Loading...
Choroby

Mokry kaszel u dzieci – jak sobie z nim radzić?

podawanie syropu dziecku

Mokry kaszel u dzieci sam w sobie nie jest chorobą, lecz jedynie jej objawem. Występuje wtedy, gdy w drogach oddechowych gromadzi się znaczna ilość wydzieliny zapalnej, będącej pożywką dla bakterii i prowadzi do jej usunięcia. Najczęściej jest objawem infekcji bakteryjnej. Aby nieco ulżyć maluchowi, stosuje się różne metody, które mają za zadanie złagodzić mokry kaszel i przyspieszyć powrót do zdrowia. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka skutecznych sposobów na mokry kaszel u dziecka.

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak odróżnić mokry kaszel od suchego? Nie dla wszystkich jest to bowiem takie oczywiste. Kaszel mokry jest głębszy niż suchy i towarzyszy mu charakterystyczny, bulgoczący dźwięk. Podczas kasłania odkrztuszona zostaje lepka i gęsta wydzielina o białym lub żółtym zabarwieniu, która świadczy o rozwoju infekcji. Co istotne, mokry kaszel u dzieci należy postrzegać jako pozytywny objaw, gdyż prowadzi on do usunięcia z układu oddechowego zalegającej w nim wydzieliny wraz z żywymi i martwymi drobnoustrojami, które wywołały chorobę.

Jak łagodzić mokry kaszel u dziecka? Sprawdzone sposoby

Kaszel, który pojawił się w przebiegu zwykłego przeziębienia, można spróbować samodzielnie zwalczyć. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby na kaszel u dzieci można stosować tylko i wyłącznie wtedy, gdy choroba ma łagodny przebieg i nie towarzyszą jej żadne poważne objawy. W przeciwnym razie syrop przeciwkaszlowy dla dzieci może nie wystarczyć do pełnego wyleczenia i konieczna będzie wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie lekarstwa.

Zwiększ ilość płynów

W przebiegu choroby dużą rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie. Przyczynia się ono do rozrzedzenia wydzieliny, tym samym ułatwiając jej odkrztuszanie. Ponadto wzmacnia organizm i pomaga zwalczyć infekcję. Dlatego też dzieci, u których występuje mokry kaszel, powinny dużo pić. Maluchowi najlepiej podawać płyny, które nie będą podrażniać układu oddechowego. Dobrze sprawdzi się więc herbata z cytryną i miodem lub sokiem malinowym.

Stosuj nebulizacje

Niesamowitą ulgę w uporczywym kaszlu przynosi nebulizacja. Przy pierwszych objawach przeziębienia można stosować inhalację solą fizjologiczną. Inhalacja roztworem soli fizjologicznej to szybki i bezpieczny sposób, który ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej w oskrzelach i oskrzelikach wydzieliny.

Oprócz soli fizjologicznej można stosować również leki do nebulizacji. Jednak o tym, jaki lek i w jakich dawkach może być stosowany, powinien zadecydować lekarz.

Oklepuj plecki dziecka

Po każdej inhalacji, po podaniu syropu, jak również po nocy warto dokładnie oklepać plecki maluszka, co ułatwi usuwanie śluzu zalegającego w oskrzelach. Plecki dziecka oklepuj dłonią złożoną w łódeczkę. Czynność powinna trwać około 10 minut.

Układaj do snu wyżej

Aby mokry kaszel u dziecka w nocy nie zaburzył snu, warto ułożyć dziecko nieco wyżej niż zazwyczaj. Chodzi o to, aby dziecko nie leżało płasko na plecach. W przypadku małych dzieci pod materac włożyć można zwinięty koc, z kolei u dzieci starszych wystarczy umieścić pod główką wyższą poduszkę. Dodatkowo warto zadbać o nawilżanie pomieszczeń, ponieważ suche powietrze podrażnia drogi oddechowe. Pomóc może jeszcze nacieranie klatki piersiowej maściami zawierającymi olejki eteryczne.

Podawaj sprawdzone leki

W walce z mokrym kaszlem pomoże syrop wykrztuśny dla dzieci lub lek w postaci kropli, wskazany głównie dla młodszych dzieci. Leki te rozrzedzą zalegającą w układzie oddechowym wydzielinę i ułatwią jej odkrztuszanie. Na rynku dostępne są jednak różne preparaty przeciwkaszlowe. Pojawia się więc pytanie, jaki syrop na kaszel dla dzieci wybrać?

Odpowiedni syrop na kaszle dla dzieci powinien mieć potwierdzoną klinicznie skuteczność  czyli musi być zarejestrowany jako lek, a nie suplement diety czy wyrób medyczny. Przy utrudnionym odkrztuszaniu lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych dobrze sprawdzą się krople dla dziecka Deflegmin Baby lub syrop Deflegmin. Można je podawać już od 1. roku życia. Trzeba tylko pamiętać, że podając lek na kaszel dla dzieci, należy stosować się do zaleceń znajdujących się w dołączonej do opakowania ulotce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.