Loading...
Zdrowie

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym

Artykuł partnera.

Rezonans magnetyczny to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych wybieranych przez lekarzy. To prosty i nieinwazyjny sposób na zapoznanie się z obrazem narządów wewnętrznych pacjenta we wszystkich płaszczyznach. Przeczytaj najważniejsze informacje na temat badania, którego nie należy się bać, a które może skutecznie pomóc nam w zdiagnozowaniu przyczyny bólu. Zapraszamy do lektury!

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to proste, bezbolesne i nieinwazyjne badanie wykorzystujące właściwości magnetyczne wody znajdującej się w organizmie człowieka, dzięki którym jest w stanie przedstawić, jak przekrojowo wyglądają narządy wewnętrzne. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, lekarze mogą korzystać z maszyn dających obraz w wymiarze 3D i dzięki temu jeszcze skuteczniej diagnozować pacjenta.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem, w zależności od badanego obszaru, wymaga pozostawania w bezruchu od 15 do 45 minut. Podczas badania pacjent umieszczany jest na stole w pozycji leżącej, który następnie wsuwany jest do maszyny. Ta wydając dźwięki przypominające wirującą pralkę, wytwarza pole magnetyczne i niejako „skanuje” nasz organizm. W czasie rzeczywistym lekarz z diagnostą, pozostający w pokoju obok, obserwuje przebieg badania na komputerze.

Pacjent pozostaje w stałym kontakcie z diagnostą i lekarzem za pomocą mikrofonu oraz kamery. W przypadku, gdy pacjent czuje się niepewnie bądź pojawią się objawy niepożądane (np. w przypadku podania kontrastu) możliwa jest natychmiastowa reakcja. Wiele pacjentów cierpi również na klaustrofobię, o której dowiaduje się przy okazji badania. Współczesna medycyna jest również przygotowana na takie sytuacje. W odpowiedzi na strach przed przebywaniem w małych pomieszczeniach, badanie może być wykonane również na maszynie tzw. otwartej, która daje dostęp do pacjenta z trzech stron. W przypadku osób z takimi objawami, lekarz może również zdecydować o podaniu leków uspokajających a także znieczulenia ogólnego.

Po zakończeniu badania pacjent jest wyprowadzany z maszyny i może wrócić do swoich obowiązków. Nie ma przeciwskazań do pracy ani spożywania posiłków. Należy jednak zachować ostrożność w zakresie prowadzenia pojazdów, zwłaszcza po podaniu kontrastu. Lekarze zalecają, by odczekać około 20-30 minut po zakończeniu badania, nim zdecydujemy się na powrót do domu czy pracy.

Czy do badania trzeba się przygotować?

Jak do każdego badania, tak również w przypadku rezonansu magnetycznego, warto wiedzieć o kilku rzeczach. Nie jest to jednak skomplikowany proces, który wymagałby wielotygodniowych działań.

Wybierając się na badanie:

  • wykonaj badanie krwi (zleci Ci je lekarz, najczęściej jest to kreatynina),
  • bądź na czczo, a jeśli badanie odbywa się w ciągu dnia, nie jedz i nie pij na 4 godziny przez rezonansem,
  • jeśli przyjmujesz leki, przyjmij je o stałej porze. Nie będzie miało to wpływu na wynik badania,
  • ubierz się wygodnie, tak by czuć się swobodnie. Zrezygnuj z obcisłych rzeczy,
  • zrezygnuj z biżuterii czy ozdobnej odzieży. Odłóż z dala od maszyny telefon komórkowy i karty płatnicze,
  • jeżeli badanie ma dotyczyć obszaru głowy i twarzy, nie maluj się i nie używaj produktów do pielęgnacji włosów, mogących zawierać opiłki metali, fałszujących wynik.

Wielu pacjentów zastanawia się, ile się czeka na rezonans magnetyczny w Warszawie? Wolny termin w prywatnych placówkach medycznych można znaleźć w przeciągu kilku dni, natomiast na badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba będzie zaczekać do kilku miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.