Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Mikroendoskopia

Mikroendoskop pozwoli na wgląd wewnątrz przewodów mlecznych sutka, przesłanie powiększonych obrazów tych okolic oraz na pobranie mikrowycinków z podejrzanych miejsc.

Brytyjscy badacze z jednego z londyńskich szpitali opisują urządzenie jako niewiele grubsze od włosa, umożliwia to wprowadzenie go do wnętrz kanalików mlecznych sutka i prześledzenie ich budowy na całym przebiegu. ponieważ większość raków sutka rozwija się pierwotnie ze zmian właśnie w kanalikach mlecznych (dokładnie kanalikach wyprowadzających wydzielinę z gruczołów mlecznych) to możliwość zaobserwowania najmniejszej nawet patologii, takiej która nie daje objawów w postaci badalnego guzka, wykrywalnych w mammografii zmian pozwoli na wczesne celowane leczenie stanów, które prowadzą do wystąpienia raka sutka. Pobranie wycinków ze zmian pozwoli na ich weryfikacje histopatologiczną i na szybkie, skuteczne i miało okaleczające działanie. Poza tym, jak twierdzą Brytyjczycy jest to doskonałe urządzenie do obserwacji pacjentek zagrożonych wystąpieniem raka sutka – rodzinnie lub po oszczędzających zabiegach wykonanych w początkowych stadiach rozwoju nowotworu.

Poza tym będzie można odpowiednio szybko wdrożyć leczenie przeciwnowotworowe zanim rak rozprzestrzeni się w sutku, czy też dokonają się przerzuty nowotworu. Obecnie urządzenie jest testowane. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, ale w przyszłości planuje się zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.