Loading...
Bez kategorii

Metylokobalamina – najlepsza forma witaminy B12?

Witamina B12 w tabletkach

Metylokobalamina to aktywna biologicznie forma witaminy B12, która wspiera organizm człowieka w prawidłowym funkcjonowaniu, m.in. uczestniczy w produkcji erytrocytów, wspomaga pracę układu nerwowego i poprawia koncentrację. Czy związek występuje naturalnie w pożywieniu? Czy metylokobalaminę warto przyjmować w formie suplementu diety?

Metylokobalamina – co to takiego?

Witamina B12 należy do witamin z grupy B i stanowi składnik rozpuszczalny w wodzie. Jak wszystkie witaminy jest związkiem egzogennym, co oznacza, że organizm nie potrafi jej samodzielnie syntetyzować, dlatego też musi być dostarczana do ustroju z zewnątrz – wraz z pożywieniem lub w razie konieczności, w formie suplementów diety.

Witamina B12 zwana jest kobalaminą lub niekiedy również czerwoną witaminą. Można wyróżnić kilka form witaminy B12, a mianowicie:

  • metylokobalaminę,
  • cyjanokobalaminę,
  • adenozylokobalaminę,
  • hydroksykobalaminę.

Metylokobalamina to biologicznie aktywna forma witaminy B12, która jest łatwo przyswajalna przez organizm. Występuje naturalnie w pożywieniu i dostarcza do ustroju grupy metylowe, co sprawia, że jest polecana wśród osób borykających się z zaburzeniami procesów metylacyjnych. Jednocześnie metylokobalamina dostępna w formie suplementów diety stanowi najlepszą formę preparatu kobalaminy – szybko się wchłania, dłużej pozostaje w tkankach ustroju, a co więcej, w przeciwieństwie do syntetycznych postaci związku, nie przekształca się do formy metylowej bezpośrednio w organizmie człowieka.

Źródła metylokobalaminy w żywności

Metylokobalamina jest naturalnym koenzymem występującym w żywności. To forma witaminy B12, którą można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak:

  • mleko i produkty mleczne,
  • mięso i podroby,
  • ryby,

Właściwości metylokobalaminy

Metylokobalamina uczestniczy w syntezie nukleotydów oraz choliny, wchodzącej w skład osłonek mielinowych otaczających nerwy. Dodatkowo witamina B12 reguluje metabolizm białek i tłuszczów oraz przemiany węglowodanów, a także łagodzi napięcia nerwowe i wspiera funkcjonowanie układu nerwowego.

Metylokobalamina wspomaga także niwelowanie uczucia zmęczenia i osłabienia. Poprawia również koncentrację, pamięć i korzystnie wpływa na samopoczucie. Uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym, jednocześnie zmniejszając ryzyko rozwoju anemii, oraz w syntezie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Ponadto witamina B12 bierze udział w produkcji przeciwciał, a tym samym wzmacnia układ odpornościowy organizmu.

Wraz z innymi związkami, takimi jak np. kwas foliowy, metylokobalamina sprzyja utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny – obniżając poziom związku, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Witamina B12 wspiera także prawidłową kondycję skóry – jej odpowiednia podaż może zmniejszać objawy o podłożu dermatologicznym, a także może zapobiegać występowaniu przebarwień skórnych i bielactwa.

Metylokobalamina w formie suplementu diety

Z niskim poziomem witaminy B12 zmagają się najczęściej osoby stosujące diety roślinne, a także seniorzy, osoby z zaburzeniami przyswajania i niedokrwistością megaloblastyczną. Niedobór związku w ustroju może objawiać się nudnościami, osłabieniem organizmu, zaczerwienieniem i powiększeniem języka oraz zwiększoną podatnością na infekcje.

W czasie niedostatecznej podaży metylokobalaminy warto zmodyfikować dietę tak, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12 wraz ze spożywanymi pokarmami. Gdy jest to trudne lub niemożliwe do zrealizowania (np. wśród wegan), warto rozważyć stosowanie odpowiednich suplementów diety. Wsparciem dla organizmu może okazać się preparat taki jak OstroVit Witamina B12 Metylokobalamina 200 tabletek, który wyróżnia się wysoką jakością i doskonałą biodostępnością, a co więcej, idealnie wkomponuje się zarówno w jadłospis wegetarian, jak i wegan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.