Loading...
Jedzenie

Na jakich produktach opiera się dieta ketogeniczna?

Produkty diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to system żywieniowy, który może wydawać się dość kontrowersyjny, jednak po przestudiowaniu jego zasad, wiele osób przekonuje się do niego. Decydując się na poważne zmiany w swoim menu, trzeba koniecznie zapoznać się z listą produktów wskazanych na diecie ketogennej. Co jeść na diecie ketogenicznej, by widać było jej efekty?

Nastaw się na tłuszcze

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę ze zdrowym stylem życia i przejściem na ten system żywieniowy, musi przede wszystkim przekonać się do produktów obfitujących w tłuszcze. Muszą to być jednak tłuszcze jak najmniej przetworzone albo te w zupełnie nieprzetworzone formie. Należy zadbać o to, by były to:

  • kwasy tłuszczowe nasycone,
  • kwasy tłuszczowe jednonienasycone,
  • kwasy tłuszczowe nienasycone.

Kwasy tłuszczowe mają na ogół formę stałą w temperaturze pokojowej. Znajdują się w mięsie, wędlinach, maśle, smalcu. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone to na przykład kwas oleinowy, obecny w oleju kokosowym – warto wiedzieć, że olej kokosowy jest również bogactwem nasyconych tłuszczów. Dieta ketogenna musi też obfitować w tłuszcze nienasycone, wśród których najważniejsze są kwasy omega-3 i omega-6, obecne na przykład w tłuszczach roślinnych, orzechach włoskich, awokado i w tłuszczu rybim.

Jeśli do tej pory unikałaś jedzenia tłuszczów, teraz nie będziesz musiała się ograniczać. Jak widać, dieta na spalanie tłuszczu, może obfitować w kwasy tłuszczowe – oczywiście pod warunkiem, że zredukuje się spożycie węglowodanów i białka do odpowiedniego poziomu.

Smażony na maśle bekon, pierś kurczaka przygotowana na oleju kokosowym, awokado, oliwa z oliwek, nasiona lnu, golonka – tłuszcze pod różnymi postaciami powinny stanowić aż 75% codziennego zapotrzebowania energetycznego. Tylko wtedy możliwa jest ketoza.

Co jeść na diecie ketogenicznej oprócz tłuszczów?

Oczywiście tłuszcze to nie wszystko, trzeba też zapewnić organizmowi określone ilości białka. Powinny one dostarczać 20% energii. Warto ograniczyć drób na rzecz czerwonego mięsa, ponieważ to drugie jest bardziej tłuste. Dieta ketogenna to taka, w której najlepiej unikać częstego spożywania mięsa z dużą zawartością protein, ponieważ może ono wytrącić organizm ze stanu ketozy.

Białko warto dostarczać organizmowi, jedząc także jajka i nabiał.

Produkty dozwolone na diecie ketonowej

Niektórzy uważają, że dieta ta jest uboga w witaminy i mikro- oraz makroelementy. Jednak nie jest to słuszne twierdzenie, ponieważ nie wyklucza ona wcale jedzenia warzyw i owoców. Nie można jedynie spożywać tych, które obfitują w węglowodany. Warto upewnić się, które z nich dopuszcza dieta ketogeniczna.

Warzywa:

  • szpinak,
  • zielona papryka,
  • sałata rzymska,
  • kapusta,
  • kalafior,
  • ogórki zielone,
  • brokuły.

Jeśli chodzi o owoce, to produkty z tej kategorii dopuszczone na diecie ketogenicznej to głównie maliny i borówki. Można także bez obaw spożywać jeżyny, truskawki i jagody. Nie należy też zapominać o wcześniej już wspominanym awokado, czyli najtłustszym owocem świata, przez wiele osób uważanym także za najzdrowszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.