Loading...
Dom i rodzina

Minimalistą być, czyli jak oszczędzać czas i być efektywniejszym?

minimalistycznie urządzony pokój

Vilfredo Pareto był włoskim ekonomistą i socjologiem, który zauważył, że 80% bogactwa jego kraju należy do zaledwie 20% Włochów. To ciekawe spostrzeżenie można odnieść do różnych dziedzin naszego życia, dlatego z czasem nazwano je „zasadą Pareto” i zaczęto stosować w ekonomii oraz zarządzaniu. Dzisiaj powiemy Ci, jak z wykorzystaniem tej prostej zależności możesz osiągać w swoim życiu więcej, a przy tym mniej się męczyć. Zapraszam do lektury!

Co robisz na co dzień?

Swoją przygodę z zasadą Pareto musisz rozpocząć od postawienia sobie pytania, czym dokładnie się zajmujesz i co pochłania najwięcej Twojego czasu i energii. Najlepiej będzie, gdy zanotujesz wszystkie te czynności i zadania na kartce. Daj sobie na to dłuższą chwilę. Lista musi być jak najbardziej szczegółowa. Wypisz na niej zarówno zajęcia niezbędne, jak i wszystkie pożeracze czasu. Mając szczegółową listę swoich codziennych zajęć, łatwiej Ci będzie uzmysłowić sobie, jak dużo czasu przelatuje Ci przez palce. A to pierwszy krok w stronę eliminacji czynności, które na dłuższą metę nie są Ci potrzebne.

Ograniczaj dylematy!

Z pewnością kojarzysz, przynajmniej ze słyszenia, legendarnego założyciela firmy Apple.  Steve Jobs, bo to o nim mowa, zawsze ubierał się w swoim niezmiennym, wręcz nudnym stylu. Czarny golf, niebieskie jeansy i sportowe buty. Można pomyśleć, że to dziwne. Przecież stać go było na o wiele ciekawsze kreacje. Podobnie postępuje obecnie Mark Zuckerberg, założyciel popularnego serwisu społecznościowego. Ten dla odmiany bardzo często występuje w jeansach i szarej koszulce. Ten drugi miliarder wyjaśnił powód swojego postępowania – mniej zbędnych dylematów rano, to więcej dobrych decyzji w ważniejszych sprawach każdego dnia. A zatem kluczem do dobrego zarządzania sobą i swoim czasem jest rezygnowanie z niepotrzebnych wątpliwości.

Unikaj dystraktorów!

Dystraktor jest czymś, co nas rozprasza i sprawia, że tracimy więcej czasu, a do tego jesteśmy zirytowani. W dobie cyfryzacji dystraktory czają się na nas w każdym zakamarku Internetu. Kto z nas nie korzystał z Internetu w celu zrobienia jednej, małej rzeczy, a kończył po dwóch godzinach na oglądaniu filmów o śmiesznych kotach? Otchłanie internetu są nieobliczalnym pożeraczem czasu (i transferu). Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas, pomyśl o zainstalowaniu wtyczki do przeglądarki, która w wybranych godzinach będzie Ci blokowała nieświadome wycieczki po internecie.

Stwórz wygodną przestrzeń do pracy i odpoczynku!

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz i gdzie spędzasz swój czas, pamiętaj o dbaniu o swoje otoczenie. Nie chodzi tu tylko o porządek, bo on też jest ważny, ale też o ograniczenie ilości zbędnych gratów. Góra niepotrzebnych przedmiotów na biurku lub ubrań w szafie nie tylko utrudnia znajdowanie odpowiednich rzeczy, ale też rozprasza, są to więc dystraktory. Sam odpowiedz sobie na pytanie, po co trzymać w domu rzeczy, z których się nie korzysta? One się tylko kurzą, zabierają miejsce, co jakiś czas się je przenosi między pokojami, nierzadko się przy tym niszczą… Jeśli jesteś z tych ludzi, którzy nie lubią niczego wyrzucać na śmietnik, skorzystaj z darmowych ogłoszeń typu oddam rzeczy za darmo. Kto wie, może ktoś się z tego przedmiotu jeszcze ucieszy? Poza tym z pewnością będzie Ci łatwiej się pozbyć takiej rzeczy w ten sposób, bo dostanie ona swoje drugie życie. Jeśli środowisko naturalne nie jest Ci obojętne, to ta propozycja jest idealna dla Ciebie!

A na zakończenie…

Stosując się do powyższych zasad, staniesz się minimalistą, czyli kimś, kto trwoni mniej czasu, a przy tym żyje w harmonii z otoczeniem. Minimalista pomija błahostki na rzecz tego, co najważniejsze, tym samym staje się niesamowicie efektywnym człowiekiem. Pamiętaj, nigdy nie trać czasu i energii na niepotrzebne rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.