Loading...
ChorobyZdrowie

Miażdżyca tętnic – przyczyny, objawy, leczenie

Pobieranie krwi

Miażdżyca jest poważną chorobą przewlekłą, która dotyka ścian naczyń krwionośnych. Odkładają się na nich blaszki cholesterolowe i tłuszcze w postaci blaszek miażdżycowych. Powoduje to pogrubienie ścian naczyń i utratę ich elastyczności.

Występuję zwężenie światłą i przepływ krwi jest utrudniony. Prowadzi to do rozwoju wielu innych schorzeń. Przyjrzymy się jakie objawy występują, jakie czynniki wpływają na stan naczyń krwionośnych oraz jak leczyć miażdżycę.

Najczęściej na taką chorobę cierpią osoby w dojrzałym wieku. Ze względu na niewłaściwą dietę, otyłość i inne czynniki, choroba może wystąpić już w 30 roku życia. Najgroźniejsza forma miażdżycy występuje na ścianie aorty.

Co się dzieje w przypadku miażdżycy aorty?

Uszkodzenie największego naczynia w organizmie wpływa na serce i inne narządy. Przez aortę przepływa duża ilość krwi. Jeśli ściany są zwężone, zmniejsza się drożność, a to powoduje wzrost ciśnienia. Pojawiają się negatywne objawy w postaci bólu i nadciśnienia. Jedzenie może być trudne do przełknięcia, a głos może ulec zmianie.

Napięcie mięśniowe cierpi i osoba zaczyna tracić na wadze z powodu choroby. Ogólny stan zdrowia ulega krytycznemu pogorszeniu i rozwijają się nowe choroby, przybierające postać przewlekłą. Miażdżycy nie można lekceważyć, należy niezwłocznie udać się do lekarza i poddać się badaniu. Specjalista pomoże rozwiązać problem i przepisze kurs, który może zatrzymać rozwój miażdżycy.

Monitor pokazujący parametry życiowe
Źródło: Pexels

Rokowanie przy uszkodzonych naczyniach krwionośnych

Niestety, w przypadku miażdżycy aorty i innych naczyń rokowania lekarzy nie są dobre. Początkowo choroba może w ogóle się nie ujawniać lub objawy nie dokuczają zbytnio pacjentowi. Jednak później stan ten może się pogorszyć. Może dojść do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego oraz do uszkodzenia innych narządów.

Ważne jest, aby w porę wykryć chorobę i rozpocząć skuteczne leczenie. Rokowanie w przypadku miażdżycy jest określane na podstawie badania klinicznego. Lekarz diagnozuje i określa ryzyko, przepisuje leczenie i wyklucza czynniki sprzyjające rozwojowi miażdżycy.

Miażdżyca tętnic kończyn — objawy

Coraz więcej osób cierpi na miażdżycę naczyń krwionośnych, która spowodowana jest zaniedbaniem własnego zdrowia. Gdy tylko pojawią się objawy, pacjenci nie spieszą się do kliniki po pomoc. Nie wykluczają czynników ryzyka i nie zawsze zwracają uwagę na objawy.

Prawdą jest, że choroba objawia się stopniowo. Nie ma okluzji w naczyniach krwionośnych od razu, co może spowodować zakrzepicę i może być śmiertelne. Dlatego tak ważne jest, aby w porę wykryć objawy choroby.

Jakie jest ryzyko rozwoju miażdżycy?

Nie zawsze łatwo jest zauważyć zmiany w organizmie. Dlatego zaleca się regularne wizyty u lekarza i wykonywanie badań. Diagnostyka pozwala odpowiednio wcześnie dostrzec blaszki miażdżycowe i inne tłuszczowe nagromadzenia w naczyniach krwionośnych. Ryzyko rozwoju miażdżycy jest wysokie u wszystkich, niezależnie od płci.

Im starszy pacjent, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów naczyniowych. Jest to niebezpieczne zjawisko, które wpływa na ogólny stan zdrowia. Pacjenci najczęściej zapadają na tę chorobę po 50 roku życia. To właśnie w tym okresie dolegliwości objawiają się najbardziej aktywnie. Jeden na dwóch mężczyzn ma problemy z naczyniami krwionośnymi, a 40% kobiet skarży się na tę diagnozę. W wieku 35 lat pacjenci zaczynają zauważać pierwsze objawy.

Najbardziej niebezpieczne w tej sytuacji jest ignorowanie przyczyn i niezwracanie uwagi na zmiany. Nawet jeśli teraz jest tylko kilka objawów, to później wszystkie one dadzą o sobie znać. W przypadku podejrzenia choroby naczyniowej warto niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą w prywatności.

Warto zaznaczyć, że ryzyko zachorowania na miażdżycę jest wysokie nawet u noworodków. Nie należy sądzić, że problemy pojawiają się wyłącznie po 35 roku życia — można je łatwo wykryć wcześniej. Doświadczeni lekarze mogą pomóc w leczeniu miażdżycy i pokazać wszystkie produkty, które mogą pomóc w leczeniu.

Najważniejsze oznaki i objawy miażdżycy

Serce w ludzkim ciele można nazwać silnikiem, a naczynia krwionośne — przewodami. Gdy dojdzie do zwarcia w przewodach, silnik natychmiast zaczyna gorzej pracować. A inne systemy również działają nieprawidłowo. Kiedy masz miażdżycę i uszkodzenie naczyń krwionośnych, po prostu dochodzi do „zwarcia”. Ciało nadal funkcjonuje normalnie, ale niektóre układy nie działają prawidłowo. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co jest tego przyczyną i zidentyfikować główne objawy. Objawami miażdżycy są:

  • pojawia się ból za mostkiem;
  • pojawia się duszność;
  • częste bóle głowy;
  • szum w uszach;
  • znacznie zmniejszona wydajność;
  • pojawia się zespół zwiększonego zmęczenia, który może prowadzić do stresu, depresji;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • wzrasta ciśnienie krwi;
  • wydajność pamięci spada;
  • w nogach pojawiają się bolesne odczucia;
  • nogi puchną, pojawia się drętwienie;
  • regularnie występuje ból w okolicy pleców, który może oddawać nogi;
  • jeśli pacjent nie jest leczony, istnieje ryzyko otępienia starczego, silnych zaburzeń pamięci;
  • w późniejszych stadiach brak pomocy prowadzi do utraty orientacji w czasie, przestrzeni.

W XXI wieku objawy i sposoby leczenia miażdżycy są jasno określone. Jednak mimo to ludzie rzadko udają się po pomoc do lekarza. Późniejsza naprawa naczyń krwionośnych będzie prawie niemożliwa, dlatego należy natychmiast reagować na problemy.

Męzczyzna z dusznościami jako jeden z objawów miażdżycy tętnic
Źródło: Pixabay

Objawy zaawansowanej miażdżycy kończyn obejmują:

  • piekący lub uciskający ból w okolicy serca;
  • ból pleców, ból ramion;
  • silne drętwienie nóg;
  • ciśnienie krwi wzrasta do krytycznego poziomu;
  • dość poważne problemy z głosem, chrypka;
  • trudności z połykaniem pokarmów;
  • rozwija się choroba wieńcowa serca;
  • występują nieprawidłowości i zaburzenia aorty;
  • regularnie występują omdlenia;
  • Miażdżyca aorty powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zaparcia, wzdęcia;
  • masa ciała zmniejsza się, czasami do krytycznego poziomu;
  • traci się napięcie mięśniowe.

Odpowiednia terapia pozwoli pozbyć się miażdżycy naczyń i przywrócić prawidłowy stan aorty. Leczenie miażdżycy naczyń krwionośnych nie jest trudne, jeśli w porę rozpoczniesz proces i wybierzesz odpowiednie metody leczenia.

Leczenie miażdżycy — skuteczne metody

Miażdżyca aorty lub zmiany naczyniowe są łatwe do wykrycia. Łatwo jest je rozpoznać za pomocą różnych testów diagnostycznych. Następnym krokiem jest walka z chorobą. Lekarz pomoże w leczeniu miażdżycy na wiele sposobów, ale to działania pacjenta są ważne.

Specjalista zajmuje się tym profesjonalnie, ale z patologiami trzeba sobie radzić także na własną rękę. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, musisz dbać o swoje zdrowie. Nawet takie drobne rzeczy, jak higiena jamy ustnej, również mają wysokie znaczenie.

Leczenie miażdżycy

Ważne jest, aby leczenie odbywało się pod nadzorem doświadczonego specjalisty. W leczeniu miażdżycy naczyń krwionośnych stosuje się następny kompleks:

  1. Leczenie miażdżycy w początkowym stadium wymaga leczenia zachowawczego. Niezależnie od tego, czy uszkodzona jest aorta, czy też naczynia kończyn dolnych, przepisywane są leki.
  2. W leczeniu miażdżycy w jej późniejszych stadiach stosuje się leczenie operacyjne. Kiedy miażdżyca zostanie zdiagnozowana, stan aorty i innych połączeń naczyniowych będzie zrozumiały. Lekarz przetnie tętnicę i oczyści lub usunie jej część.
  3. W leczeniu zachowawczym przepisuje się leki w celu obniżenia ciśnienia krwi. Jest to jeden z czynników, które przyczyniają się do pogorszenia stanu ogólnego.
  4. Lekarz przepisuje również statyny, fibraty i sekwestranty kwasów żółciowych. Ważne jest, aby obniżyć wartość blaszek cholesterolowych.

Ryzyko rozwoju tej patologii jest bardzo wysokie, dlatego ważne jest systematyczne podejście do eliminacji miażdżycy naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.