Loading...
Dom i rodzinaJedzenie

Mol spożywczy – jak wygląda, skąd się bierze i jak go zwalczać?

Wygląd mola spożywczego i sposoby jego zwalczania w kuchni.

Mól spożywcze to potoczna nazwa macnicy spichrzanki (Plodia interpunctella). Są to niewielkie owady, które żywią się suchymi produktami spożywczymi – mąką, kaszą czy cukrem. To właśnie w tych produktach możemy najczęściej znaleźć larwy moli. Mole spożywcze rozmnażają się wyjątkowo szybko i są w stanie zanieczyścić bardzo dużo suchej żywności. Podpowiadamy, jak skutecznie się ich pozbyć oraz w jaki sposób zapobiegać nawrotom inwazji.

Czym są mole spożywcze?

Mól spożywczy, zwany również czasami molem kuchennym to w istocie ćma z rodziny omacniocowatych. To gatunek bardzo wytrzymały na warunki atmosferyczne, dlatego jest w stanie przetrwać nawet w bardzo ciepłych pomieszczeniach. Mole składają larwy w różnego rodzaju suchych i sypkich pokarmach. Owady rozmnażają się bardzo szybko i są w stanie zniszczyć dużą ilość zapasów, dlatego warto działać szybko już w momencie, kiedy zauważymy je w swoim domu.

Mole larwy – jak wyglądają?

Wielu zadaje sobie pytanie – jak wyglądają larwy moli spożywczych? Otóż można je poznać po kolorze. Larwy moli są z reguły żółtawe bądź białawe. Z kolei dorosłe osobniki mają barwę brązowo-szarą.

Czy mole spożywcze są groźne?

Wiele osób zastanawia się, czy mole spożywcze są groźne dla naszego zdrowia. Samice składają jaja w naszych kuchniach i spiżarniach, wykorzystując do tego mąkę, cukier, bakalie a nawet suszone warzywa i owoce. Za jednym zamachem samica mola może złożyć nawet sto siedemdziesiąt jaj, z których już po dziesięciu dniach wykluwają się larwy. Gąsienice są bardzo agresywne, potrafią przegryźć wiele przeszkód na swojej drodze, aby dostać się do pokarmu. Warto wiedzieć, że mole spożywcze nie wywołują żadnych dolegliwości od strony układu pokarmowego nie są także toksyczne. Są one jednak w stanie zanieczyścić zapasy jedzenia odchodami i larwami, a to z reguły kończy się wyrzuceniem bardzo dużej ilości jedzenia. Właśnie dlatego warto skutecznie pozbyć się moli już w momencie, kiedy po raz pierwszy zdamy sobie sprawę z ich obecności w domu.

Mole spożywcze – skąd się biorą?

Bardzo trudno stwierdzić, skąd dokładnie biorą się mole. Wielu twierdzi, że mole biorą się znikąd i mogą pojawić się nawet w najczystszych domach. Mole spożywcze mogą przejść od sąsiada, dostać się przez przewody wentylacyjne czy klatkę schodową. Mole wręcz błyskawicznie zadamawiają się w nowych miejscach. Zatem nie warto zastanawiać się nad tym, skąd biorą się mole, ale wiedzieć, jak im zapobiegać!

Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni?

Spryskiwacz z substancją domowej roboty na mole spożywcze
Źródło: Pexels.com

Skuteczne pozbycie się moli kuchennych z domu wymaga od nas szybkiego działania i konsekwencji. Musimy przede wszystkim:

  • zlokalizować larwy,
  • opróżnić szafki i półki,
  • wszystko dokładnie umyć.

Jeżeli zauważymy latające mole, powinniśmy w szybkim tempie opróżnić szafki i zlokalizować larwy moli w suchych produktach. Wszystkie niestety muszą zostać wyrzucone. Warto także zwrócić uwagę na produkty co do których nie mamy pewności czy są zainfekowane. Dla bezpieczeństwa najlepiej prewencyjnie się ich pozbyć. Kolejnym krokiem jest odkurzenie i dokładne umycie wszystkich szafek, najlepiej za pomocą wody z mydłem. Ważne jest późniejsze przetarcie powierzchni octem, którego zapach odstrasza mole. Eksperci zalecają pozostawienie w zamkniętych szafkach gorącej wody z octem. W ten sposób możemy mieć pewność, że w pobliżu nie pozostanie nawet pojedyncza larwa.

Jak chronić kuchnię przed molami spożywczymi?

Warto wiedzieć jak odstraszyć mole spożywcze. Kiedy już pozbędziemy się moli z naszej kuchni zwykle zadajemy sobie pytanie co zrobić, aby już nigdy więcej się w niej nie pojawiły. Aby tak mogło się stać, należy podjąć środki zapobiegawcze. Jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych sposobów jest pozostawienie w kuchni zapachów, które są dla moli drażniące. Można posłużyć się goździkami, olejkiem miętowym, lawendowym czym waniliowym. Odpowiednio zabezpieczmy także wszystkie produkty, w których mogą zalęgnąć się mole. Dobrym rozwiązaniem są proste słoiki, przez które mole nie będą miały szansy się przegryźć. Jeżeli mole przylatują do nas przez okno, zadbajmy o wywieszenie moskitiery lub innej siatki przeciwko owadom.

Mole kuchenne mogą znacząco uszczuplić nasze zapasy suchej żywności. Ich pozbycie się z domu łączy się zwykle z pozbyciem się zapasów, dlatego warto zapobiegać inwazji poprzez stosowanie skutecznych środków prewencyjnych. Wystarczy wacik nasączony olejkiem lawendowym lub specjalny preparat specjalnie przeznaczony do tego celu.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • J. Yang i inni, Evidence of polyethylene biodegradation by bacterial strains from the guts of plastic-eating waxworms. Environ. Sci. Tech., 48 (2014).
 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.