Loading...
Choroby

Medycyna sportowa

lekarz medycyny sportowej.

Medycyna sportowa to interdyscyplinarna dziedzina, łącząca w sobie wiedzę z takich specjalizacji lekarskich jak kardiologia, ortopedia czy chirurgia. Lekarz tej specjalizacji posiada szeroką wiedzą na temat zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego. Dowiedz się kiedy warto zgłosić się do poradni medycyny sportowej i jaką pomoc można uzyskać podczas konsultacji.

Kiedy warto zgłosić się na konsultację do lekarza medycyny sportowej?

Nie ważne czy uprawiasz sport zawodowo, czy hobbystycznie ‒ intensywny wysiłek fizyczny wywiera ogromny wpływ na Twój organizm. W świecie sportu wyjątkowo częste są różnego rodzaju kontuzje, które nie tylko zmuszają do rezygnacji z treningów, ale także stanowią zagrożenie dla dalszej sprawności. W poradni medycyny sportowej uzyskasz wszelkie informacje o wpływie aktywności sportowej na Twój organizm.

Konsultacja w poradni medycyny sportowej może być przydatna w przypadku:

  • diagnostyki i leczenia kontuzji związanych z aktywnością sportową;
  • powrotu do treningów po przebytej kontuzji;
  • czynnego uprawiania sportu, zwłaszcza sztuk walki, nurkowania czy wspinaczki wysokogórskiej;
  • rozpoczęcia treningów przygotowujących do maratonu, triatlonu czy biegu z przeszkodami;
  • braku pewności o dostosowaniu intensywności wysiłku do możliwości organizmu.

Na czym polega praca lekarza medycyny sportowej?

Pierwszym, a jednocześnie niezwykle ważnym elementem wizyty u specjalisty medycyny sportowej, jest wywiad lekarski. To on pozwala lekarzowi na wstępną ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także na zaplanowanie ewentualnych badań pomocniczych czy dodatkowych wizyt w innych poradniach.

W przypadku kontuzji, specjalista medycyny sportowej ustala diagnozę, a następnie plan leczenia. Urazy w obrębie układu ruchu najczęściej wymagają współpracy z doświadczonym fizjoterapeutą, który za pomocą wybranych technik rehabilitacyjnych pomaga przyspieszyć pacjentowi powrót do pełnej sprawności.

Do zadań specjalisty medycyny sportowej należy nie tylko wydawanie opinii na temat bezpieczeństwa podjęcia wysiłku fizycznego. Przede wszystkim powinien on całościowo ocenić zmiany zachodzące w organizmie, ze szczególnym uwzględnieniem układu sercowo-naczyniowego, układu ruchu oraz układu oddechowego. Podczas wizyty specjalista zobligowany jest również do oceny odżywienia organizmu pacjenta i ewentualnej optymalizacji jego stylu odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.