Loading...
Dom i rodzinaSen

Łóżko wodne – wady, zalety, na co pomaga i czy warto w nie zainwestować

Kobieta z łóżkiem wodnym

Jeszcze kilkanaście lat temu łóżka wodne były uznawane za symbol luksusu i wystawnego życia. Produkt ten przybył do naszego kraju zza oceanu. Zyskał tam ogromną popularność wśród osób zafascynowanych najnowszymi osiągnięciami techniki.

Zasada działania łóżek wodnych jest prosta. Jednak w społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekazywanie informacji odbiegających od prawdy, na temat tego rodzaju mebli wypoczynkowych. Jaka jest rzeczywistość? Czy łóżko wodne jest dobrą inwestycją? W jaki sposób te rodzaje mebli wypoczynkowych wpływają na zdrowie człowieka? 

Jak zbudowane są łóżka wodne?

Materace wypełnione wodą opierają się na bardzo prostej konstrukcji. Kluczową rolę odgrywa wykorzystanie amortyzacyjnego charakteru cieczy. Komora wodna jest ściśle odizolowana od środowiska zewnętrznego. Dlatego woda nie znajduje się bezpośrednio pod wierzchnią warstwą tkaniny.

Dodatkowo w większości modeli dostępnych na rynku, łóżko jest wyposażone w system podgrzewania wody. Umożliwia to wykorzystywanie ruchów wody znajdującej się wewnątrz, do relaksacji i wyciszenia całego organizmu. Istotnym elementem związanym z użytkowaniem łóżek wodnych jest kwestia ich obsługi.

Woda znajdująca się wewnątrz powinna być wymieniana przynajmniej raz w roku, wyłączając przypadki innego zalecenia producenta. Istotna jest jej świeżość, dlatego podczas zakupu łóżka wodnego należy wyposażyć się również w specjalne środki czyszczące, które są wsypywane do wody.

Nowoczesne łóżko wodne
Źródło: Pixabay

Popularność łóżek wodnych – skąd się wzięła?

Łóżka wodne zawdzięczają swoją popularność w Polsce głównie amerykańskim producentom oraz filmom. Meble te były tam przedstawiane jako „symbol luksusu”. To właśnie z materacami wodnymi kojarzone są drogie apartamenty lub ekskluzywne hotele.

Okazuje się jednak, że zakup łóżka wodnego nie stanowi ogromnego wydatku. Oczywiście, większość mebli tego typu jest droższa od klasycznych odpowiedników. Jednak wciąż znajduje się w granicach dostępności dla każdego Polaka.

Czy łóżko wodne stanowi realne zagrożenie zalania mieszkania?

Przekonanie o słabej jakości wykonania materaców wodnych sprawiło, że popularność zyskał mit, dotyczący ich pękania. W rzeczywistości większość z materaców tego typu jest wykonana z wytrzymałych materiałów. Są one zabezpieczeniem przed rozlaniem się wody, znajdującej się we wnętrzu.

Łóżka wodne wysokiej jakości nie przypominają „dużego balona z wodą”, lecz gwarantują bezpieczeństwo domowników, używających danego sprzętu. Istotnym elementem jest również gwarancja producenta dotycząca rodzaju użytych materiałów.

Większość z elementów wykonana jest z trwałych substancji, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście przypadki pęknięcia zewnętrznej warstwy materaca mogą mieć miejsce, jednak są one zdecydowanie rzadkim zjawiskiem.

Łóżko wodne a zdrowie – czy warto?

Popularność łóżka wodnego związana jest informacjami, dotyczącymi zbawiennego wpływu mebli tego typu na zdrowie człowieka. Według niektórych źródeł, materace wypełnione wodą miały skutkować stymulowaniem procesów regeneracji tkanek i wpływać na utrzymanie dobrego nastroju przez daną osobę.

Rzeczywistość okazała się być nadspodziewanie zbliżona do opinii tego typu. Łóżko wodne, wykonane z materiałów dobrej jakości, działa w korzystny sposób na kolumnę kręgosłupa człowieka. Dopasowywanie się powierzchni materaca do naturalnych krzywizn fizjologicznych pleców, wpływa na jakość snu i utrzymanie poprawnej postawy ciała.

Wypłaszczenie lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej odgrywa istotną rolę w pojawieniu się dolegliwości bólowych tej okolicy. Woda znajdująca się we wnętrzu łóżka pomaga wypełnić puste przestrzenie, co skutkuje możliwością podtrzymywania fragmentu ciała podczas snu.

Korzystny wpływ łóżek wodnych na organizm człowieka jest również związany z ruchami przepływowymi wody. Ciecz, znajdująca się we wnętrzu materaca, nieustannie się porusza pod wpływem ruchu. Dzięki temu generowane są spokojne fale, które w wyraźny sposób odczuwane są przez ludzkie receptory.

Działanie uspokajające łóżek wodnych jest często wykorzystywane w przypadku najmłodszych dzieci. Okazuje się bowiem, że szybkość zapadania na nich w sen jest większa, niż w przypadku tradycyjnych łóżek i materaców. Zjawisko to jest przez nas odczuwane w również trakcie kąpieli w morzu lub basenie. Regularne i delikatne ruchy wody wpływają na poprawę samopoczucia, przez co są wykorzystywane jako metoda terapii zaburzeń rozwojowych u dzieci.

Korzyść dla zdrowia jest ściśle połączona z przepływami generowanymi przez ciecz, znajdującą się w jej wnętrzu. Wykonywanie niewielkich ruchów skutkuje efektem masażu wodnego, który daje przyjemne ukojenie. Dodatkowo alergicy bardzo często decydują się na zakup łóżek wodnych, głównie ze względu na odporność materiału na wnikanie alergenów.

Kobieta śpiąca na łóżku wodnym
Źródło: Pexels

Wady łóżek wodnych

Ilość łóżek wodnych dostępnych na rynku jest zdecydowanie mniejsza, w porównaniu do tradycyjnych rodzajów. Produkcją mebli tego typu zajmuje się zaledwie kilka firm. Z tego powodu ich dostępność w stacjonarnych sklepach meblowych jest mocno ograniczona. Jedyną szansą zakupu łóżek wypełnionych wodą jest odwiedzenie strony internetowej producenta lub salonu, który specjalizuje się w danej dziedzinie.

Najistotniejszą wadą mebli tego typu jest jednak ich wysoka cena. Zabezpieczenie wody znajdującej się w środku wymaga doboru odpowiednich materiałów. Co w oczywisty sposób przekłada się na koszt całych zakupów. Na rynku meblowym bardzo trudno znaleźć tańsze odpowiedniki materaców wodnych. W większości przypadków są to bowiem meble ekskluzywne.

Oczywiście, cena kilku tysięcy złotych za komplet mebli lub materac do sypialni nie oznacza konieczności wydawania fortuny. Wciąż jednak jest to kosztowna inwestycja, która odstrasza wielu potencjalnych kupców kwotami niezbędnymi do pokrycia. Wśród wad łóżek wodnych należy wymienić też prawdopodobieństwo związane z przebiciem powłoki i wylaniem się wody. Sytuacje tego rodzaju zdarzają się bardzo rzadko, jednak może do nich dojść.

Dlaczego warto zainwestować w łóżko wodne?

Rynek meblowy jest jednym z najstabilniejszych sposobów zarobku. Od setek lat ludzie dokonują zakupów nowych łóżek, krzeseł i stolików. Jedyne różnice pomiędzy kolekcjami oferowanymi w poszczególnych latach, dotyczą stylu ich wytworzenia, który powinien być zgodny z obowiązującymi trendami.

W przypadku łóżek wodnych sytuacja ta zmienia się diametralnie. Meble tego typu są stosunkowo młodym wynalazkiem, którego szczyt popularności przypadał około 20 lat temu. Okazuje się jednak, że po latach braku zainteresowania łóżkami wodnymi, meble te stają się coraz częstszym wyborem klientów. O fakcie tym decyduje przede wszystkim oryginalny projekt i świadomość korzystnego wpływu na zdrowie człowieka.

Redukcja masy ciała, dbałość o higienę snu i unikanie przeciążeń kręgosłupa stało się wyzwaniem dla większości ludzi na całym świecie. W porównaniu do klasycznych łóżek, materace wypełnione wodą mogą w realny sposób pomagać w walce o utrzymanie zdrowia. Bóle kręgosłupa i stres stają się chorobami cywilizacyjnymi, dlatego korzystny wpływ łóżek wodnych na redukcję takich objawów, staje się ich ogromną zaletą.

Zdrowy sen na wodnym łóżku
Źródło: Pexels

Czy warto kupić łóżko wodne?

Czy ponowny wzrost popularności łóżek wodnych to tylko chwilowa moda? Odpowiedź na to pytanie jest trudna i nie pozwala na jednoznaczne określenie charakterystyki tego trendu. Łóżka wodne wracają bowiem ponownie do łask klientów, jednak może się okazać, że jest to zaledwie okres przejściowy.

Materace wypełnione wodą charakteryzują się jednak dużą wygodą i korzystnym wpływem na zdrowie człowieka. Dodając do tego ich dużą wytrzymałość i efektowny wygląd, można dojść do wniosku, że jest to opłacalna inwestycja. Łóżko, niezależnie od rodzaju użytej konstrukcji, ma przede wszystkim służyć użytkownikom. Wygoda wypoczynku powinna odgrywać kluczową rolę przy zakupie mebli tego typu, dlatego przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami łóżek. Dopiero wówczas, podjęcie ostatecznej decyzji opartej na indywidualnych preferencjach, będzie gwarancją pełnego zadowolenia z dokonanego zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.