Loading...
Jedzenie

Malwa czarna – właściwości i wartości odżywcze

Kwiat malwy czarnej

Malwa czarna rośnie na terenie całej Polski. Inaczej nazywana ślazem, zaliczana do rodziny ślazowatych. To popularny kwiat ozdobny. Malwa ma jednak korzystne właściwości prozdrowotne. Czemu zatem jest tak zapomniana? Czy warto wykorzystać malwę w innym celu niż ozdobny?

Malwa czarna — ogólna charakterystyka

Malwa czarna pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego. Dorasta do ponad 2 metrów wysokości. Jej łodyga jest pojedyncza, prosta, owłosiona. Ma dolne i górne liście. Dolne są siedmioklapowe, a górne pięcioklapowe. Kwiaty, w zależności od gatunku, mogą mieć barwę białą, różową, czarną.

Malwa czarna ma kwiaty o barwie czarnofioletowej albo atramentowej. To właśnie one są surowcem zielarskim, który ma korzystne właściwości zdrowotne. Inaczej nazywana jest prawoślazem wysokim. W Polsce nie rośnie naturalnie. Jest uprawiana w ogrodach, ze względu na swoje dekoracyjne i lecznicze właściwości. Roślina najlepiej radzi sobie w stanowisku słonecznym. Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie (od czerwca do września). Jej nasiona należy zbierać w miarę ich dojrzewania. 

Czarna malwa — uprawa

Malwa to roślina dwuletnia. Jej uprawa nie jest trudna. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Lubi nasłonecznienie, ale poradzi sobie w półcieniu. Zasadzona w cieniu nie da pięknych i wartościowych owoców. Jest mrozoodporna i odporna na szkodniki. Nie wymaga specjalnego nawożenia. Jeśli chcemy posadzić malwy, to możemy kupić małe sadzonki albo samodzielnie je wyhodować z nasion.

Malwy mają zdolność do rozsiewania się, więc mogą samodzielnie pokryć teren ogrodu. Jeśli nie chcemy ich ekspansji, to powinniśmy na to uważać. Należy je sadzić w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru. Najlepiej sobie radzą, gdy są sadzone wzdłuż ścian budynków albo wzdłuż ogrodzenia. Lubią gleby żyzne, próchnicze i dobrze przepuszczalne. Poradzą sobie też w trudniejszych warunkach. Lubią optymalną wilgoć. Jeśli wilgoci jest za dużo, zaczynają chorować na choroby grzybowe. Najlepiej nawozić je nawozem organicznym albo nawozem wieloskładnikowym.

Malwa czarna właściwości
Źródło: Pixabay.com

Malwa prawoślaz — właściwości

Malwa prawoślaz zawiera w sobie substancje śluzowe. To śluzy polisacharydowe. Dzięki nim ma właściwości nawilżające, ochronne i powlekające błony śluzowe.

Herbata z czarnej malwy nawilża gardło, przełyk i żołądek. Kwiat malwy zawiera aż 8-12% związków śluzowych. Jest źródłem garbników, pektyn. Zawiera żywice, olejki eteryczne, związki mineralne.

Jest bogaty w antocyjany (delfinidyna, petunidyna, malvidyna i malvina), które mają właściwości antyoksydacyjne. Czarna malwa to również źródło hormonu roślinnego o działaniu estrogennym. Zawiera fenolokwasy, flawonoidy. Wśród nich są kwercetyna, kemferol, mirycetyna. To im czarna malwa zawdzięcza właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Herbata z czarnej malwy na żołądek

Malwa prawoślaz ma korzystne działanie na błony śluzowe, w tym błony śluzowe przewodu pokarmowego. Herbata z czarnej malwy stosowana jest w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Można ją stosować przy zespole jelita drażliwego. Ma działanie łagodzące w stanach zapalnych żołądka. W związku z właściwościami przeczyszczającymi pomaga w zaparciach. Picie letniego naparu sprawia, że błony śluzowe pokrywają się dodatkową warstwą ochronnego śluzu. To łagodzi ból, pieczenie, pomaga w regeneracji. Ma też działanie ochronne.

Herbata z czarnej malwy na choroby górnych dróg oddechowych

Malwa prawoślaz jest stosowana w chorobach górnych dróg oddechowych. Ma korzystne działanie w leczeniu kaszlu, chrypki i stanów zapalnych gardła. Na choroby gardła i krtani zaleca się również stosowanie syropu ślazowego. Działanie powlekające pomoże ukoić ból i ochroni gardło przed drobnoustrojami. Jamę ustną i gardło można też płukać naparem z kwiatu malwy. Regularne stosowanie preparatów z malwy zalecane jest osobom pracującym głosem. To nauczyciele, śpiewacy, aktorzy. Wspomaga odkrztuszanie, nawilża gardło, ma działanie przeciwzapalne. Płukanki z malwy sprawdzają się również w przypadku zapalenia jamy ustnej i dziąseł.

Malwa prawoślaz stosowana zewnętrznie

Herbata z czarnej malwy może być stosowana zewnętrznie. Ostudzony napar stosuje się do przygotowywania okładów na oczy. Ma działanie nawilżające, łagodzące i uelastyczniające w stosunku do powiek. Jest nieoceniona w walce ze zmęczeniem i obrzękiem.

Korzystnie działa na zmęczone spojówki. Łagodzina podrażnienia. Zaleca się stosowanie jej po długiej ekspozycji na monitor komputera. Regularnie powinny ją stosować osoby pracujące przed komputerem. Jej stosowanie poprawia jakość widzenia i zmniejsza uczucie dyskomfortu.

Stosuje się ją w leczeniu stanów zapalnych spojówek i naczyniówki oczu. Zmniejsza dolegliwości wywołane przez czynniki atmosferyczne, działanie promieni UV oraz niekorzystne działanie środków chemicznych. Malwa prawoślaz może być wykorzystywana do tworzenia odżywczych i leczniczych preparatów do włosów. Płukanki z malwy wspomagają walkę z łupieżem. Roślina ma korzystne działanie na przetłuszczającą się skórę głowy. Mogą ją stosować osoby borykające się z łojotokiem. Nawilża, odżywia, leczy. Płukanki z malwy należy stosować regularnie.

Malwa prawoślaz a naczynka krwionośne

Roślina jest źródłem flawonoidów i antocyjanów. Dzięki temu ma ona działanie przeciwzapalne i stabilizujące na śródbłonki naczyń krwionośnych. To korzystnie wpływa na jakość drobnych naczynek krwionośnych oraz ogólnie na krążenie. Przekłada się to na lepsze działanie gałki ocznej, na lepszą jakość widzenia. Ma również korzystny wpływ na funkcjonowanie pamięci oraz innych procesów zachodzących w mózgu. Nie należy jej jednak stosować jako leku. Sprawdza się jako suplement zdrowej i zróżnicowanej diety, będącej składnikiem zdrowego trybu życia. Napary ziołowe mają korzystne działanie, o ile są spożywane regularnie.

Malwa prawoślaz korzystnie działa na skórę

Nie tylko wnętrze organizmu może odżywić herbata z czarnej malwy. Napar z jej kwiatów jest nieoceniony w kosmetyce. Malwa sprawdza się jako tonik do skóry suchej i zmęczonej. Ma działanie nawilżające. Pielęgnuje skórę, łagodzi podrażnienia. Może być stosowana w chorobach trądzikowych.

Malwa zawiera flawonoidy i antocyjany. Ich przeciwzapalne i kojące działanie pomaga leczyć stany zapalne skóry. Głęboko nawilża, wspomaga krążenie, a dzięki temu głęboko odżywia skórę. Jej właściwości antyoksydacyjne pomagają w walce z wolnymi rodnikami. To one są odpowiedzialne za procesy starzenia. Regularne stosowanie rośliny spowolni procesy starzenia skóry. Naparem z malwy można przemywać skórę szorstką, suchą, łuszczącą się. Skóra będzie nawilżona, odżywiona, miękka i młoda.

Herbata z czarnej malwy a miesiączka

Malwa prawoślaz pomaga w regulacji miesiączek. Jednakowo pomoże w przedłużeniu skąpej i krótkiej miesiączki, jak i w skróceniu długiej i obfitej. Malwa zawiera w sobie związki, które są podobne do kobiecych estrogenów. To dzięki nim pomaga w regulowaniu okresu, a także w zmniejszaniu dolegliwości miesiączkowych.

Można ją stosować wspomagająco w zapaleniu macicy. Jej właściwości estrogenne i rozkurczające zwiększają krwawienie i przedłużają miesiączkę. To pomaga w leczeniu zbyt krótki i zbyt skąpych okresów. Jeśli miesiączka jest długa i obfita, to często może to być spowodowane kruchością naczyń krwionośnych. Malwa prawoślaz uszczelni naczynia, wzmocni je i zmniejszy obfitość krwawienia. W czasie miesiączki zaleca się spożywanie malwy i melisy. Połączenie działania tych dwóch ziół przyczyni się do zoptymalizowania miesiączki oraz zminimalizowania jej negatywnych objawów.

Malwa na menopauzę

To samo działanie, które stabilizuje i reguluje miesiączki, może okazać się nieocenione w okresie menopauzy. Malwa zawiera substancje przypominające kobiecy hormon. W okresie menopauzy tego hormonu ubywa w organizmie. W związku z tym kobieta doświadcza całej gamy nieprzyjemnych dolegliwości. Spożywanie naparu z malwy albo mieszanek na bazie malwy może w złagodzeniu objawów klimakterium. Można samemu przyrządzić mieszankę.

Warto połączyć malwę, koniczynę czerwoną oraz korzeń kudzu. Stosowanie tego połączenia ziół złagodzi nieprzyjemne aspekty przekwitania. Gotowe mieszanki można również kupić w sklepach zielarskich. Nie zawsze zioła są wystarczające, ale zanim podejmiemy poważniejsze kroki, warto ich wypróbować. Leczenie ziołami jest nieinwazyjne i łagodne. Najlepiej działa, gdy spożywamy je regularnie. Zioła przynoszą efekty dopiero po dłuższym czasie stosowania. Czasem pierwsze korzystne efekty można odczuć po paru dniach. Najczęściej ich działanie zaczyna się po kilku tygodniach albo miesiącach regularnego stosowania. Przyjmowanie ziół nie będzie miało korzystnych właściwości, jeśli będziemy prowadzić niezdrowy tryb życia. Okres przekwitania to nie tylko zmiany hormonalne i fizjologiczne. To również pewien etap w życiu kobiety. Im zdrowsze życie, spokojniejszy tryb i mniej stresu, tym mniej niepożądanych objawów.

Jak przyrządzić odwar z malwy?

Z tej rośliny można przyrządzić napar i odwar. Napary się pije, a odwary służą do płukania, np. płukania jamy ustnej. Kwiaty można kupić w sklepie zielarskim albo zebrać z przydomowej rośliny. Należy je dokładnie wysuszyć i przechowywać w suchym i zacienionym miejscu. To pozwoli uniknąć zawilgocenia, które może skutkować rozwojem grzybów, pleśni, drobnoustrojów.

Do przygotowania odwaru będziemy potrzebowali jednej łyżeczki suszonych kwiatów oraz jednej szklanki gorącej wody. Kwiaty należy zalać wodą i ostawić na 30 minut. Powinny czekać pod przykryciem. Po tym czasie odwar należy przelać go garnka i gotować przez trzy minuty. Odstawić na 10 minut. Tak przygotowanym odwarem można płukać jamę ustną i gardło. Odwar można pić, w celu uregulowania miesiączki. Należy spożywać pół szklanki odwaru dwa razy dziennie.

Jak przyrządzić napar z malwy?

Napar z malwy przyrządzamy poprzez zalanie wrzątkiem jednej łyżeczki suszonych kwiatów. Z jednej łyżki parzymy jedną szklankę naparu. Tak przygotowaną herbatkę można pić trzy razy dziennie. Ilość spożywanego naparu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jeśli zauważymy, że ogólny stan zdrowia się pogorszył, to warto zmniejszyć ilość pitych herbatek. Zioła są bardzo pomocne, ale mogą mieć niekorzystne działanie. Każde niepożądane działanie warto skonsultować z lekarzem. Zioła należy stosować rozsądnie. Uważnie obserwować reakcje organizmu.

Malwę należy spożywać spokojnie, pić małymi łykami. Jej smak często bywa nieatrakcyjny. Można go polepszyć poprzez dodanie płatków róży albo miodu lipowego. Warto przygotować mieszanki z suszonymi owocami. To zwiększy korzyści zdrowotne wynikające z picia herbatki. Dodatkowo też zwiększy przyjemność ze spożycia naparu.

Przeciwwskazania

Nie można stosować malwy w czasie ciąży. Napar jest bezwzględnie zabroniony. Spożycie naparu przez kobietę w ciąży może doprowadzić do poronienia. Napar działa rozkurczowo. Może również doprowadzić do wcześniejszego porodu. Kobieta w ciąży, która cierpi na dolegliwości związane z układem pokarmowym, oddechowym powinna zastosować inne środki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.