Loading...
Choroby

Mastektomia – amputacja piersi, co musisz o niej wiedzieć?

Kobieta po amputacji piersi

Kiedy w życiu kobiety pojawia się rak piersi, często jednym z etapów leczenia jest mastektomia, czyli amputacja piersi. Dla większości kobiet jest to konieczność, dla niektórych wybór. Dlaczego? Możliwa jest również mastektomia prewencyjna, gdy występuje obawa o pojawienie się nowotworu. Czego można się spodziewać przy zabiegu mastektomii? Jakie istnieją metody rekonstrukcji piersi? Przeczytaj!

Rak piersi a mastektomia

Radykalnym sposobem leczenia w przypadku nowotworu piersi jest usunięcie piersi. To operacja, która nie daje gwarancji zabezpieczenia przed wystąpieniem raka, ale bardzo zmniejsza ryzyko jego pojawienia się lub rozwoju choroby. Czasami jest też po prostu konieczna, gdy rak piersi objął więcej niż ćwiartkę piersi. W chirurgii obecnie stosuje się również metody oszczędzające pierś (tak, aby później pacjentka nie musiała borykać się z potrzebą jej rekonstrukcji). Wtedy lekarz decyduje się wyciąć jej jak najmniejsze fragmenty, ale w przypadku gdy rak jest zaawansowany (III stopień) mastektomia radykalna będzie koniecznym rozwiązaniem. Wtedy, kiedy to występują nieprawidłowości w węzłach chłonnych pachowych, chirurg usuwa całą pierś wraz ze skórą,

Rodzaje mastektomii

Podczas zabiegu mastektomii lekarz usuwa pierś w określonym zakresie (oraz wysyła tkanki piersi w celu dokładnego zbadania do laboratorium). W zależności od stopnia zaawansowania choroby, wielkości guza, rokowań, ryzyka nawrotu choroby chirurg może wykonać różne rodzaje mastektomii. Mamy wtedy do dyspozycji mastektomię całkowitą (usunięcie całej piersi), zmodyfikowaną radykalną (usunięcie całej piersi i niektórych węzłów chłonnych), radykalną (usunięcie całej piersi, węzłów chłonnych i mięśni piersiowych), częściową (z oszczędzeniem piersi np. usunięcie guza z tkanką otaczającą, ale zachowanie skóry piersi). Możliwe jest również zastosowanie mastektomii profilaktycznej. Jest to zabieg polegający na usunięciu piersi, gdy istnieje ryzyko pojawienia się nowotworu u pacjentki. Wtedy taki zabieg przeprowadza się z reguły z jednoczasową rekonstrukcją piersi.

Jak żyć po mastektomii?

Należy zdać sobie sprawę, że mastektomia to zabieg ratujący życie i umożliwiający podjęcie skutecznego leczenia. Kliniki obecnie oferują możliwość przeprowadzenia jednoczasowej rekonstrukcji piersi, w ten sposób pacjentka nie musi oswajać się z wyglądem amputowanej piersi. Odtworzenie piersi jest możliwe także po pewnym czasie od mastektomii, wszystko zależy od preferencji, stanu zdrowia i indywidualnych możliwości w przypadku danej pacjentki. Można wykonać taką rekonstrukcję z wykorzystaniem ekspanderoprotezy, ekspanderem wymienianym na implant, własnymi tkankami (np. z brzucha bądź pleców) lub własnym tłuszczem. Możliwości zatem jest bardzo wiele. Dużo pacjentek z uwagi na swój wygląd zewnętrzny, po przebytej chorobie decyduje się na odtworzenie piersi. Jest to dla nich wielkie wydarzenie i krok do zamknięcia rozdziału, jakim jest choroba nowotworowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.