Loading...
Choroby

Mity i fakty na temat chrapania

spanie

Ludzie w dalszym ciągu wiedzą bardzo niewiele na temat swoich organizmów. Choć w XXI wieku mamy dostęp do ogromnej ilości informacji – zdarza się, że ślepo wierzymy we wszystko to, co jest nam prezentowane w Internecie bądź w prasie. Powinniśmy zawsze sprawdzać raz przeczytany tekst i upewniać się, że jest on zgodny z prawdą. Dzięki temu będziemy mogli na pewno o wiele lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Wiele mitów opowiadanych jest w odniesieniu do chrapania. Ludzie od zawsze zastanawiali się co może być jego przyczyną i dlaczego niektóre osoby walczą z takim problemem – a inne nie doświadczają go nigdy lub tylko kilka razy w swoim życiu. Odpowiedzi na te pytania są już dobrze znane i warto tylko zainteresować się danymi pochodzącymi z potwierdzonego źródła. Jeżeli chrapanie dotyczy Ciebie to konieczne sprawdź, co może je powodować i czy masz powody do obaw.

Mity dotyczące chrapania

Duża część informacji to zmyślone historie pochodzące od osób, które bardzo chciały przekonać innych do swojej wersji wydarzeń. Twierdzą one między innymi, że chrapanie nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji dla zdrowia osoby, która wydaje te dźwięki. W ich opinii są one tylko i wyłącznie denerwujące dla osoby, która śpi w tym samym łóżku. Nie jest to oczywiście prawda, ponieważ utrudniony sen nie jest niczym przyjemnym, a lista chorób wynikających z niewyspania wydłuża się z każdym rokiem.

Kolejny mit to przekonanie, iż chrapanie świadczy o tym, iż dana osoba jest faktycznie w głębokim śnie. W szczególności u mężczyzn możemy błędnie uznać, że jest to oznaka wypoczywania – podczas gdy jest wręcz odwrotnie. Nie powinniśmy również przypisywać tego osobom starszym, które wcale nie powinny chrapać – tym bardziej, jeżeli nie dolega im żadna poważniejsza choroba. W ten sposób możemy zignorować problem zdrowotny, który nieleczony prowadzi do niebezpiecznych powikłań.

Jakie są fakty?

Chrapanie nie jest niczym dobrym i wcale nie musi pojawiać się u kolejnych członków rodziny – nie jest ono dziedziczne i za każdym razem będzie wskazywać na istnienie innego problemu. Co to może być? Przyczyny są różne. Powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na naszą wagę oraz położenie przegrody nosowej. To z ich powodu może dochodzić do utrudnień w trakcie snu.

Faktem będzie również to, że chrapania można się pozbyć. Wiele  osób jest przekonane, że jeżeli ich to dotyczy – nie mogą już nic zrobić i będą chrapać do końca życia. A wystarczy tylko zapisać się na wizytę u specjalisty i zastosować się do jego zaleceń – czasami rozwiązanie znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.