Loading...
Dom i rodzina

Na którym etapie życia osoby starsze przestają być samodzielne?

Stary mężczyzna

Nasze życie składa się z kilku faz, każda z nich zaś rządzi się swoimi prawami. Niestety często zdarza się, że osoby w podeszłym wieku zaczynają mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak kąpiel czy przyrządzenie sobie posiłku. Ciężko jednak jednoznacznie określić kiedy ten moment może nastąpić.

Różni ludzie

Każdy z nas jest inny, nie tylko pod względem wyglądu fizycznego. Niektórzy bardzo wcześnie zaczynają mieć problemy ze zdrowiem, inni do późnych lat cieszą się wspaniałym samopoczuciem. Wiele zależy od trybu życia jaki prowadzimy, ale także od naszych genów. Skupmy się jednak na tym, na co mamy wpływ. Już jako młodzi ludzie powinniśmy dbać o swoje zdrowie. Można powiedzieć, że wszystko co robimy w dorosłym życiu będzie miało wpływ na to jak będziemy czuć się jako staruszkowie. Na początek warto zadbać o zdrowe serce i właściwy poziom cukru. Nie zapominajmy także o stawach. Zdrowa dieta i aktywny tryb życia zmniejszają ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości. Mimo wszelkich starań może się jednak okazać, że w pewnym wieku zaczniemy mieć problem z zadbaniem o siebie.

Pierwsze symptomy

Osoby starsze zazwyczaj są bardzo uparte i starają się być samodzielne za wszelką cenę. Niestety nie wszystkim się to udaje. W związku z tym, że mało który senior przyzna otwarcie, że ma problem powinniśmy go bacznie obserwować. Sprawdźmy jak radzi sobie z codziennymi obowiązkami, czy przygotowanie posiłku nie jest dla niego zbyt trudne, czy może się swobodnie poruszać, chodzić po schodach. Jeśli zauważymy, że pojawiają się jakieś trudności porozmawiamy z osobą starszą, być może są one przejściowe. Gdy jednak okaże się, że problemy stale się pogłębiają, senior nie jest w stanie zadbać o siebie, a my nie mamy wystarczająco dużo czasu by się nim zająć możemy skorzystać z usług domu seniora. W mazowieckim znajdziemy Dom Seniora 24. Miejsce to zapewni seniorowi całodobową opiekę. Profesjonalna i empatyczna kadra z pewnością będzie dla niego wsparciem. Pamiętajmy, jednak by regularnie odwiedzać starszego członka rodziny, z pewnością będzie to miało wpływ na jego samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.