Loading...
Jedzenie

Malina i jeżyna- pyszne urozmaicenie ogrodu

Chłopiec trzyma w dłoniach czerwone maliny

Malina jest silnie ukorzenionym krzewem, dorastającym nawet do 2 metrów wysokości. U większości gatunków pędy pokryte są kolcami, a obok nich występują miododajne kwiaty o białym ubarwieniu. Czas kwitnienia malin to okres od maja do sierpnia. Maliny nie lubią mrozu, preferują słoneczne i ciepłe miejsca.

Za co ceni się maliny?

Owoce są cenione za smak oraz mnogie zastosowania w kuchni. Mogą być spożywane na surowo, świetnie sprawdzą się jako dekoracje ciast i słodkości. Z owoców można wyczarować różnorodne przetwory, przykładowo dżemy oraz soki pełne witamin, m. in. C, E oraz B6. Krzaki malin w ogrodzie zostaną docenione w lecie przez dzieci- nic nie smakuje tak dobrze jak zerwane podczas zabawy owoce. Można je dodać również do chłodzącej lemoniady.

Uprawa- gdzie, jak i kiedy?

Maliny lubią dobrze nasłonecznione, ciepłe miejsca. Swój prawdziwy potencjał pokazują, gdy nie są narażone na zbyt duże działanie wiatru oraz mróz. Podczas silniejszych przymrozków warto zadbać o krzak maliny owijając go słomianą matą. Podłoże pod krzak powinno być dobrze przepuszczalne- jednocześnie dobrze, gdyby magazynowało odpowiednią ilość wody konieczną dla przeżycia rośliny. Odczyn gleby powinien być kwaśny, pH około 6,5. W przypadku mniej żyznych gleb warto je odpowiednio przygotować przed posadzeniem sadzonek maliny nawożąc je dedykowanymi nawozami i kompostami. Kupując sadzonki warto postawić na sprawdzonego sprzedawcę- rośliny powinny mieć dobrze rozwinięty system korzeni, dzięki któremu będzie można je od razu wsadzić do ziemi. Podejrzany wygląd liści lub pędów powinien wzbudzić dodatkową czujność. Większa uprawa może zostać podzielona na rzędy, pomiędzy którymi odstęp wynosi około 1,5 metra, natomiast między samymi sadzonkami wystarczy odstęp 50 centymetrowy. To zapewni wystarczającą ilość miejsca na rozwój korzeni i sprawi, że po wyrośnięciu plantacja nie zamieni się w niezgłębiony busz. Najlepszym czasem na sadzenie jest jesień lub wczesna wiosna, należy jednak pamiętać, że przy jesiennym sadzeniu rośliny powinny być odpowiednio przycięte. Maliny lubią nawozy oraz kompost, warto więc stosować je w odpowiednich dawkach by uzyskać jak najlepsze plony. Istotną rolę odgrywa regularne podlewanie- nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi, zwłaszcza podczas upałów lub w przypadku, gdy roślina rośnie na mniej przyjaznym gruncie. Pędy maliny powinno się podcinać 2 razy do roku. Zwyczajowe cięcie wykonuje się wczesną wiosną, w celu pozbycia się zmarzniętych i zasuszonych pędów. Warto również podciąć pędy boczne, co pomoże w rozrastaniu się rośliny. Cięcie jesienne przygotowuje roślinę na zimę oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.

Ceny malin zależą od popularności danej odmiany, ilości i smaku owoców oraz modyfikacji np. całkowitego pozbawienia kolców. Kupując sadzonki do ogródka warto mieć na uwadze czego oczekuje się od zakupionych roślin.

Jeżyna, czyli niedoceniona kuzynka maliny

Jeżynę, nazywaną też ostrężyną, stosunkowo rzadko spotyka się w ogrodach w porównaniu do maliny. Jeżyna jest wieloletnim krzewem, na którym naturalnie występują kolce. Ale nic straconego, wśród wielu gatunków można znaleźć takie ze zmniejszoną lub całkowicie zredukowaną ilością kolców. Pędy jeżyny są długie, dorastają do 2-5 metrów długości. Owoce pojawiają się w okresie od czerwca do września. Podobnie jak maliny, smakują świetnie zerwane z krzaka lub serwowane z cukrem, jak za dawnych lat. Są źródłem witaminy A, C, K oraz błonnika. Włączając je do swojej diety w postaci smoothie, przetworów, soków oraz dodatków do ciast można przemycić do organizmu wiele niezbędnych witamin.

Jeżyny- uprawa

Jeżyna jest rośliną, która silnie rozrasta się na boki, podczas sadzenia warto zapewnić duże, około 2-3 metrowe, odstępy pomiędzy sadzonkami. Najlepszą porą na sadzenie będzie jesień lub wczesna wiosna. Podobnie jak maliny, jeżyny lubią stanowiska słoneczne i ciepłe, chociaż są w stanie zaakceptować lekki półcień. Są bardziej tolerancyjne co do gleby- najlepiej rosną na glebie żyznej, ale na piaszczystej ziemi również sobie poradzą. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i mieć kwaśny odczyn. Jeżyny należy regularnie nawadniać. By zapobiec nadmiernemu odparowaniu wody ziemię pod rośliną można wyłożyć korą. W drugim roku po posadzeniu jeżyna potrzebuje radykalnego cięcia, które będzie skutkowało zagęszczeniem pędów oraz większą ilością owoców. Wiosną wycina się stare pędy oraz pędy boczne, można również zredukować ilość pędów owocujących. Jeżyna lubi nawozy azotowe i potasowe. Warto stosować je w okresie dojrzewania owoców, gdyż pomogą uzyskać zadowalające i smaczne owoce. Przed nadejściem zimy powinno się przeprowadzić procedurę kopczykowania, czyli usypania wokół głównego pędu kopczyka z ziemi, który częściowo ochroni roślinę przed niskimi temperaturami.

źródło: https://ogrodnik-konstancin.pl/agrest.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.