Loading...
SportZdrowie

Naciągnięcie mięśnia – możliwe przyczyny, objawy, rehabilitacja

Kobieta uprawiająca sport

Jak powszechnie wiadomo, mięśnie są zbudowane z włókien mięśniowych, które nazywamy miofibrylami. Naciągnięciem mięśnia możemy nazwać skumulowane w obrębie włókien mikrouszkodzenia. Struktury te mają zdolność do kruczenia, dlatego w dużym stopniu powinniśmy na nie uważać podczas wysiłku fizycznego.

Czasami zdarza się, że w określonych warunkach nasz mięśnie zostają poddane działaniu sił, które przekraczają nasze naturalne możliwości adaptacji. Przez takie sytuacje nasze mięśnie ulegają zerwaniu. Prowadzi to do zerwania włókien mięśniowych najczęściej w miejscu ich łączenia ze ścięgnem, dlatego że w tamtym miejscu nasze mięśnie są mniej podatne na rozciąganie.

Warto tutaj dodać, że istnieją trzy rodzaje uszkodzeń mięśni. Pierwszym i zarazem najłagodniejszym uszkodzeniem jest naciągnięcie mięśnia, podczas którego zerwaniu ulega mniej niż 5% włókien. Kolejnym jest już dużo groźniejsze dla naszego zdrowia naderwanie mięśnia, podczas którego zerwaniu ulega więcej niż 5% włókien mięśniowych tworzących mięśnie. Ostatnim i zarazem najgroźniejsze jest zerwanie mięśnia. Jest to najpoważniejsze uszkodzenie tkanki mięśniowej, z jakim możemy mieć do czynienia.

Jaki mogą, być przyczyny naciągnięcia mięśnia ?

Najczęstszą przyczyną jest najczęściej po prostu nieodpowiedni ruch w danym momencie. Prowadzi to do naciągnięcia bądź do naderwania. Bardzo dobrym przykładem, po którym możemy nabawić się uszkodzenia mięśnia, jest po prostu sprint bez rozgrzewki czy też intensywny wysiłek wykonany po dłuższej przerwie od treningów lub od pracy. W zależności od poziomu naciągnięcia, rozrywane są włókna mięśniowe.

Kolejną przyczyną może też być długotrwały intensywny trening oraz podnoszenie ciężarów lub też po prostu upadek. Dla naszych włókien mięśniowych również groźne są nagłe ruchy lub gwałtowne zmiany kierunku. Trzeba również uważać na ćwiczenia rozciągające. One również mogą się w pewnym stopniu przyczynić do zerwania włókien mięśniowych.

Intensywny trening jako możliwa przyczyna naciągnięcia mięśnia
Źródło: Pixabay

Jakie są objawy naderwania mięśnia ?

Naciągnięcie lub też naderwanie mięśnia występuje przeważnie u osób, które uprawiają sport. Właśnie mięśnie sportowców są najbardziej narażone na przeciążenia struktur mięśniowych. Brak lub tez pomijanie rozgrzewki prowadzi do tego, że mięśnie są mniej elastyczne podczas treningu i bardziej podatne na uszkodzenia. Do urazu może dojść również wskutek upadku podczas treningu, uderzenia lub podnoszenia ciężarów.

Do najważniejszych objawów należą między innymi ostre bóle w miejscu urazu oraz ograniczony zakres ruchowy kończyn. Może pojawić się też obrzęk oraz zmniejszona siła mięśnia. Naderwanie mięśnia często prowadzi do niedyspozycji ruchowej. Natomiast naderwanie mięśnia brzucha ma bardzo podobne objawy do przepukliny. Tego typu uraz wywołuje częściową tkliwość oraz pieczenie w okolicy brzucha.

Może też pojawić się dyskomfort oraz promieniujący ból podczas wszystkich czynności wymagających napięcia mięśni brzucha. Na przykład siadanie czy też wypróżnianie się. O wiele mniej dotkliwe są objawy towarzyszące urazom kończyn dolnych. Natomiast naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia, zwykle obawiają się bardzo charakterystycznym kłującym bólem, który w dużym stopniu utrudnia poruszanie ręką oraz osłabienie siły mięśniowej.

Warto wspomnieć, że dotkliwe objawy naderwania mięśnia utrzymują się najczęściej przez kilka lub też kilkanaście dni. Niestety ślady po kontuzji mogą dawać o sobie znać przez wiele miesięcy, zwłaszcza jeśli podczas leczenia pominięto rehabilitację. Stan zapalny znika od 3 do 5 dni. Po tym okresie większość dolegliwości ustępuje.

Naciągnięty mięsień w nadgarstku
Żródło: Pixabay

Czy naderwanie mięśni pleców może być groźne ?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak groźny może być naderwany mięsień pleców. Jest to schorzenie, które skutecznie utrudnia nam nie tylko wykonywanie codziennych czynności, ale też nie ułatwia nam poruszania się. Najczęściej objawia się on opuchlizną, obrzękiem a przede wszystkim ogromnym bólem.

Do naderwania mięśni pleców dochodzi najczęściej podczas gwałtownego wykonywania ćwiczeń, które nie zostały poprzedzone odpowiednio długą rozgrzewką. Zdarza się to również podczas zastosowania złej techniki do podnoszenia dużych ciężarów. Kiedy będziemy mieć podejrzenie dotyczące naderwania mięśnia pleców, powinniśmy w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza nie tylko w celu potwierdzenia naszej diagnozy, ale też wykonania prześwietlenia oraz otrzymania od lekarza odpowiednich leków przeciwbólowych.

Po stwierdzeniu przez lekarza naderwania mięśni pleców powinniśmy powstrzymać się przez okres kilku dni od jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Bardzo ważna natomiast jest rehabilitacja, dzięki której będziemy w stanie szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Do takiej rehabilitacji warto wyposażyć się w materac do ćwiczeń i zapewnić sobie odpowiednią podporę do kręgosłupa.

Warto pamiętać, że ćwiczenia należy wykonywać delikatnie. Przede wszystkim powinny być to ćwiczenia rozciągające, które pomogą nam wzmocnić naderwany mięsień. Dlatego nie warto lekceważyć żadnych uszkodzeń w swoim organizmie a tym bardziej, kiedy w grę wchodzi naciągnięty mięsień pleców.

Czy naderwanie mięśnia dwugłowego może utrudnić nam codzienne czynności ?

Mięsień dwugłowy znajduje się w przedniej części ramienia. Odpowiada on przede wszystkim za zginanie ręki w łokciu oraz umożliwia obracanie ramienia. Naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia lub uda objawia się najczęściej nagłym ostrym bólem, czasami słyszalny trzask lub chrupnięcie, obrzęk oraz problemy w wykonywaniu określonych ruchów w miejscu uszkodzenia.

Przyczyną naderwanie mięśnia dwugłowego może być na przykład uraz spowodowany upadkiem bądź też nadmierne obciążenie danej partii. Jeśli obawiamy się, że uszkodziliśmy jakieś włókna mięśniowe. Powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza i zastosować leczenie zachowawcze bądź leczenie chirurgiczne.

Wszystko jest zależne od tego, jak długo będziemy czuli ból i czy będzie on ustępował z upływem czasu. Natomiast gdy przytrafi nam się naderwanie mięśnia dwugłowego uda to objawy, jakie będziemy odczuwać to przede wszystkim ból mięśnia zlokalizowany z tyłu uda, a także obrzęk i tkliwość mięśnia.

Mężczyzna trenujący boks
Źródło: Pixabay

Naderwanie mięśnia czworogłowego

Warto tu na początku wspomnieć, że każde z naszych ud ma cztery mięśnie czworogłowe. Przyczyną naderwania mięśnia czworogłowego to przede wszystkim gwałtowne, silne ruchy. Mogą być one spowodowane nadmiernych rozciąganiem mięśnia. Czynniki ryzyka naderwania lub naciągnięcia mięśnia czworogłowego to przede wszystkim zmęczone mięśnie oraz zbyt mocne rozciąganie mięśni nóg.

Objawy, jakie będą nam towarzyszyć podczas tego urazu to między innymi ból, obrzęk oraz skurcze. Teraz warto zadać sobie pytanie, jak podejść do leczenia naderwania mięśnia czworogłowego. Większość takich urazów leczy się samoistnie przy pomocy lodu i odpoczynku. Natomiast jeśli ból utrzymuje się bardzo długo, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania diagnozy.

Czy naderwanie mięśni czworogłowych uda może być groźne ?

Jak wiadomo każde naciągnięcia lub naderwania mogą być groźne dla człowieka. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego, jak uraz jest bardzo poważny. Naderwanie mięśnia czworogłowego uda jest bardzo łatwe do rozpoznania. Objawia się ostrym bólem w miejscu urazu o charakterze kłującym. Może wystąpić krwawy wylew (krwiak). Leczenie naderwanego mięśnia czworogłowego uda jest bardzo proste i polega przede wszystkim na leczeniu za pomocą leków przeciwbólowych.

W okresie wyróżniamy dwa okresy ostry i przewlekły. Okres ostry może trwać od około 1-2 tygodni. Terapia jest bardzo ważna w tym etapie, ponieważ pozwoli nam wrócić do szybszej sprawności fizycznej. Kolejnym etapem jest okres przewlekły. Ten okres trwa około od 3 do 2 miesięcy. Jak wiadomo czas rehabilitacji, jest sprawą indywidualną.

Jednak poważne naderwania mięśnia czworogłowego – te, w których mięsień został całkowicie uszkodzony, to niestety będą wymagały operacji. Jeśli odczuwamy silny ból i mamy ograniczenia związane z poruszaniem, to czym prędzej powinieneś zgłosić się do lekarza w celu diagnozy i pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.