Loading...
Dom i rodzina

Mieszkanie pod miastem – zalety i wady

Kupiony duży dom za miastem

Domy pod miastem cieszą się rosnącą popularnością. Wiele osób decyduje się na ucieczkę od spalin, ciągłego gwaru i hałasu ulic. Własne cztery ściany z ogródkiem są ciekawą alternatywą dla mieszkania w zatłoczonym centrum miasta. Jednak tak jak każde inne rozwiązanie lokalowe, dom pod miastem oprócz wielu niezaprzeczalnych zalet, posiada także kilka wad. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości!

Zalety mieszkania pod miastem

Niższe ceny nieruchomości i większy metraż

Zaletą wyboru tak zlokalizowanej nieruchomości jest przede wszystkim jej atrakcyjna cena. Przedmiejskie obszary są znacznie tańsze od tych znajdujących się w samym centrum miast. Często dom o powierzchni 100m2 z własnym ogródkiem okazuje się nawet o kilkadziesiąt tysięcy tańszy od mieszkania w centrum miasta. Decydując się na kupno domu poza miastem, można dysponować sporą ilością wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Niestety w większych miastach najczęściej powstają mieszkania o metrażu tylko 45-60 mkw, co dla rodzin z dziećmi okazuje się niewystarczającą ilością miejsca.

Czyste powietrze

Domy w Niemczu czy też w innych mniejszych miejscowościach położonych w pobliżu dużych miast (np. wojewódzkich) wiążą się też z możliwością oddychania czystym powietrzem. Na wsiach i w małych miasteczkach nie ma fabryk generujących zanieczyszczenia, jak i wielu pojazdów emitujących spaliny. W dużych miastach bardzo często alerty smogowe donoszą o niebezpiecznym dla człowieka stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu. Decydując się na dom poza miastem, można być pewnym czystszego powietrza, które nie będzie miało negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Dogodne sąsiedztwo

Kolejnym atutem mieszkania na obrzeżach jest też dogodne sąsiedztwo. W miastach jest duże skupisko ludzi, a w blokach nietrudno natrafić na uciążliwego sąsiada. Na obrzeżach takie ryzyko jest niższe, a więc wzrasta komfort życia. Nie trzeba obawiać się głośnych hałasów za ścianą, imprez czy też szczekających na balkonie psów. Własny dom za miastem daje też więcej prywatności. Można ogrodzić swój dom, posadzić drzewa, tak aby ochronić się przed nieproszonym wzrokiem sąsiadów.

Własny ogród i kontakt z naturą

Domy na sprzedaż w Niemczu dają też możliwość przebywania w bliskim kontakcie z naturą. Ogromną zaletą jest posiadanie własnego ogrodu, którym można dowolnie dysponować. Będzie on służył do relaksu po ciężkim dniu, jak i do zabawy dla dzieci. W przydomowym ogródku może powstać altanka, kącik do odpoczynku, plac zabaw, a latem można rozłożyć tam basen czy też zbudować szklarnie. Taki teren zielony daje wiele możliwości. Dzieci mają okazję obcowania blisko z przyrodą, poznając rośliny i zwierzęta. Dorośli mogą natomiast rozpalić grilla, zrobić ognisko i cieszyć się miłymi chwilami z rodziną i przyjaciółmi.

Wady mieszkania pod miastem

Duża odległość od centrum miasta i mniejsza dostępność komunikacji miejskiej

Często należy pokonać sporą odległość, aby móc dojechać z miejsca zamieszkania do pracy w mieście. Wiąże się to też ze znacznymi wydatkami na paliwo, jak i koniecznością stania w korkach. Na przedmieściach nie ma też tak dobrze rozwiniętej komunikacji. Na takim obszarze zdarza się, że kursuje tylko jeden autobus, co godzinę, a nawet dłużej.

Mniejsza ilość instytucji

W podmiejskich terenach nie ma tak dużej ilości instytucji takich jak: szkoły, przedszkola, placówki medyczne, banki. W małych miasteczkach nie ma również dużych galerii handlowych czy większych hipermarketów. Aby móc zaznać kultury kina, teatry) tudzież zrobić większe zakupy, należy udać się do centrum miasta.

Dom jest trudniejszy w utrzymaniu

Zakup domu wiąże się z wieloma obowiązkami i koniecznymi naprawami. Trzeba zadbać zarówno o wnętrze domu, konserwacje elewacji budynku, system ogrzewania i wiele więcej. Nie można też zapominać o podwórku i koszeniu trawników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.