Loading...
Choroby

Miażdżyca tętnic obwodowych ma związek z deficytem witaminy C w organizmie

Najnowsze badania sugerują, że ludzie cierpiący na ciężką postać miażdżycy zarostowej tętnic obwodowych mają niski poziom witaminy C we krwi, niezależnie od nawyków dietetycznych i palenia papierosów.
Miażdżyca zarostowa tętnic obwodowych polega na zwężeniu światła drobnych tętnic przez odkładające się złogi lipidowe i stopniowym zarastaniu światła tych naczyń. Objawia się ona ziębnięciem i bólami stóp, związanymi z ich niedokrwieniem. Osoby z tym schorzeniem mają ponadto zwiększone ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

W kwietniowym numerze „Circulation”, pisma Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, ukazał się artykuł, którego autorzy sugerują, że zarastanie światła tętnic może być skutkiem odczynu zapalnego i uwalniania wolnych rodników – substancji, które uszkadzają tkanki i odgrywają istotną rolę w procesach starzenia się i przewlekłych chorobach, takich jak choroba wieńcowa i nowotwory. Dr Michel Langlois z Ghent University w Belgii oraz współpracownicy – autorzy publikacji – uważają, że o ile witamina C może neutralizować wolne rodniki i zapobiegać ich uszkadzającemu działaniu, jej niedobór prowadzi do dalszego zubożenia organizmu w inne antyoksydanty wskutek oddziaływania wolnych rodników.

Badacze stwierdzili, że poziom witaminy C we krwi osób z miażdżycą zarostową tętnic obwodowych jest dwukrotnie niższy, niż u ludzi nie mających miażdżycy. Porównano poziomy witaminy C we krwi 85 osób z miażdżycą zarostową, 106 pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, ale bez miażdżycy zarostowej i 113 ludzi zdrowych. Pacjenci z miażdżycą zarostową tętnic mieli nie tylko istotnie mniejszy poziom witaminy C niż pozostali badani, ale także wyższy poziom białka C-reaktywnego, które jest markerem stanu zapalnego w tętnicach i może wskazywać na zwiększone zagrożenie zawałem serca.

Nie ma dotychczas badań, które wskazywałyby na korzystne działanie podawania witaminy C w profilaktyce miażdżycy zarostowej, toteż nie można na razie polecać takiego postępowania. Wyniki przedstawionej pracy wskazują jednoznacznie, że u osób z miażdżycą zarostową tętnic obwodowych stwierdza się niski poziom witaminy C, który jest skorelowany ze stanem zapalnym. Proces zapalny tlący się w obrębie zmian miażdżycowych może być przyczyną nadmiernego zużywania się antyoksydantów takich, jak witamina C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.