Loading...
ChorobyDom i rodzina

Mokry kaszel u dziecka – skuteczne sposoby zwalczania

Chłopiec z mokrym kaszlem

Kaszel to reakcja obronna organizmu na podrażnienie receptorów znajdujących się w drogach oddechowych. Może wystąpić pod wpływem różnych czynników. Najczęstszym czynnikiem drażniącym jest zapalenie dróg oddechowych i związane z nim nadmierne nagromadzenie śluzu oskrzelowego. Czasami odruch kaszlowy rozwija się w odpowiedzi na przenikanie do dróg oddechowych obcych cząstek, chemikaliów, alergenów itd.

Dlaczego rozwija się odruch kaszlowy i jak leczyć mokry kaszel u dziecka?

Jeśli kaszel skutecznie oczyszcza drogi oddechowe, spełnia swoje zadanie. Czasami jednak odruch staje się objawem wielu chorób, w tym także tych niebezpiecznych. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe i szybkie ustalenie przyczyny kaszlu.

Intensywny kaszel u dziecka, który trwa nie dłużej niż 3 tygodnie, jest najczęściej spowodowany ostrą infekcją dróg oddechowych, taką jak przeziębienie lub grypa. Wraz z uszkodzeniem górnych lub dolnych dróg oddechowych rozwija się proces zapalny, któremu towarzyszy nadmierna produkcja śluzu tchawiczo-oskrzelowego.

Przyczyny kaszlu

Choroby laryngologiczne

W przypadku zapalenia błony śluzowej nosa, nieżytu nosa, kaszel rozwija się w wyniku przepływu śluzu nosowego wzdłuż tylnej części gardła (tzw. Zespół postnosowy). Odruchowe podrażnienie receptorów kaszlu śluzem może wystąpić z zapaleniem zatok (zapalenie zatok przynosowych), zapaleniem gardła (zapalenie błony śluzowej gardła), zapaleniem krtani (zapalenie strun głosowych).

Choroby układu oddechowego

Najczęstszą przyczyną kaszlu jest zapalenie dróg oddechowych związane z infekcją dróg oddechowych. Ponadto odruch kaszlowy jest objawem zapalenia oskrzeli, płuc, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), gruźlicy i nowotworów złośliwych (rak płuc).

Krztusiec

Jedną z możliwych przyczyn podostrego kaszlu jest krztusiec. Charakteryzuje się pojawieniem suchego kaszlu, który stopniowo się nasila, staje się napadowy. Towarzyszy mu łzawienie, zaczerwienienie twarzy i wymioty. Krztusiec jest niebezpieczny z częstymi powikłaniami. Infekcja najczęściej pozostaje niezdiagnozowana, ponieważ dorośli zaszczepieni przeciwko krztuścowi rzadko mają klasyczny kaszel. Zwykle nie jest tak intensywny, jak w typowym przebiegu choroby. Lekarz może podejrzewać krztusiec u pacjenta (zwłaszcza u dziecka), jeśli kaszel nasila się z dnia na dzień, przy braku charakterystycznego dla przeziębienia kataru, swędzenia w nosie.

Leczenie ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie niewydolności oddechowej i poprawę przewodnictwa oskrzeli (glikokortykoidy, leki rozszerzające oskrzela, rozszerzenie światła oskrzeli, środki mukolityczne, ułatwiające wydalanie plwociny) .

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Choroby układu sercowo-naczyniowego, którym towarzyszy niewydolność serca. W takich przypadkach odruch kaszlowy jest zwykle wydłużony.

Choroby przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego, przede wszystkim choroba refluksowa przełyku (GERD).

Choroba zakaźna

Choroby zakaźne, w szczególności krztusiec. Jej najbardziej uderzającym objawem jest długi, rozdzierający suchy kaszel.

Skutki uboczne leków

Skutki uboczne niektórych leków, takich jak te obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE).

Zaburzenia psycho-emocjonalne

Zaburzenia psychoemocjonalne  z nawykowym kaszlem o charakterze psychogennym.

Co to jest śluz oskrzelowy?

Zwykle gruczoły oskrzelowe błony śluzowej oskrzeli stale wytwarzają wydzielinę oskrzelową lub śluz. Składa się głównie z wody, w której rozpuszczone są minerały oraz białek, glikoprotein. Wydzielina oskrzelowa pełni ważną funkcję – „zatrzymuje” cząsteczki kurzu wdychane z powietrzem, a następnie jest usuwana ze światła oskrzeli.

U zdrowych osób śluz jest wydalany w sposób ciągły i równomierny, nie podrażniając receptorów kaszlu. Jednak w przypadku zapalenia dróg oddechowych dochodzi do niepowodzenia w ugruntowanym mechanizmie. Zmienia się skład i jakość wydzieliny oskrzelowej: zmniejsza się w niej zawartość wody, wzrasta poziom białek, co prowadzi do wzrostu lepkości. Ponadto w wyniku procesu zapalnego zaburzona zostaje praca nabłonka rzęskowego.

Przyczynia się to do gromadzenia się śluzu (flegmy) i kaszlu. W takiej sytuacji odruch kaszlowy z jednej strony pomaga usunąć nadmiar śluzu oskrzelowego, a z drugiej rozprzestrzenia infekcję. Dlatego tak ważne jest terminowe zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie leczenia.

Leki przeciwkaszlowe

Celem leczenia jest wyeliminowanie pierwotnej przyczyny choroby i jej objawów. Leki mają kluczowe znaczenie w leczeniu. Istnieją dwie główne grupy leków stosowanych w leczeniu kaszlu – leki przeciwkaszlowe oraz tzw. środki wykrztuśne.

Leki przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlowy. Leki działające ośrodkowo blokują ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym. Środki obwodowe działają znieczulająco na wrażliwe zakończenia znajdujące się w błonie śluzowej dróg oddechowych, „zamrażając” je i zapobiegając podrażnieniom. Środki przeciwkaszlowe są przepisywane tylko na suchy, ciężki kaszel, któremu nie towarzyszy plwocina.

W mokrym kaszlu stosuje się środki wykrztuśne. Mogą działać na różne sposoby. Leki wykrztuśne ułatwiają usuwanie śluzu. Wskazaniem do ich stosowania jest kaszel z gęstą, lepką plwociną, którą trudno oddzielić. Środki wykrztuśne zwiększają produkcję płynnego składnika plwociny oraz zwiększają ruchliwość oskrzeli, poprawiając transport plwociny.

Mukolityki, w przeciwieństwie do środków wykrztuśnych, zapewniają upłynnienie plwociny dzięki kompleksowemu wpływowi na skład wydzieliny tchawiczo-oskrzelowej. Normalizują właściwości fizyczne i chemiczne śluzu. Zmniejszają jego lepkość, dodatkowo stymulując jego produkcję. Ponadto mukolityki mogą stymulować ruch rzęsek nabłonka rzęskowego.

Liczne badania kliniczne wskazują, że właściwości reologiczne plwociny, takie jak lepkość, elastyczność, kleistość, zależą głównie od jej zdolności do swobodnej separacji. Dlatego właśnie mukolityki, które wpływają na te parametry, należą do najrozsądniejszych do przyjmowania leków na kaszel z plwociną.

Jak leczyć kaszel flegmą i jakie środki stosuje się w takich przypadkach?

Jak już wspomniano, wszystkie środki lecznicze na mokry kaszel muszą mieć zdolność do rozrzedzania i usuwania wydzieliny oskrzelowej. W tym celu możesz skorzystać z jednego z poniższych przepisów i metod.

Mokry kaszel u dziecka: metody leczenia kaszlu flegmą

Ogólnie rzecz biorąc, leczenie domowe powinno obejmować zestaw środków:

  • ciepły i obfity napój,
  • wywary i napary z roślin leczniczych,
  • okłady i kąpiele stóp,
  • płukanie gardła.

Inhalacji i kąpiele

Wdychanie oparów ziół można wykonywać już u dzieci od pierwszego roku życia. W tym celu stosuje się:

  • rumianek,
  • szyszki,
  • lipę,
  • miętę.

W szklance parzone są suche surowce w ilości 3-4 łyżek stołowych. Następnie napar wlewa się do wanny i tam kąpie się dziecko. Śluz po takich zabiegach lepiej odkrztusza się , więc lepiej robić je rano, żeby kaszel nie przeszkadzał w nocy.

Starsze dzieci mogą wdychać powietrze nad miską z naparem ziołowym, olejkami eterycznymi.

Lista najskuteczniejszych olejków:

  • Eukaliptus.
  • Drzewo herbaciane.
  • Cyprys.
  • Mennica.

Jeśli jest urządzenie – nebulizator, to z jego pomocą możesz znacznie szybciej wyzdrowieć z mokrego kaszlu. W ciężkich przypadkach obturacyjnego zapalenia oskrzeli i częstych ataków uduszenia stosuje się leki rozszerzające oskrzela – Berodual, Budesonit (Pulmicort). Leki są przepisywane wyłącznie przez lekarza. Zabrania się ich samodzielnego przyjmowania.

Prawoślaz Lekarski

Możesz go kupić w aptece i samodzielnie uwarzyć. Nawiasem mówiąc, ten składnik stanowi podstawę większości farmaceutycznych syropów na kaszel.

Aby przygotować domowe lekarstwo, potrzebujesz jednego korzenia, który należy posiekać i gotować przez pół godziny we wrzącej wodzie.

Następnie napar należy przefiltrować przez gazę i podać dziecku w dawce wiekowej wskazanej na opakowaniu z materiałami roślinnymi. Smak tego napoju nie jest zbyt przyjemny, a zapach pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli dziecko nie jest uczulone na miód, a wiek pozwala na podawanie mu produktów pszczelarskich, do przygotowanego napar należy dodać łyżkę miodu i trochę mleka.

Rzepa

To warzywo korzeniowe doskonale nadaje się do drenażu plwociny. Jedną rzepę trzeba obrać, posiekać w blenderze lub zetrzeć, wymieszać z mlekiem i łyżką miodu. Taki napój trzeba podawać dziecku wyjątkowo  na ciepło, dzięki czemu sok z rzepy zadziała skuteczniej.

Chrzan

W połączeniu z miodem i cytryną chrzan może szybko uwolnić dziecko od mokrego kaszlu. Chrzan należy zetrzeć, zalać ciepłą przegotowaną wodą i odstawić na około 4 godziny. Do pół szklanki ciepłego mleka o dowolnej zawartości tłuszczu dodać jedną łyżeczkę naparu chrzanowego oraz taką samą ilość miodu i soku z cytryny.

Aloes

Liście tej rośliny doniczkowej należy przechowywać w lodówce przez kilka godzin po ścięciu. Następnie przemielić przez maszynkę do mięsa, a kleik miesza się z miodem. Otrzymany lek należy przechowywać w lodówce, po każdym posiłku podawać dziecku łyżeczkę.

Tłuszcz z borsuka doskonale nadaje się do rozgrzewania klatki piersiowej przy mokrym kaszlu. Czasami miesza się go z miodem, uprzednio rozpuszczonym w kąpieli wodnej. Czas aplikacji tak ciepłego kompresu wynosi od 30 do 45 minut.

Według rodziców skutecznie pomaga kompres z gotowanych ziemniaków. Ciepłe, ale nie gorące tłuczone ziemniaki układa się w kawałku naturalnej tkaniny, owija z obu stron i nakłada na klatkę piersiową i plecy dziecka na godzinę.

Ta procedura pomaga wzmocnić efekt leczenia zarówno lekami, jak i środkami ludowymi. Przy mokrym kaszlu masaż ten polecany jest przez wszystkich pediatrów.

Co więcej wszystkie manipulacje tego masazu są proste i mogą być wykonywane samodzielnie przez mamę, a nawet tatę.

 Technika masażu niemowląt

Noworodekz mokrym kaszlem
Źródło: Pexels.com
  1. Dziecko położyć na brzuchu i delikatnie postukać opuszkami palców w plecy.
  2. Następnie dziecko położyć na plecach i wykonać stukanie w okolicy klatki piersiowej.

Dzieci powyżej pierwszego roku życia powinny być układane twarzą do dołu na kolanach osoby dorosłej, tak aby ręce zwisały mu w dół, a głowa znajdowała się o jeden poziom poniżej kapłanów.

Lekkie ruchy palców wykonują ruchy okrężne i podłużne wzdłuż pleców, a następnie przechodzą do rytmicznego stukania. Następnie dziecko jest podnoszone i proszone o kaszel. Ćwiczenie powtarza się 7-10 razy w jednej sesji.

Druga część sesji wykonywana jest na stojąco. Dziecko jest proszone o wyciągnięcie ramion do przodu przed sobą, dotykając czubkami palców żeber po prawej i lewej stronie. Ćwiczenie należy również zakończyć kaszlem. Powtórz również 7-10 razy.

Aby zapobiec wysychaniu śluzu w oskrzelach, należy nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, w którym mieszka dziecko. Aby to zrobić, używają specjalnego urządzenia – nawilżacza, a jeśli go nie ma, umieszczają po domu miski z wodą i wieszają mokre ręczniki. Zalecana wilgotność to 50-70%.

Nie ograniczaj ruchu dziecka z mokrym kaszlem. Odpoczynek w łóżku jest dla niego przeciwwskazany. Jedynymi wyjątkami są przypadki z podwyższoną temperaturą. Jeśli nie ma gorączki, zadbaj o to, aby maluszek jak najwięcej się poruszał, bawił, biegał, chodził i oddychał świeżym powietrzem. Wszystko to przyczyni się do upłynnienia i szybszego usuwania wydzieliny oskrzelowej.

Jeśli leczenie środkami ludowymi przez tydzień nie przynosi pozytywnych zmian w stanie dziecka, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Dalsze opóźnienie może spowodować zaawansowaną postać procesu zapalnego, który będzie wymagał leczenia szpitalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.