Loading...
Jedzenie

Mięta właściwości, działanie, wskazanie do stosowania, możliwe przeciwwskazania

Działanie mięty

Wydawałoby się, że mięty nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy ma wyobrażenie o tym, jak wygląda, smakuje i pachnie. Natomiast mało kto wie o tym, że mięta ma wiele gatunków — jest ich ponad 40. Do tych najbardziej popularnych zaliczają się: mięta pieprzowa, mięta imbirowa, mięta polna, mięta zielona, mięta wonna, mięta długolistna. Jednak nie tylko wachlarz gatunków jest bogaty. Równie ciekawe są jej wielorakie zastosowania.

Na co pomaga mięta?

Mięta jest znana od dawna. Chętnie korzysta się w niej w kuchni. Jest nie tylko wspaniałym dodatkiem smakowym, ale poleca się ją przy wielu dolegliwościach układu pokarmowego. Jest niezastąpiona przy bólach brzucha, wzdęciach czy pobudzaniu apetytu. Już od starożytności mięta uważana jest za remedium na ból głowy, szczególnie dobrze radzi sobie z łagodzeniem objawów migreny. Mięta ma również zbawienny wpływ na zmiany skórne. Może ona łagodzić opryszczkę czy przebieg ospy.

Mięta ma działanie przeciwutleniające. Przekłada się to na obniżanie ryzyka zachorowania na coraz bardziej powszechne choroby cywilizacyjne. Zaliczamy do nich między innym: otyłość, miażdżycę czy nowotwory. Te same przeciwutleniacze odpowiadają za spowolnienie procesów starzenia zachodzących w naszym ciele. Mięta obniża ciśnienie krwi, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Jest pomocna przy nerwobólach, kolkach jelitowych, a nawet w czasie zaburzeń menstruacyjnych. Reguluje również problem nadmiernej potliwości.

Jak widać, radzi sobie z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego warto mieć świadomość jak ją stosować. Ważne jest, by wiedzieć, czy można ją przedawkować i kto nie powinien korzystać z jej dobrodziejstwa.

Napar miętowy

Medycyna ludowa od wieków docenia nieoceniony wpływ mięty na nasze zdrowie i samopoczucie. Mięta jest jednym z bardziej cenionych środków leczniczych. Zwykle stosuje się ją w formie naparu lub olejku miętowego.

Herbata miętowa — jak ją przygotować

Jeśli jesteś szczęściarzem — masz własną miętę. Źródło jest sprawdzone, a mięta bezpieczna. Przygotuj 1 łyżkę liści i zalej ją 1,5-2 szklankami wrzącej wody. Pozostaw pod przykryciem na około 10 minut. Następnie przecedź i gotowe.

  • Problemy żołądkowe i brak apetytu: wypij pół szklanki naparu godzinę przed każdym posiłkiem.
  • Do płukania jamy ustnej i gardła: napar sporządź z 1 łyżki zalanej 1 szklanką wrzątku, by wzmocnić smak.
  • Działanie rozkurczowe i żółciopędne: wypij napar po posiłku.

Mięta właściwości

Świeża mięta i jej właściwości
Źródło: Freepik.com

Dla tych, którzy nie hodują mięty we własnym ogródku lub na balkonie, też mamy rozwiązanie. Z pomocą przychodzi gotowa herbatka. Mięta jest nawet okrzyknięta ulubioną herbatką ziołową Polaków. Producent herbat zaleca spożywanie naparu z 2 torebek w ciągu dnia. Gwarantuje, że ich herbata ziołowa składa się w 100% z mięty pieprzowej. Przygotowanie naparu nie mogłoby być łatwiejsze. Wystarczy zalać torebkę 200 ml wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Jest to bardzo wygodna opcja. Można zaparzyć miętę, gdziekolwiek się chce. Nie trzeba bawić się w odcedzanie i odmierzanie odpowiedniej ilości liści. Warto zaopatrzyć się w miętę w domu czy w pracy. Nigdy nie wiadomo, w jakim momencie może się nam przydać. Koszt jest naprawdę niewielki — wynosi kilka złotych za opakowanie.

Mięta właściwości i jej zastosowanie na migreny

Olejek miętowy sprawdzi się zarówno w aromaterapii, jak i przy silnych migrenach. Mentol złagodzi stres, zwalczy ból głowy, a dodatkowo ułatwi oddychanie i odpręży. Jego działanie chłodzące sprawia, że poprawia on ukrwienie. Dlatego stosuje się go także w preparatach na bóle mięśniowe do użytku zewnętrznego.

W przypadku bólu głowy można wypić napar lub przygotować kompres. Wystarczy nasączyć naparem okład i przyłożyć go do czoła. Mięta nie tylko uśmierzy ból głowy, ale również wyciszy nasz organizm i wprowadzi go w dobry nastrój.

Dlaczego warto pić miętę? Mięta właściwości!

Miętę poleca się przede wszystkim tym, którzy mają problemy z układem pokarmowym. Mięta pieprzowa jest spotykana zarówno w formie herbat, nalewek, jak i olejków. Sprawdza się przy bólach żołądka i wszelkich zaburzeniach trawienia. Należą do nich: nudności, niestrawność, kolka jelitowa. Mięta doskonale pobudzi apetyt i złagodzi nieprzyjemne dolegliwości jak gazy i wzdęcia. Udowodniono, że mięta wykazuje działania rozkurczowe i obniża napięcie mięśni gładkich.

Picie miętowej herbaty poleca się również osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Mięta pieprzowa przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit. Umożliwia to przemieszczanie się treści jelitowej oraz odejście gazów.

Mało kto wie o tym, że napar z mięty działa także uspokajająco. Gorąca herbata miętowa wypita przed snem może podziałać zbawiennie na skołatane nerwy. Pozwoli się ona uspokoić i ułatwi zasypianie.

Mięta — inhalacje podczas infekcji

Medycyna naturalna docenia również działanie mięty na układ oddechowy. Olejek z mięty pieprzowej stosuje się przy infekcjach górnych dróg oddechowych i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Wspomniany olejek miętowy można stosować na dwa sposoby. Pierwszy z nim polega na inhalacji. Do gorącej wody dodajemy 3-4 krople olejku miętowego. Takie postępowanie sprawdzi się, gdy chcemy złagodzić objawy zapalenia zatok, przeziębienia czy grypy.

Możemy również zastosować olejek miętowy zewnętrznie. Wystarczy skropić olejkiem okolice nosa i klatki piersiowej. Ułatwi on oddychanie oraz odpręży.

Czy mięta jest bezpieczna dla dzieci?

Mięta jest uznawana za silny alergen. Dlatego, jeśli chodzi o jej stosowanie w przypadku dzieci, należy zachować dużą ostrożność. Olejek z mięty pieprzowej może działać podrażniająco na skórę.

Z kolei metanol zawarty w mięcie, może spowodować u dziecka odruchowy skurcz krtani i oskrzeli. Jest to bardzo niebezpieczne, bo w konsekwencji prowadzi do zatrzymania oddechu. Z tej przyczyny zdecydowanie zabrania się podawania mięty niemowlętom oraz dzieciom do roku.

W przypadku tak małych dzieci ryzyko przewyższa bowiem korzyści. U dzieci w wieku 2 do 4 lat napar z mięty jest już dozwolony. Może być on dobrym środkiem wspomagającym dolegliwości układu pokarmowego. Jednak przy pierwszych próbach podawania naparu z mięty należy bacznie obserwować dziecko. Należy zachować umiar w podawaniu naparu. Maksymalnie 1 szklanka dziennie. Przy jakichkolwiek reakcjach alergicznych należy odstawić miętę i zaprzestać jej podawanie. Do typowych reakcji zaliczamy, zarówno zaczerwienia skóry, jak i pokasływanie czy zaczerwienie oczu.

Czy kobiety w ciąży mogą pić miętową herbatę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Do wszelkich ziołowych naparów podchodzi się w ciąży dość ostrożnie. Często nie ma wystarczających badań, które potwierdziłyby, że dana substancja jest absolutnie bezpieczna lub zabroniona. Dlatego zaleca się, by wszelkie napary ziołowe spożywane w okresie ciąży, konsultować z lekarzem prowadzącym. Kobiety ciężarne często doceniają miętę i chętnie po nią sięgają. Mięta doskonale radzi sobie z nudnościami. Jest także pomocna w przypadku uporczywych gazów, które utrzymują się głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja należy do lekarza. Nie podejmujmy takich decyzji samodzielnie.

Przeciwwskazania do picia herbaty miętowej

Mimo że mięta ma wiele swoich zalet, pewne grupy powinny na nią uważać. Jak już wspomniano w artykule, bardzo ostrożnie do mięty powinny podchodzić dzieci i kobiety w ciąży. Nie są to jednak jedyne osoby, które powinny uważać. Astmatycy i alergicy powinni bacznie obserwować reakcje swojego organizmu na miętę. Zabrania się również picia herbaty miętowej osobom, które mają nadkwaśność żołądka oraz refluks przełyku. Mięta wzmaga bowiem wydzielanie soków trawiennych.

Ostrożność powinni także zachować cukrzycy. Mięta obniża poziom cukru we krwi, co może być bardzo niebezpieczne. Podobnie ma się sytuacja z ciśnieniem krwi. Metanol również je obniża. Mięty zatem powinni unikać również osoby ze zbyt niskim ciśnieniem oraz ci, którzy borykają się z chorobami układu krwionośnego.

Mięta w przemyśle kosmetycznym

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że mięta lubi się z kosmetykami. Szczególnie często jest ona stosowana przy preparatach służących do dbania o jamę ustną. Dzięki wysokiej zawartości mentolu mięta często wchodzi w skład past do zębów. Z powodzeniem stosuje się ją także w płynach do płukania jamy ustnej.

Mięta to również nieodzowny składnik preparatów do pielęgnacji włosów. Dodana w niewielkiej ilości do szamponów do włosów pomaga zwalczać łupież. Natomiast olejek wmasowany w skórę głowy przyspiesza wzrost włosów.

To jednak nie koniec zastosowania mięty pieprzowej. Jej dodatek idealnie sprawdzi się na spierzchnięte wargi. Nie tylko wygładzi on skórę, ale także ukoi ją. Olejek miętowy często stosuje się też do produkcji perfum i wód kolońskich. Świeża, orzeźwiająca nuta jest częstym dodatkiem zapachów – zarówno kobiecych, jak i męskich.

Mięta sprawdzi się także na opryszczkę. Działa ona bowiem przeciwzapalnie. Dodatkowo wywołuje uczucie chłodu, co pozwala na miejscowe znieczulenie i obniżenie uczucia swędzenia. Mówi się o tym, że mięta pieprzowa przyspiesza proces gojenia ran. Dlatego sprawdzi się nie tylko w przypadku opryszczki, ale i ospy wietrznej. Jej działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe sprawia, że hamuje ona wzrost bakterii.

Mięta w kuchni

Mięta właściwości
Źródło: Freepik.com

Mięta to nie tylko ładnie wyglądające i pachnące zioło w doniczce. Ma ona szereg zastosowań w naszej kuchni. Jak wiadomo jest ona stosowana do wyrobu likierów i nalewek. Jeszcze częściej spotkać ją można pod postacią miętowych cukierków i gum do żucia. Zawarty w mięcie mentol odświeża oddech. Warto pamiętać o tym, że mięta jest idealnym sprzymierzeńcem na upalne dni. Doskonale gasi ona pragnienie. Sprawdzi się więc jako dodatek do lemoniady czy drinków, a przede wszystkim wody. Woda z cytryną i miętą jest nie tylko pyszna, zaspokaja pragnienie, ale dodatkowo pobudza układ pokarmowy do intensywnej pracy.

Świeża mięta będzie idealnym dopełnieniem do niektórych potraw. Urozmaici smak twarożku czy sałatki. Sprawdzi się przy zupach, dipach oraz słodkich deserach czy jogurtach. Nada wyrazistości ziemniakom oraz wielu warzywom, takim jak: papryka, szpinak, pomidor, bakłażan.

Podsumowanie – mięta właściwości i mięta działanie!

Mięta potrafi mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Jest ona surowcem zielarskim o bardzo szerokim zastosowaniu. Działa ona między innymi na:

  • Łagodzenie bólów głowy i migreny,
  • łagodzenie stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej,
  • łagodzenie objawów zapalenia zatok, przeziębienia i grypy,
  • wspomaganie trawienia,
  • pobudzanie apetytu,
  • łagodzenie zmian skórnych,
  • obniżenie poziomu cukru we krwi i ciśnienia krwi.

Powyższy artykuł pokazuje, dlaczego warto pić miętową herbatęNależy jednak pamiętać o jej piciu z umiarem. Jedne źródła podają, że dla dorosłych mówi się o 1-2 szklankach naparu dziennie. Inne stwierdzają, że można spożywać nawet 2-4 szklanki. Najważniejsze, by pamiętać o tym, że nadmiar bywa gorszy niż niedosyt. Warto uważnie obserwować reakcję własnego organizmu.

Mięta pojawia się również w naszej kuchni i kosmetykach. Jej odpowiednie dodawanie do potraw podkreśli ich smak i nada im niepowtarzalnej nuty. Z kolei w przemyśle kosmetycznym mięta jest niezastąpiona przy produkcji past do zębów i płynów do płukania ust. Wyśmienicie radzi sobie z łupieżem, a nawet wpływa pozytywnie na porost włosów.

Działanie mięty pieprzowej jest znane już od wieków. Dlatego w przypadku problemów, szczególnie tych związanych z układem pokarmowym, warto pić miętową herbatę. Być może okaże się ona lekarstwem na nasze dolegliwości. Zawsze należy jednak pamiętać o jej zastosowaniach i przeciwskazaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.