Loading...
Psychika

Mózg kobiety uzależnionej od alkoholu łatwiej ulega uszkodzeniu

Po raz pierwszy badacze wykazali różnicę w szkodliwym działaniu alkoholu na mózg, w zależności od płci osoby uzależnionej.

W lutowym numerze „American Journal of Psychiatry” badacze z National Institute of Alcohol Abuse and Alcoholism, pracujący pod kierunkiem dr. Daniela W. Hommera opublikowali wyniki badań, z których wynika, że u kobiet uzależnionych od alkoholu łatwiej niż u mężczyzn dochodzi do uszkodzenia mózgu, podobnie jak wątroby i mięśnia serca, co wykazano już we wcześniejszych badaniach. W badaniu porównano skany (wyniki tomografii komputerowej) mózgów 79 kobiet i mężczyzn uzależnionych od alkoholu, po 3 tygodniach abstynencji, ze skanami mózgów 39 osób zdrowych. Mózgi mężczyn-alkoholików były „skurczone” w porównaniu z mózgami mężczyzn zdrowych, ale zmiany tego typu były jeszcze większe u uzależnionych kobiet w porównaniu z kobietami zdrowymi.

Obraz skurczenia się mózgu jest wynikiem obumierania komórek mózgowych pod wpływem toksycznego działania alkoholu i zmniejszania się masy mózgu. Średnio masa mózgu kobiet uzależnionych była o 11% mniejsza, niż masa mózgu kobiet z grupy kontrolnej. U żadnej uczestniczki badania, których przeciętny wiek wynosił 40 lat, nie było wyraźnego defektu intelektualnego. Wiadomo jednak, że zanik mózgu postępuje z wiekiem, co doprowadza do otępienia alkoholowego.

Kobiety narażone są na to powikłanie bardziej, niż mężczyźni. Przeciętna ilość alkoholu wypijana przez każdego z uczestników badania wynosiła 12 drinków dziennie. Czy picie mniejszej ilości alkoholu, np. 2 czy 4 drinków dziennie też daje podobne skutki, nie wiadomo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.