Loading...
Choroby

Nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia zwiększają ryzyko choroby Alzheimera

W czerwcowym numerze „British Medical Journal” opublikowano wyniki badania wskazującego na istotną rolę podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi i nadciśnienia tętniczego w zagrożeniu chorobą Alzheimera w późniejszym życiu.

Dr Miia Kivipelto z University of Kuopio w Finlandii oraz współpracownicy zbadali w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poprzedniego stulecia ponad 1400 osób. Osoby te poddano ponownym badaniom w późnych latach dziewięćdziesiątych, gdy były w wieku 65-79 lat. Pacjenci, którzy w wieku średnim mieli podwyższone ciśnienie tętnicze skurczowe lub wysoki poziom cholesterolu we krwi mieli w późnym wieku dwukrotnie większe ryzyko ujawnienia się choroby Alzheimera, niż badani, którzy w wieku średnim nie mieli tych patologii. Zagrożenie tą chorobą u osób z obydwoma czynnikami ryzyka wzrastało czterokrotnie.
Nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia zwiększają ryzyko choroby Alzheimera niezależnie od czynników socjalnych i kulturowych, spożycia alkoholu i palenia papierosów. Obecnie nie wiadomo czy nadciśnienie tętnicze i podwyższony cholesterol uszkadzają tkankę mózgową bezpośrednio, czy przez wywoływanie zmian miażdżycowych w tętnicach i pogorszenie ukrwienia mózgu.

Badacze są zgodni co do tego, że problem wymaga dalszych badań. Uważają ponadto, że wyniki tej pracy pokazały jeszcze jedną przyczynę, dla której nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia powinny być leczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.