Loading...
Dom i rodzina

Metamorfoza starego domu – od czego zacząć i jak zaplanować remont starego domu?

Remontowanie starego domu

Artykuł partnera.

Decyzja o generalnym remoncie domu zapadła. Masz już wstępną kalkulację kosztów, masz wybraną ekipę remontową, nawet wybrałeś wymarzoną aranżację salonu. Świetnie, ale co dalej? Od czego zacząć i o czym pamiętać? Przygotowaliśmy dla Ciebie ten miniporadnik, z którego dowiesz się m.in. gdzie i jak zgłosić remont, w jakiej kolejności wykonywać prace i jak ograniczyć koszt prac. Brzmi interesująco? Zapraszamy do lektury!

O czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem remontu starego domu?

Prace remontowe wymagają zgłoszenia tego faktu powiatowemu staroście. Co wymaga zgłoszenia:

  • wymiana stolarki okiennej dachowej,
  • wymiana pokrycia dachu,
  • wymiana instalacji grzewczej,
  • zmiany w kotłowni dotyczące konstrukcji,
  • termomodernizacja ścian zewnętrznych,
  • malowanie elewacji.

Jak zgłosić rozpoczęcie prac remontowych? AboutDecor radzi: należy wystosować pismo do starosty informujące o chęci rozpoczęcia remontu na 30 dni przed wskazanym terminem. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymamy żadnej odpowiedzi – właśnie uzyskałeś tzw. milczącą zgodę, co oznacza, że możesz zacząć działać.

Druga kwestia – oszacowanie kosztów. Najlepiej wezwać ekipy remontowe do przeprowadzenia audytu i rozeznania poziomu wydatków. Zawsze bądź przygotowany na nieprzewidziane wydatki, dlatego planując remont generalny miej dodatkowy zastrzyk gotówki na wszelki wypadek.

Po trzecie – zakupy. Nowa aranżacja salonu wymaga dokonania zakupu niezbędnych materiałów i elementów wyposażenia najlepiej z 2-miesięcznym wyprzedzeniem – to na wypadek, gdyby interesujące nas zasoby okazały się dostępne jedynie na zamówienie. A gdy już zaczniesz prace remontowe, nie będziesz chciał czekać na dostawę, co wstrzyma dalsze prace.

Jak ograniczyć koszty remontu?

Generalny remont starego domu to dość wysokie koszty, ponieważ zwykle praktycznie wszystkie instalacje i wyposażenie wymagają całkowitej wymiany. Zwykle też decydujesz się na przesunięcie ścian, aby w końcu stworzyć aranżację salonu jak z okładki. Remont domu to nierzadko wydatek powyżej 100 tysięcy złotych.

Można ograniczyć koszty remontu, gdy dokładnie zaplanujemy kolejność prac remontowych. Drugim sposobem będzie także rozeznanie w starostwie powiatowym w zakresie możliwych dofinansowań – może się bowiem okazać, że akurat trwa zbieranie wniosków na częściowy zwrot kosztów związanych z wymianą instalacji grzewczej na bardziej ekologiczną albo jesteś w stanie otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę – warto rozeznać tematy. Koszt i tak poniesiesz, ale w perspektywie czasu część poniesionych wydatków może do Ciebie wrócić.

Wracamy do remontu. Nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, co radzi AboutDecor. Najlepiej zatrudnij ekipę remontową, która przeprowadzi audyt energetyczny budynku. Na jego podstawie uzyskasz szczegółową wiedzę na temat stanu obecnego Twojego starego domu, możliwych rozwiązań oraz kosztów wdrożenia. Będziesz wiedzieć co i w jakiej kolejności wykonać, aby ograniczyć późniejsze koszty eksploatacyjne.

Remont domu krok po kroku

Od czego zacząć, by Twoja aranżacja salonu doczekała się realizacji? Zacznij od ocieplenia dachu i ścian zewnętrznych. Czy wiesz, że przez dach i ściany „ucieka” nawet 30% ciepła? W następnej kolejności zajmij się wyburzaniem ścian wewnętrznych, a także wymianą stolarki okiennej, aby zabezpieczyć dom przez stratą ciepłoty.

W dalszym kroku zmodernizuj instalację grzewczą na bardziej wydajną i mniej szkodliwą dla środowiska. Jak upgrade instalacji, to także wymiana źródeł ciepła – np. zastąp tradycyjne grzejniki ogrzewaniem podłogowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.