Loading...
Nauka

Multimedialna szkołą – czyli jaka?

Dziewczyna chodzi do multimedialnej szkoły

Obecnie multimedia wiążą się praktycznie z każdą dziedziną życia. Sprawia to, że również szkoły dążą do wprowadzenia do systemu nauczania Internetu, urządzeń elektronicznych i narzędzi multimedialnych. Technologie informacyjno-komunikacyjne umożliwiają łatwiejsze dotarcie do uczniów dorastających w świecie mediów i zmotywowanie ich do poszerzania swojej wiedzy. Jak właściwie powinna wyglądać nowoczesna, multimedialna szkoła?

Dlaczego warto wprowadzać do szkół narzędzia multimedialne?

Multimedia rozsądnie wprowadzone do systemu nauczania mogą być niezwykle korzystne dla uczniów. Nauczyciele powinni jednak dokładnie przemyśleć strategie wykorzystania programów i narzędzi w celu rozwijania różnorodnych umiejętności i motywowania dzieci do pracy. Jak multimedia wpływają na wykształcanie się różnorodnych zdolności uczniów?

  • Współpraca – korzystanie z grup stworzonych na platformach Internetowych, w bardzo prosty sposób można wykształcić wśród klasy więzi i dążenia do osiągnięcia porozumienia. Wpływa to też korzystnie na rozwój formułowania pisanych wypowiedzi.
  • Kształtowanie własnego zdania – korzystanie z Internetu wymaga, aby uczniowie uczyli się selekcjonowania informacji i polegania na wiadomościach zgodnych z ich systemem wartości.
  • Elastyczność – korzystanie z możliwie dużej ilości źródeł podczas zajęć szkolnych jest dobrą drogą do nauki rozwiązywania problemów i poszerzania swoich granic komfortu.
  • Logiczne myślenie – konieczność analizowania faktów przedstawianych w różnych internetowych źródłach uczy łączenia faktów wyciągania wniosków.
  • Nauka szybkiego uczenia się – materiały multimedialne angażują wiele zmysłów jednocześnie, a tym samym przyspieszają proces nauki.

Narzędzia multimedialne dla szkół podstawowych

Nowoczesna szkoła powinna na codzień korzystać z narzędzi multimedialnych. Zmiany jednak następują bardzo powoli. Większość szkół nadal opiera się głównie na korzystaniu z tradycyjnych podręczników, tablicy i kredy. Warto korzystać chociażby z programów dołączanych do książek przedmiotowych. Są one niezwykle pomocne w utrwalaniu zdobytej na zajęciach wiedzy. Ciekawym pomysłem może być wykonywanie zadań umieszczonych w tych aplikacjach w ramach prac domowych.

Dobrym pomysłem może być sprawdzanie wiedzy w formie elektronicznych testów. Taka forma to nie tylko ciekawe urozmaicenie dla uczniów, ale także łatwiejszy proces oceny dla nauczyciela. Dzięki nim w bardzo prosty sposób można określić poziom wiedzy określonej grupy i stwierdzić nad czym jeszcze trzeba z daną klasą popracować.

Atrakcyjne dla uczniów są wszelkiego rodzaju multimedialne podręczniki, słowniki i encyklopedie. Ich użycie jest dla dzieci zdecydowanie bardziej intuicyjne niż wertowanie obszernych tomów papierowych książek. Wiele badań psychologicznych potwierdza też szybkie przyswajanie informacji z nagrań audio-wideo. Ciekawe może być też wprowadzenie internetowych fiszek na zajęcia z języków obcych.

Czy warto korzystać z platfrom do tworzenia narzędzi edukacyjnych?

Multimedialna szkoła to nie tylko gotowe programy i gry edukacyjne. Nauczyciele mają obecnie możliwość korzystania z wielu darmowych platform oferujących projektowanie własnych krzyżówek, prezentacji czy puzzli. Ciekawym rozwiązaniem są też aplikacje przeznaczone do tworzenia prostych gier z wykorzystaniem przygotowanych uprzednio elementów.

Internet to źródło wielu atrakcyjnych narzędzi dla pedagogów. Platformy edukacyjne i systemy służące do e-learningu mogą znacznie usprawnić proces nauki i komunikacji między uczniami, rodzicami i nauczycielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.