadkłykcia kości ramiennej. Do pełnej diagnozy może być niezbędne przeprowadzenie badania obrazowego, takiego jak USG lub tomografia komputerowa. Pełną diagnostykę schorzeń układu kostno-stawowego uzyskasz w Szpitalu Specjalistycznym MEDYK w Zimnej Wodzie – więcej na https://medyk-szpital.pl/

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Leczenie łokcia tenisisty to proces długotrwały. Niestety bardzo często ma to związek ze zbyt późnym pojawieniem się pacjenta w gabinecie lekarskim. Zwykle jest to czas, kiedy zmiany degeneracyjne są już mocno zaawansowane, a ból uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Bez względu na stopień nasilenia, podstawą jest odpoczynek i regeneracja. Wiąże się to także z koniecznością zminimalizowania czynników drażniących. Ponieważ nie da się uniknąć powtarzalności ruchów ręki, szczególnie jeśli jest to powiązane ze specyfiką wykonywanego przez nas zawodu, niezwykle ważne jest poprawienie pod okiem fizjoterapeuty techniki ruchów nadgarstka. Niezbędne może okazać się także wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających.

Podstawą leczenia, oprócz ograniczenia aktywności, jest rehabilitacja obejmująca terapię manualną oraz fizykoterapię (np. ultradźwięki, laser). Zalecane jest także noszenie opasek i ortez, celem unieruchomienia stawu łokciowego. W niektórych przypadkach zalecane jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi skutków, niezbędna jest interwencja chirurga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.