Loading...
Zdrowie

Maści rozgrzewające – jak działają i kiedy można je stosować?

Kobieta wmasowuje maść rozgrzewającą w plecy mężczyzny

Ciepło leczy, co można wykorzystać nie tylko podczas walki z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, ale i przy obolałych partiach ciała, w tym bólach mięśniowych i stawowych oraz bólach reumatycznych. Efekt leczenia ciepłem jest wykorzystywany m.in. przez maści rozgrzewające. Są to maści mające w składzie substancje przyczyniające się do miejscowego przekrwienia w tym obszarze, w którym ją zaaplikowano, co daje efekt rozgrzania. Dzięki temu działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie i dodatkowo wykazują właściwości rozluźniające mięśnie i przeciwobrzękowe. Co jeszcze warto wiedzieć o działaniu maści rozgrzewających i ich zastosowaniu?

Maści rozgrzewające – dlaczego ciepło leczy?

Nie bez powodu mówi się, że ciepło leczy. Terapia ciepłem jest jednym z naturalnych i jednocześnie wyróżniających się skutecznością sposobów na walkę z dolegliwościami bólowymi, stanami zapalnymi i objawami infekcji dróg oddechowych. W przypadku ogrzania wybranej partii ciała dochodzi do jej miejscowego przekrwienia. W ogrzewanym miejscu naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a w konsekwencji prowadzi to do napływu większych ilości krwi tętniczej do danego obszaru ciała. Ma to dalsze konsekwencje, gdyż wraz z poprawą ukrwienia redukuje się ilość produkowanych cytokin prozapalnych. Ogrzewany obszar ciała sprzyja również rozluźnieniu mięśni i pozbyciu się z nich toksyn. Ciepło pozytywnie wpływa również na stawy, redukując ich sztywność.

Można wyróżnić kilka rodzajów preparatów przeznaczonych do miejscowego rozgrzewania wybranych partii ciała. Są to m.in. maści rozgrzewające i plastry o działaniu rozgrzewającym, które są znane np. sportowcom. Dobrze dobrana maść rozgrzewająca może pomóc nie tylko przy bólach mięśniowych, ale też przy przeziębieniu, bo wyższa temperatura pobudza układ odpornościowy do pracy. Dodatkowo zawarte w maściach rozgrzewających olejki eteryczne inhalują drogi oddechowe, udrażniając nos i działając przeciwbakteryjnie.

Jakie składniki można znaleźć w maściach rozgrzewających?

W maściach rozgrzewających pojawiają się różne składniki. Popularne są olejki, przykładowo olejek terpentynowy i sosnowy oraz olejki miętowy, eukaliptusowy, majerankowy, rozmarynowy czy lawendowy. W składzie maści rozgrzewających często znajduje się też kamfora i mentol posiadający właściwości znieczulające. Maści tego typu zawierają niekiedy też kapsaicynę, która wykazuje silne działanie rozgrzewające. Innym składnikiem o właściwościach rozgrzewających jest ekstrakt z papryczek chili. W maściach rozgrzewających można znaleźć też wyciągi ziołowe – najczęściej stawia się na arnikę i krwawnik i na aloes, rozmaryn, kasztanowiec, jałowiec, oraz miłorząb japoński. Niekiedy w maściach rozgrzewających pojawiają się też substancje przeciwbólowe, w tym NLPZ.

Skład maści dobrze dostosować do wskazania, w związku z którym będziemy ją aplikować. Przy infekcjach dróg oddechowych dobrze wybierać, chociażby maści rozgrzewające z olejkami eterycznymi, zwłaszcza z olejkiem eukaliptusowym i sosnowym. Dobrym wyborem będzie też olejek terpentynowy i balsam peruwiański. Przy infekcjach dróg oddechowych zwykle zaleca się smarowanie maścią rozgrzewającą pleców i klatki piersiowej, co nie tylko rozgrzewa, ale też pomaga udrożnić nos. Na bóle mięśni dobrze stawiać na maści rozgrzewające z kapsaicyną lub substancjami przeciwbólowymi.

Kto i kiedy może stosować maść rozgrzewającą?

Nakładanie maści o działaniu rozgrzewającym sprawdza się m.in. przy dolegliwościach bólowych związanych z układem ruchu oraz przy związanych z nim stanach zapalnych. Maść rozgrzewającą można stosować również na bóle mięśniowe, poza tym może być pomocna przy bólach stawowych i bólach reumatycznych. Maści rozgrzewające można stosować również przy rwie kulszowej, poza tym rekomenduje się je sportowcom, którzy intensywnie ćwiczą.

Innym wskazaniem do stosowania maści rozgrzewających jest walka z infekcjami dróg oddechowych. Niektóre preparaty można stosować już u małych dzieci, a ich działanie pomaga w udrożnieniu nosa i przyczynia się do poprawy oddychania. Maści rozgrzewające stosowane na objawy infekcji dróg oddechowych są bogate w olejki eteryczne, a czasem też w składzie mają balsam peruwiański.

Uwaga na maści rozgrzewające – nie każdy może je stosować!

Nie każdy może aplikować maści rozgrzewające, dlatego zawsze trzeba zapoznać się szczegółowo z treścią ulotki preparatu, zanim pacjent zacznie go aplikować. Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy, gdyż nadwrażliwość na składniki danej maści wyklucza możliwość jej bezpiecznego stosowania. Także kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zawsze przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek preparatu z tej grupy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy też aplikować maści rozgrzewającej na skórę uszkodzoną, w tym na jej otarcia i świeże rany. Maść rozgrzewająca nie powinna być również stosowana na obrzęki, poza tym nie powinno się nakładać jej w okolicach oczu i na delikatne partie skóry. Przeciwwskazane jest też aplikowanie maści rozgrzewających na błony śluzowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.