Loading...
Choroby

Na czym polega badanie densytometryczne

Densytometr do badania gęstości kości

Badanie za pomocą densytometru wykonywane jest w celu oceny poziomu gęstości kości. Jego wynik pozwala wykryć osteoporozę, czyli chorobę powodującą znaczny ubytek w masie kostnej. Pacjenci dotknięci tą dolegliwością narażeni są na częste złamania, które bywają trudne do wyleczenia. Osteoporoza wykrywane jest najczęściej u osób po 60 roku życia. Badanie densytometrem przeprowadzane jest szybko i bezboleśnie.

Na czym polega badanie densytometrem?

Badanie za pomocą densytometru wykonywane jest w celu oceny poziomu gęstości kości. Jego wynik pozwala wykryć osteoporozę, czyli chorobę powodującą znaczny ubytek w masie kostnej. Pacjenci dotknięci tą dolegliwością narażeni są na częste złamania, które bywają trudne do wyleczenia. Osteoporoza wykrywane jest najczęściej u osób po 60 roku życia. Badanie densytometrem przeprowadzane jest szybko i bezboleśnie.

Jak działa densytometr?

Densytometr to aparat diagnostyczny, którego zadaniem jest badanie poziomu gęstości kości. Dzięki niemu lekarz jest w stanie sprawdzić ewentualne ubytki w masie kostnej pacjenta mogące świadczyć o osteoporozie. Warto zaznaczyć, że diagnoza możliwa jest już w bardzo wczesnych etapach choroby, co znacząco zwiększa szanse na zatrzymanie dalszego rozwoju dolegliwości oraz wdrożenie skutecznego leczenia. 

Aparaty diagnostyczne wykorzystywane do densytometrii to najczęściej densytometry rentgenowskie. Urządzenia te mają o wiele szersze możliwości diagnostyczne, wykraczające poza obszar związany z osteoporozą. Densytometr tego typu wykorzystuje technologię obrazowania, która sprawia, że są to urządzenia stacjonarne wykorzystywane w specjalistycznych poradniach diagnostycznych, klinikach i szpitalach. W porównaniu do densytometrów ultradźwiękowych aparaty rentgenowskie stwarzają o wiele większe możliwości diagnostyczne. Mogą być wykorzystywane do badania całego ciała, ale i mniejszych obszarów takich jak kręgosłup lędźwiowy czy biodra. Specjalne dodatki do tej aparatury pozwalają również przeprowadzać badanie densytometrem najmłodszym pacjentom.

Densytometr wysyła tak zwane wiązki DXA za pomocą lampy RTG, która zainstalowana jest pod blatem stołu. Czujnik urządzenia rejestruje promieniowanie przepuszczane przez ciało, dzięki czemu mierzy jego natężenie. Proces ten pozwala na obliczenie poziomu gęstości kości. Następnie wynik poddawany jest interpretacji przez lekarza specjalistę. Podczas badania trwającego zaledwie kilka minut, pacjent pozostaje w pozycji leżącej i bez ruchu. Na czas procedury zobowiązany jest on do zdjęcia wszelkiego rodzaju biżuterii oraz ubrań z elementami metalowymi typu suwaki czy guziki. Warto zaznaczyć, że badanie jest w pełni bezpieczne. Przeciwwskazaniem do wykonania badania densytometrem jest ciąża.

Badanie densytometrem – szybka diagnoza osteoporozy

Jedną z większych zalet badania densytometrem rentgenowskim jest możliwość szybkiej diagnostyki. Już na pierwszej wizycie pacjent, który zostanie poddany badaniu, natychmiast po jego zakończeniu otrzymuje również wynik. Dostępne od ręki rezultaty tej procedury pozwalają od razu stwierdzić lub wykluczyć osteoporozę. Możliwa jest również ocena szybkości utraty masy kostnej w przyszłości. Tutaj szczególnie pomocny jest wywiad z pacjentem.

Densytometr medyczny podaje aktualną gęstość kości na podstawie grup kontrolnych. Jedna z nich obejmuje osoby w wieku od 20 do 30 lat. Druga natomiast bierze pod uwagę osoby w wieku pacjenta. Są to grupy oznaczone kolejno literami T oraz Z. Kluczowe znaczenie dla prawidłowej interpretacji ma wskaźnik T. Pokazuje on jaka ilość masy kostnej została utracona od czasu gdy ciało znajdowało się w szczytowej formie. Istnieją w związku z tym specjalne normy wyznaczone przez WHO, które prezentują się następująco.  Wynikiem, który jednoznacznie wyklucza osteoporozę, jest ten oscylujący w granicach +1 do -1. Wczesne stadium osteoporozy może już oznaczać rezultat od -1 do -2.4. Toczący się proces wskazujący na osteoporozę oznacza się od -2.5 lub mniej. Zaawansowana osteoporoza to wynik poniżej -2.5.

Specjaliści podkreślają, że okresowe badania pod kątem osteoporozy powinny być zawsze wykonywane za pomocą densytometru tego samego typu. Warto o tym pamiętać, ponieważ tylko takie dane pozwalają na obiektywną ocenę przebiegu choroby. Poradnie specjalistyczne bardzo często dysponują różnego rodzaju densytometrami medycznymi. W związku z tym wybór jednego centrum diagnostycznego jest dobrym posunięciem.

Kto powinien poddać się badaniu densytometrem?

Profilaktyką osteoporozy powinny być objęte szczególnie osoby obciążenie ryzykiem wystąpienia tego schorzenia ze względów genetycznych. W grupie ryzyka są również kobiety po menopauzie. Narażeni na osteoporozę są także mężczyźni po 65 roku życia. Densytometr pozwala również wykryć osteoporozę u pacjentów ze złamaniami niskoenergetycznymi. Pozostałe schorzenia, które mogą być bezpośrednio powiązane z występowaniem osteoporozy to m.in. cukrzyca typu 1, nadczynność tarczycy, czy też reumatoidalne zapalenie stawów. Kalkulator Frax pozwalający ocenić ryzyko wystąpienia złamań osteoporotycznych znaleźć można na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.