Loading...
Kręgosłup

Łóżko wodne na bolące plecy?

Pytanie:
Mam 26 lat i dyskopatię lędźwiową. Dużą część życia uprawiałam sport, piłkę ręczną i grałam w kosza. Teraz dalej jestem aktywna fizycznie, chodzę na basen, ćwiczę, czasami chodzę na step. Wynik rezonansu magnetycznego potwierdził, iż mam przepuklinę centralną i wypuklinę L4 – L5 – S1 z uciskiem na korzeń nerwowy, który jest obrzęknięty. Miewam bóle w lewej nodze. Regularnie korzystam z rehabilitacji i obecnie czuję się dość dobrze, choć mam siedzącą pracę. Neurochirurg zalecił operację, ale czuję się dość dobrze. Prosiłabym o odpowiedź na 2 pytania, ponieważ usłyszałam wiele sprzecznych opinii na ten temat: 1. Czy mogę teraz urodzić dziecko, czy też powinnam najpierw się operować? 2. Czy spanie na łóżku wodnym jest szkodliwe (dodam, że czuję się dużo lepiej śpiąc na nim niż na twardym materacu)?

Odpowiedź:
Podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu leczenia przepukliny krążka międzykręgowego możliwe jest po przeprowadzeniu dokładnego badania klinicznego; nie może ono opierać się wyłącznie na opisie badania MRI. Decydując się na poddanie zabiegowi operacyjnemu, powinna Pani wziąć pod uwagę nasilenie objawów bólowych i zaburzeń codziennej aktywności, jak również stopień uszkodzenia układu nerwowego i ryzyko postępowania tych zmian. Bez zbadania nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat pilności zabiegu chirurgicznego.
W trakcie ciąży dochodzi do pogłębienia wygięcia lordotycznego lędźwiowego odcinka kręgosłupa; może też dochodzić do przeciążeń i nasilenia dolegliwości. Podczas ciąży przeciwwskazane jest przyjmowanie leków, jak również korzystanie z fizykoterapii. Walka z bólami krzyża może polegać więc jedynie na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń i unikaniu zbędnych przeciążeń. Uważam, że u większości pacjentów z dyskopatią łóżko wodne może doprowadzić do zaostrzenia choroby poprzez niekorzystne ułożenie kręgosłupa w czasie snu, kiedy mięśnie są rozluźnione i nie mogą uczestniczyć w utrzymaniu prawidłowej postawy. Niedobre jest również spanie na zbyt twardym podłożu. Niewygodne ułożenie i ucisk na wystające części kostne sprawia, że nie wysypiamy się, a niekiedy cierpimy rano z powodu bólów mięśniowych. Oczywiście dobór materaca jest sprawą indywidualną i nie ma idealnego rozwiązania, które odpowiadałoby wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.