Loading...
Zdrowie

Morfologia krwi – wskazania, przygotowanie i wynik badania

krew w dwóch prbuwkach do morfologii krwii

Morfologia to diagnostyczne badanie krwi, które polega na jakościowej i ilościowej ocenie znajdujących się w niej elementów morfotycznych. Aby wyniki były wiarygodne, do badania należy się odpowiednio przygotować. Sprawdź, kiedy zalecane jest wykonanie morfologii krwi.

Jakie są wskazania do morfologii krwi?

Morfologia krwi to badanie profilaktyczne, które powinno się wykonywać średnio raz do roku, nawet gdy nie występują żadne dolegliwości. Lekarz zleca ja w przypadku spadku masy ciała bez konkretnej przyczyny, odczuwania uczucia zmęczenia, występowania bólów kostnych i mięśniowych, podwyższonej temperatury ciała oraz łatwego pojawiania się siniaków i zasinień.

Morfologia krwi wchodzi w skład kontrolnych badań u kobiet w ciąży. Wskazaniem do jej przeprowadzenia jest też podejrzenie takich schorzeń jak m.in. niedokrwistość, choroby zapalne, skaza krwotoczna, a także choroby zakaźne. Badanie to służy również do monitorowania podjętego leczenia.

Co obejmuje morfologia krwi pełna?

Morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi obejmuje ocenę takich parametrów jak:

  • układ czerwonokrwinkowy – liczba erytrocytów (krwinek czerwonych, RBC), retikulocytów (młode formy krwinek czerwonych, RET), hematokryt (procentowy udział krwinek czerwonych we krwi, HCT), hemoglobina (HGB), wskaźniki czerwonokrwinkowe (SWH – średnia masa hemoglobiny w krwince, SSH – średnie stężenie hemoglobiny w krwince, SOK – średnia objętość krwinki), wskaźnik zmienności objętości krwinek czerwonych (RDW);
  • układ białokrwinkowy – liczba krwinek białych (leukocytów, WBC) i rozmaz z rozróżnieniem pięciu frakcji krwinek białych (neutrofili, limfocytów, monocytów, eozynofilii, bazofili);
  • płytki krwi (trombocyty, PLT) – wskaźnik zmienności objętości płytek krwi (PDW), średnia objętość płytki krwi (MPV), hematokryt płytkowy (PCT), wskaźnik tzw. dużych płytek (P-LCR).

Czy morfologia krwi wymaga specjalnego przygotowania?

Morfologia krwi, mimo że jest jednym z podstawowych badań, wymaga specjalnego przygotowania. Na 2–3 dni przed badaniem pacjent powinien ograniczyć przyjmowanie używek, w tym całkowicie odstawić alkohol. Krwi do badań nie pobiera się w czasie krwawienia menstruacyjnego. Na badanie należy przyjść wypoczętym, a przed wejściem do punktu pobrań krwi zaleca się 10–15-minutowy odpoczynek w pozycji siedzącej. Krew na morfologię krwi pobiera się, zanim pacjent przyjmie stosowne z rana medykamenty (jeśli oczywiście lekarz nie wyda innych zaleceń). Ze względu na wahania w czasie doby wartości analizowanych parametrów na morfologię trzeba zgłosić się z rana. Badanie wykonywane jest na czczo, a ostatni posiłek można przyjąć dzień wcześniej, do godziny 18.00.

Wyniki morfologii krwi

Zakres wartości referencyjnych parametrów analizowanych w ramach morfologii krwi może różnić się w zależności od placówki medycznej. Dlatego też z wynikami badania należy udać się do lekarza, aby zweryfikował, czy nie występują odchylenia od normy. Wykonywana analiza nie opiera się tylko na sprawdzeniu, czy dany parametr znajduje się przedziale, lecz także uwzględnia przyjmowane leki, występujące schorzenia, jak również płeć i wiek pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.