Loading...
Zakupy

Martensy – na czym polega ich fenomen?

dwie osoby mają na sobie buty Martensy

Obuwie powinno być komfortowe w noszeniu oraz atrakcyjne wizualnie. Ważne jest również, by po prostu odpowiadało noszącemu. Dużo zależy zatem od gustu. Pewnym fenomenem gdy chodzi o buty są Martensy. Te charakterystyczne, masywne buty za kostkę zyskały popularność i są noszone na co dzień przez rzeszę ludzi na całym świecie. Ich charakterystyczny kształt stał się cechą charakterystyczną wielu subkultur młodzieżowych w minionym wieku. Aktualnie buty Martens nie są jednak postrzegane przez ten pryzmat, a bywają noszone przez dorosłe osoby, które uważają, że są one po prostu wygodne. Jaka jest historia butów Martens? Skąd wziął się ich fenomen na świecie? Czy obuwie tego typu musi być w kolorze czarnym? W jakich stylizacjach buty Martens się sprawdzą i czy muszą one nawiązywać do subkultur?

Historia obuwia Martens – dlaczego buty ortopedyczne stały się kulturowym symbolem?

Buty Martens zostały przygotowane jako obuwie ortopedyczne dla osób po urazach kostek oraz z koślawością. Ze względu na sztywną budowę ustawiały wszystkie kości w odpowiedniej pozycji i automatycznie poprawiały postawę noszącego. Szybko jednak zwrócono uwagę na ich właściwości ochronne dla stopy – nawet w przypadku uderzenia czy wykręcenia kostka była wspierana przez masywnego buta. Z tego powodu zaczęto je nosić również gdy nie było medycznego wskazania. Szybko stały się popularne w wielu subkulturach, noszone są zarówno przez gothów, jak i punków czy fanów rocka. Obuwie sprawdza się doskonale na wydarzeniach publicznych i koncertach – stopa jest doskonale chroniona przed nadepnięciem.

Skąd fenomen tego obuwia, że noszą je zarówno dorośli, jak i młodzież?

Obuwie Martens jest swoistym fenomenem. Istnieje na rynku od wielu lat w praktycznie niezmienionej formie, zawsze zachwycając wygodą noszenia i jednolitym wzornictwem. Osoby, które nosiły buty Martens w czasach młodości są już dorosłymi, a sentyment do tego typu obuwia został. Z tego właśnie powodu buty te są aktualnie popularne zarówno u młodego pokolenia, jak i u osób dojrzałych. Wyróżnikiem tych butów jest zatem wygoda noszenia oraz powiązania kulturowe.

Czy buty Martens muszą być w kolorze czarnym?

Najpopularniejszą barwą, w której występują Martensy jest oczywiście klasyczna czerń. To właśnie ona w dużej mierze spowodowała kulturowe przejęcie tego typu obuwia przez subkultury. Jednak na rynku znaleźć można szeroką ofertę butów Martens również w innych kolorach. Dominują raczej kolory ciemne, jednak istnieją pewne edycje, które mają nawet pastelowe odcienie. Klienci kupujący buty Martens nie są aktualnie powiązani z żadną subkulturą, dlatego każdy znajdzie buty w odpowiednim dla siebie wzornictwie.

Z jakimi stylizacjami buty tego typu będą dobrze wyglądać?

Tradycyjnie buty Martens noszone były z ubraniami ciemnymi, raczej charakterystycznymi dla różnych subkultur. Aktualnie coraz częściej są one elementem modowych eksperymentów. Popularne jest zatem połączenie Martensów z falbaniastymi sukienkami czy eleganckimi marynarkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.