Loading...
Kręgosłup

Łóżko ortopedyczne z wysięgnikiem i materacem – czym powinno się charakteryzować?

Łóżko ortopedyczne stojące w jasnym pokoju

Zazwyczaj w potocznym rozumieniu nie rozróżnia się łóżka rehabilitacyjnego i łóżka ortopedycznego. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że te nazwy nie oznaczają jednakowych sprzętów. Łóżko ortopedyczne jest rodzajem łóżka rehabilitacyjnego. To najczęściej używany typ łóżka i zarazem najbardziej specjalistyczny. Korzystanie z łóżka ortopedycznego wiąże się z wystąpieniem u danej osoby określonego schorzenia. Jest to poparte na przykład uzyskaniem grupy inwalidzkiej z zakresu chorób ruchowych lub stwierdzeniem występowania jednostki chorobowej.

Jednakże grupa osób, dla której wskazaniem jest korzystanie z tego typu łóżka, jest pojemna – mogą to być po prostu osoby starsze czy osoby z niepełnosprawnościami albo z ograniczonymi funkcjami ruchowymi. Takie użycie sprawia, że te zaawansowane technicznie meble, tj. łóżka rehabilitacyjne, są sprzętami o wysokiej jakości.

Łóżko szpitalne ortopedyczne – co należy wiedzieć?

Leże w sprzęcie szpitalnym ma mieć ściśle wyznaczone funkcje, odpowiadające za poszczególne partie sylwetki człowieka. Każda z funkcji, są to najczęściej, standardowo cztery, posiada możliwość regulacji wysokości położenia. Jest to parametr określany za pomocą stopnia kąta – jego zakresu.
Poszczególne „segmenty” człowieka to obszary:

  • dolny nóg;
  • górny nóg (uda);
  • szyi i tułowia;
  • dolnej części kręgosłupa.

Elementem ruchomym w łóżku może być także część zagłówka. Łóżko PB 326 pozwala na regulację segmentu oparcia pleców w przedziale 0 ÷ 70 st.; a segmentu oparcia obu podudzi w przedziale 0 ÷ 20 st.
W tym modelu (łóżko ortopedyczne z materacem 20 x 90 x 200 cm) ELBUR PB 326 zmiana wysokości całego łóżka jest realizowana przez teleskopowy ruch stelaży frontowych w wysokościach aż między 40 a 80 cm. Dotyczy to także innych modeli. jak: PB321 L, PB3250 L, PB331 L.
Technologia sterowania łóżka ma uwzględniać osoby z problemami kardiologicznymi. Napięcie przemienne to 230 V AC przy częstotliwości 50 Hz.

Łóżko szpitalne ortopedyczne jest wielofunkcyjne i o solidnej konstrukcji. Łatwość obsługi jest wspomagana kółkami transportowymi.

Wysięgniki są wspomagającymi mechanizmami do przeprowadzania także ćwiczeń rehabilitacyjnych, aktywizacji mięśni. Podwieszanie kończyn jest stosowaną metodą przy dolegliwościach kręgosłupa. U osób na stałe stabilizowanych w łóżku mają zastosowanie medyczno-rehabilitacyjne. Są nieodzowną częścią łóżek dla osób wymagających asystowania podczas wstawania czy zmiany ułożenia.

Łóżko ortopedyczne z wysięgnikiem marki ELBUR ma go zamontowany jako stałą część wyposażenia – w narożnikach ramy łóżka od strony węzgłowia. Posiada uchwyt na umieszczenie ręki.

Waga użytkujących łóżka rehabilitacyjne wynosi optymalnie 135 kg. Natomiast bezpieczne robocze użytkowanie jest dla wagi do 175 kg.

Niezbędne wyposażenie łóżek rehabilitacyjnych

Do najważniejszych cech łóżek rehabilitacyjnych – ortopedycznych należy ich podział na segmenty. Łóżko z drewna do spania zwykłe ma w większości nieruchomy stelaż ze spodem z deszczułek, listewek. W przypadku specjalistycznego zastosowania diametralnie zmienia się cały kościec łóżka, sprawiając, że będzie ono dynamicznym urządzeniem do działań rehabilitacyjnych. Dając jednocześnie korzystającemu komfort, wynikający ze zmiany ułożenia sylwetki. Na pewno większość osób korzystała z różnego rodzaju wypoczynkowych leżaków z ruchomymi częściami do regulacji poziomów, wysokości. Schemat działania w łóżkach jest podobny, choć leże (stelaż) może być ustawiany za pomocą sterowania elektrycznego. To od wielu już lat stosowana metoda. W sprzęcie specjalistycznym stosowane są do tego celu certyfikowane siłowniki, silniki.
Tu, w modelach, jak łóżko ortopedyczne na pilota, zastosowano system napędowy LINAK LA27.

Łóżka powinny być tak skonstruowane, aby posiadły różnego rodzaju protektory. Są to zabezpieczenia w postaci systemu ścianek, oparć, barierek – bocznych, tylnych, do stąpania podczas zejścia – które zapewnią spokojny czas i bezpieczeństwo, bez narażania na ześlizgnięcie się np. z powierzchni łóżka. To elementy składane w większości, w tym też odłączane. Wspomagające dla pobytu osoby w łóżku są uchwyty.
To również mocowania na woreczki z płynami fizjologicznymi.

Zastosowanie dodatkowe, choć bardzo funkcjonalne, mają przyłóżkowe szafki.
Jakie funkcje mają łóżka ortopedyczne i gdzie mogą być ustawiane?

Pełna oferta produktowa dostępna jest na stronie elbur.eu również w formie zwartego katalogu.

Łóżka idealnie dopasowane do pacjenta

Łóżko z elektryczną regulacją wysokości wymaga pilota, za pomocą którego użytkownik sam, bądź personel czy pomagający, ustawia położenie względem właściwości sylwetki. Dodatkowo, łóżka mogą wyposażane w nadstawki i tablety.

Leże, składające się z czterech niezależnych segmentów, może być regulowane tak, aby osoba z niego korzystająca dopasowała je sobie według swoich potrzeb. Dowolnie i oddzielnie dla każdej części.

Podobnie jak zwyczajne łóżka, również łóżka ortopedyczne są wymiarowane: 90 x 200 cm. W przypadku jednak, gdy łóżko ortopedyczne jest zbyt krótkie, jest możliwość zastosowania opcji przedłużenia. Maksymalnie można wydłużyć dany model o 20 cm. Patrząc z drugiej strony, producent określił też warunki korzystania z łóżek (osoby dorosłe), których waga jest nie mniejsza niż 40 kg, wzrost nie mniejszy niż 146 cm, zaś współczynnik BMI nie mniejszy od 1.
Znaczącym aspektem jest z kolei regulacja wysokości, która dla oferowanych produktów rehabilitacyjnych wynosi od 40 do 80 cm. W przypadkach indywidualnych zastosowana jest wersja z obniżoną regulacją wysokości, gdzie górna krawędź leża jest dostosowywana pomiędzy 23 a 63 cm.

Z czym wiąże się zakup łóżka? To także montaż i przemieszczanie w obrębie pomieszczeń. Idealnie, gdy blokujące się, antystatyczne kółka podczas zatrzymania pomogą w przybliżeniu osoby na łóżku do innych pomieszczeń, wyjścia, albo też podczas sprzątania. Samodzielny montaż bardzo usprawni organizację pobytu. Wymiary po złożeniu mogą umożliwiać bezproblemowy transport i przechowywanie, magazynowanie.

Dobra jakość łóżek gwarantowana od ich TOP-owego producenta

Producent Elbur, specjalizujący się bez mała od dwudziestu lat w wykonaniu łóżek rehabilitacyjnych, stale poszerza swoje kompetencje w tym zakresie. Co sprawia, że osiągany jest wysoki poziom technologiczny i wzorniczy. Znaczenie wizualnego wzoru jest równie ważne co parametry techniczne. Jest to sprzęt towarzyszący osobie przez długi czas, często zastępujący inne meble, z których korzysta w pełni zdrowy człowiek. Dlatego walor wzorniczo-projektowy jest również ważny.

Istotnymi sprawami dla omawianego, specjalistycznego produktu medyczno-rehabilitacyjnego, są: wytrzymałość, stabilność, ergonomia. To również ukształtowanie wspomagające cyrkulację powietrza. Wyroby marki ELBUR są niezawodne podczas długoterminowego użytkowania.

Wysoka jakość to między innymi zastosowane materiały, jak proszkowana stal i drewniane elementy w zgodnej z modą kolorystyce. Wobec dużych wymagań również klientów w Polsce, jak i spoza kraju, należy zaznaczyć, że meble do spania (leczenia – rehabilitacji) ortopedyczne są wytwarzane w oparciu o najnowsze normy bezpieczeństwa dla tego rodzaju wyposażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.