Loading...
Uroda

Most porcelanowy — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Męzczyzna naprawia w pracowni most protetyczny

Artykuł partnera.

Braki w uzębieniu to coś więcej niż problem praktyczny. Równie istotna dla większości osób jest kwestia estetyczna — w końcu kto nie marzy o pięknym, olśniewającym uśmiechu rodem z reklam past do zębów? Na szczęście, współczesne rozwiązania dentystyczne pozwalają na uzupełnianie braków zębowych w sposób gwarantujący doskonałe efekty. Jedną z wartych rozważenia opcji jest most porcelanowy. Czym jest i jakie są wskazania do jego założenia? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz!

Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy wiedzą, jak najlepiej zatroszczyć się o zdrowie Twoich zębów, sprawdź Dent Kraków — renomowaną klinikę stomatologiczną, oferującą szeroki zakres wysokiej jakości usług. Pamiętaj: wybór godnych zaufania specjalistów to pierwszy krok ku zapewnieniu najlepszych efektów.

Most porcelanowy — co to jest?

 

Most protetyczny

Most porcelanowy to stałe uzupełnienie protetyczne, które stosuje się w przypadku braku jednego lub większej liczby zębów, a także w sytuacji, gdy naturalne zęby pacjenta są zniszczone. Most porcelanowy zbudowany jest z połączonych ze sobą koron — konstrukcję tę nakłada się na zęby sąsiadujące z luką, odbudowując w ten sposób brakujący ząb lub zęby. Mosty tego typu przymocowywane są do zębów filarowych na stałe, co oznacza, że — w przeciwieństwie do protez ruchomych — nie można ich zdjąć.

Mosty porcelanowe — rodzaje

Możemy wyróżnić kilka rodzajów mostów, jakie obecnie wykonuje się w pracowniach protetycznych.

Most porcelanowy na podbudowie metalowej

Most porcelanowy tego typu to najpopularniejsze rozwiązanie, które, z uwagi na szczególną wytrzymałość konstrukcji, stosuje się zwykle w przypadku znacznych ubytków zębowych. Trzon metalowy odlewa się zwykle ze stopu chromo-niklowego lub chromo-kobaltowego (rzadziej, z uwagi na wyższą cenę, ze stopów srebro-palladowych lub stopów złota). Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mosty na podbudowie z tytanu.

Most porcelanowy na podbudowie cyrkonowej

Mosty dentystyczne na podbudowie z tlenku cyrkonu to jeden z najnowszych trendów protetycznych. Szkielet takiego mostu wytrzymałością dorównuje metalowi, a dzięki temu, że tlenek cyrkonu ma kolor zbliżony do naturalnej barwy zęba, ten typ mostu porcelanowego stanowi doskonałe rozwiązanie dla tych, których szczególnie interesuje świetny efekt estetyczny.

Most pełnoceramiczny

Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, mosty pełnoceramiczne wykonane są ceramiki, a więc ich niezaprzeczalnym atutem są walory estetyczne. Ze względu na fakt, że cechuje je znacznie mniejsza wytrzymałość mechaniczna, zaleca się stosowanie ich w przypadku braku pojedynczych zębów, zwykle w odcinku przednim szczęki i żuchwy.

Most porcelanowy na implantach

Ten typ odbudowy stosowany jest wtedy, gdy filarami protetycznymi są implanty, czyli śruby wkręcone w kość w miejscu usuniętych zębów. Jest to bardzo praktyczne (i kosztowne) rozwiązanie u pacjentów z dużymi brakami w uzębieniu. W ten sposób można odbudować nawet cały łuk zębowy.

Most metalowy licowany kompozytem

Kompozyt jest materiałem tańszym niż porcelana, ale jednocześnie mniej twardym. Z uwagi na większą niż w przypadku mostów porcelanowych porowatość, na powierzchni odbudowy pokrytej kompozytem kumulują się złogi, co prowadzi do zmiany barwy uzębienia.

Dlaczego warto zdecydować się na most porcelanowy?

Mosty porcelanowe nie bez powodu zyskują na popularności. Czynników przemawiających za tym rozwiązaniem protetycznym jest bowiem sporo. Przyjrzyjmy się najczęściej wymienianym zaletom założenia mostu porcelanowego.

Estetyka na najwyższym poziomie

Most porcelanowy do złudzenia przypomina naturalne zęby. I mowa tu nie tylko o barwie, ale także o fakturze, transparentności czy połysku — zachowanie właściwości charakterystycznych dla naturalnych zębów człowieka pozwala osiągnąć naprawdę imponujący efekt wizualny. Istotne w tym względzie jest także to, że porcelana się nie przebarwia, co pozwala pacjentowi przez długie lata cieszyć się pięknym uśmiechem.

Trwałość

Oczywiście, liczy się nie tylko ładny wygląd, ale i wytrzymałość. Mosty porcelanowe słyną ze swojej dużej odporności na działanie czynników mechanicznych i chemicznych, dzięki czemu mogą pełnić swoją rolę w jamie ustnej pacjenta przez wiele lat. Ryzyko pęknięć, uszczerbków w materiale czy zarysowań jest minimalne, a wymienione uszkodzenia mogą wystąpić praktycznie jedynie jako rezultat zewnętrznego urazu. Właściwie wykonany i precyzyjnie dopasowany most może wytrzymać nawet 30 lat użytkowania.

Cena mostu protetycznego

Koszty uzupełnienia braków w jamie ustnej za pomocą mostów porcelanowych zależą od materiału wykorzystanego do ich wykonania oraz od liczby brakujących zębów. Przykładowo, cena za jeden element w moście na podbudowie metalowej to ok. 700 zł. Element w moście porcelanowym na cyrkonie to już wydatek rzędu 1500 zł. Jeśli zaś chodzi o mosty porcelanowe na implantach, tu do ceny elementów doliczyć trzeba jeszcze koszt implantu razem z jego wszczepieniem (3-4 tysięcy złotych).

Zakładanie mostu porcelanowego — etapy

 

Uzupełnianie braków zębowych

Wykonanie mostu porcelanowego to proces, który wymaga co najmniej trzech wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Na pierwszej wizycie konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić, czy stan naturalnych zębów pacjenta pozwoli wykorzystać je jako filary protetyczne.

Jeśli wstępna kwalifikacja okaże się pozytywna, lub — w przypadku zdiagnozowania problemów z uzębieniem — po zakończonym leczeniu, podczas kolejnej wizyty przystępuje się do procedury przygotowującej zęby sąsiadujące z luką do późniejszego osadzenia konstrukcji. Najpierw zęby trzeba oszlifować, by z każdej strony zmniejszyć ich rozmiar. Dzięki nowoczesnej technologii zabieg ten przebiega całkowicie bezboleśnie. Następnym krokiem jest wykonanie precyzyjnych wycisków, na podstawie których w pracowni protetycznej wykonuje się właściwy most protetyczny. Do czasu zakończenia pracy, na oszlifowane zęby nakładany jest most tymczasowy, który ma ochronić je przed uszkodzeniem.

Trzecia wizyta to przymierzenie konstrukcji, przeprowadzenie ewentualnych korekt i osadzenie gotowego mostu porcelanowego na zębach filarowych. W przypadku zakładania mostu na implantach procedura jest dłuższa, ponieważ zanim konstrukcja zostanie zamocowana, kość oraz dziąsło muszą się całkowicie zagoić po wkręceniu implantów (trzeba odczekać ok. 8 tygodni).

Pamiętaj o właściwej pielęgnacji i ciesz się pięknym uśmiechem!

Odpowiedź na pytanie, jak dbać o most porcelanowy jest prosta: tak, jak dbasz o swoje własne zęby. Należy pamiętać o regularnym nitkowaniu, by pozbyć się drobnych pozostałości po posiłkach i szczotkowaniu (najlepiej szczoteczką miękką lub średnio twardą) z użyciem pasty, która nie spowoduje nadmiernego ścierania. Warto stosować też płyn do płukania jamy ustnej. Konieczna jest także systematyczna kontrola, zarówno stanu uzębienia, jak i stanu mostu protetycznego. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad sprawi, że Twój uśmiech będzie doskonały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.