Loading...
Choroby

Materiały niezbędne do wykonania opatrunku

Pielęgniarka robi pacjentowi opatrunek niezbednymi materiałami medycznymi

Prawidłowe wykonanie opatrunku pozwala zapobiec infekcjom, a także umożliwia szybsze gojenie ran. W związku z tym warto zadbać nie tylko o umiejętność ich opatrywania, ale również o dobrze dobrane materiały opatrunkowe. Przy większych obrażeniach zwykły plaster może nie wystarczyć – konieczne okazać się mogą opatrunki specjalistyczne. Jakie materiały są niezbędne? O tym w dalszej części artykułu.

Oczyszczenie i dezynfekcja rany

Naturalnie sposób opatrywania ran czy dobór opatrunków specjalistycznych może się różnić w zależności od rodzaju obrażeń. Przy otarciach, czy drobnych skaleczeniach lub rozcięciach pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie rany. Dane miejsce można obmyć pod bieżącą wodą – należy przy tym postępować delikatnie, aby nie podrażnić uszkodzonych tkanek i nie przenieść zanieczyszczeń do środka rany. Następnie warto zdezynfekować ranę za pomocą specjalnych płynów do przemywania o wysokiej skuteczności przeciwdrobnoustrojowej. Dodatkowo dostępne są różnego rodzaju maści i żele, które m.in. przyspieszają gojenie ran, uśmierzają ból i nawilżają uszkodzoną tkankę.

Założenie odpowiedniego opatrunku

Po oczyszczeniu i dezynfekcji przychodzi pora na założenie opatrunku, który zabezpieczy ranę przed czynnikami zewnętrznymi. W niektórych przypadkach wystarczy zwykły plaster, aczkolwiek przy nieco większych otarciach czy rozcięciach bezpieczniejszą opcją będą specjalistyczne opatrunki, które zapewnią odpowiednią paroprzepuszczalność, a do tego będą jałowe i hipoalergiczne. Sterylność opatrunków jest kluczowa w momencie, gdy istnieje duże ryzyko zakażenia rany, czyli w sytuacjach gdzie rana jest m.in. bardziej otwarta. Wtedy polecane są np. jałowe kompresy gazowe, opatrunki parafinowe czy chociażby elastyczne bandaże. Wszystkie materiały opatrunkowe są dostępne w hurtowniach medycznych, takich jak JRJ Medical, a także w aptekach.

Dodatkowa pielęgnacja rany

Gdy rana zaczyna się dobrze goić, warto dodatkowo zadbać o pielęgnację skóry w danym miejscu. Zastosowanie kremów nawilżających czy specjalistycznych opatrunków w postaci plastrów silikonowych może zapobiec pozostaniu nieestetycznej blizny. Jak zostało jednak wspomniane na samym początku – wiele zależy od rodzaju rany i wielkości obrażeń. W trudniejszych przypadkach może nie obyć się bez zszywania uszkodzonej tkanki. Nie należy wtedy zwlekać, lecz jak najszybciej udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.