Loading...
Choroby

Ludzie z zespołem Downa żyją dziś dwa razy dłużej niż 20 lat temu

Upływ czasu

Ludzie z zespołem Downa żyją dziś dwa razy dłużej niż 20 lat temu Jeszcze niedawno bo w roku 1983 żyli średnio 25 lat, a już w roku 1997 dożywali 49. urodzin. Co ciekawsze w tym samy czasie średnia długość życia w całej populacji wzrosła jedynie o 3 lata!

Za tym sukcesem kryje się najprawdopodobniej odejście od zinstytucjonalizowanej służby zdrowia, wcześniejsze wykrywanie i leczenie schorzeń występujących u ludzi z zespołem Downa (choroby serca i płuc), a także lepsze zrozumienie i bardziej ludzkie traktowanie tego zaburzenia genetycznego, występującego u co 800 dziecka. Podczas analizy prawie 20.000 aktów zgonów poczyniono pewne zaskakujące spostrzeżenie. Okazało się mianowicie, że pacjenci z zespołem Downa są w niewyjaśniony sposób chronieni przed występowaniem nowotworów. Poza białaczkami, inne nowotwory stwierdzano u nich dziesięciokrotnie rzadziej. Możliwe, że w związku z upośledzeniem umysłowym nie są narażeni w tak dużym stopniu na alkohol, papierosy i inne środowiskowe czynniki rakotwórcze jak ich zdrowi rówieśnicy. Także dodatkowa trzecia kopia genów supresorowych czyli hamujących rozwój nowotworu może mieć ochronny wpływ.

Jednak okazuje się, że ludzie z zespołem Downa rasy czarnej żyją znacznie krócej niż ich biali koledzy. Nie wiadomo czy jest to wynik pewnych różnic socjalnych i społecznych czy może przyczyna kryje się gdzie indziej. Wyjaśnienie tej zagadki pomoże chorym z zespołem Downa jeszcze dłużej cieszyć się zdrowiem i życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.