Loading...
CiążaZdrowie

Nadciśnienie w ciąży – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Kobieta w ciąży

Nadciśnienie u kobiet w ciąży to pojęcie, które łączy w sobie różne formy podwyższonego ciśnienia krwi. Niektóre kobiety mogą mieć przewlekłą chorobę nerek przed ciążą, której towarzyszy wysokie ciśnienie krwi. Inne mogą mieć nadciśnienie przed ciążą, jeszcze inne mogą mieć wysokie ciśnienie krwi spowodowane samą ciążą.

Wczesny rozwój nadciśnienia tętniczego jest jednym z czynników wpływających na niekorzystne rokowanie w późniejszym okresie życia. Istotne jest również to, że częstość wykrywania chorych z nadciśnieniem tętniczym na żądanie jest znacznie niższa niż w masowych badaniach populacyjnych.

Wynika to z faktu, że duża część osób, głównie tych z początkowymi objawami choroby, czuje się dobrze i nie zgłasza się do lekarza. Z tego samego powodu wiele kobiet dowiaduje się o swoim nadciśnieniu dopiero w czasie ciąży, co znacznie utrudnia diagnozę i leczenie takich pacjentek.

Co dzieje się z poziomem ciśnienia krwi podczas normalnej ciąży?

W czasie ciąży w układzie krążenia matki zachodzą istotne zmiany, których celem jest zapewnienie intensywnego dostarczania tlenu i różnych składników odżywczych do płodu oraz usuwanie produktów przemiany materii.

W czasie ciąży układ sercowo-naczyniowy jest narażony na zwiększone obciążenie. Wynika to ze zwiększonego metabolizmu, zwiększonej objętości krwi krążącej, rozwoju krążenia maciczno-łożyskowego, stopniowego wzrostu masy ciała kobiety ciężarnej i kilku innych czynników.

Wraz z powiększaniem się macicy dochodzi do ograniczenia ruchomości przepony. Wzrasta ciśnienie wewnątrzbrzuszne, zmienia się położenie serca w klatce piersiowej (jest ono położone bardziej poziomo). U niektórych kobiet może pojawić się miękki czynnościowy szmer skurczowy na koniuszku serca.

Wśród wielu zmian w układzie sercowo-naczyniowym charakterystycznych dla ciąży fizjologicznej, na pierwszy plan wysuwa się wzrost objętości krwi krążącej o 30-50% w stosunku do wartości wyjściowej (sprzed ciąży). Ponieważ procentowy przyrost objętości osocza przekracza przyrost objętości krwinek czerwonych, dochodzi do tzw. fizjologicznej anemii ciężarnych.

Charakteryzuje się obniżeniem stężenia hemoglobiny z 135-140 do 100-120 g/l. Wszystkie te zmiany, mające wyraźny charakter adaptacyjny, zapewniają utrzymanie w czasie ciąży i porodu optymalnych warunków transportu tlenu w łożysku i w ważnych dla życia narządach matki.

W prawidłowej ciąży skurczowe ciśnienie krwi pozostaje prawie niezmienione podczas ciąży. Natomiast rozkurczowe ciśnienie krwi obniża się o 5-15 mmHg w pierwszych 20 tygodniach ciąży. Natomiast wzrasta do poziomu wyjściowego w trzecim trymestrze.

Przyczyną tych zmian jest tworzenie się krążenia łożyskowego w tym okresie ciąży oraz rozszerzające naczynia krwionośne działanie kilku hormonów. W ciąży obserwuje się fizjologiczną tachykardię. Normalna częstość akcji serca u kobiet w późnej ciąży może wzrosnąć do 80-95 na minutę.

Lekarz mierzący ciśnienie kobiecie w ciąży
Źródło: Pixabay

Jak powinno się mierzyć ciśnienie krwi u kobiet w ciąży?

Aby uzyskać prawdziwe wyniki, należy przestrzegać następujących zasad pomiaru ciśnienia krwi u kobiet w ciąży:

  • Ciśnienie krwi powinno być mierzone po 10-15 minutach odpoczynku;
  • Pomiar powinien być wykonany na obu dłoniach. Ciśnienie krwi w prawym i lewym ramieniu jest zazwyczaj różne. Dlatego należy wybrać ramię z wyższą wartością ciśnienia i na nim dokonywać dalszych pomiarów;
  • Pomiary ciśnienia krwi powinny być dokonywane w pozycji siedzącej. W pozycji leżącej ucisk żyły głównej dolnej może zniekształcić wynik pomiaru ciśnienia krwi;
  • Stosować mankiet o odpowiednim rozmiarze. Stosowanie zbyt dużych lub zbyt małych mankietów daje błędne wyniki;
  • Nie należy zaokrąglać liczb do 0 lub 5. Pomiar powinien być dokładny z dokładnością do 2 mmHg dzięki powolnemu wypuszczaniu powietrza z mankietu.

Jak często występuje nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży?

Należy pamiętać, że pojedynczy wzrost ciśnienia tętniczego więcej niż 140/90 mmHg jest odnotowywany u około 40-50% kobiet. Pojedynczy pomiar ciśnienia krwi nie jest więc podstawą do rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Ponadto znane jest zjawisko tzw. nadciśnienia białego fartucha. To wysokie ciśnienie tętnicze, mierzone przez personel medyczny w porównaniu z wartościami prawidłowymi podczas pomiarów ambulatoryjnych.

Znaczenie tego zjawiska u kobiet w ciąży nie zostało dotychczas ustalone. Wiadomo, że w czasie ciąży występuje dwukrotnie częściej niż w populacji ogólnej. Częstość występowania prawdziwych typów nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży waha się jednak od 5 do 20%.

Kobieta w ciąży z nadciśnieniem
Źródło: Pixabay

O czym powinna pamiętać kobieta z nadciśnieniem, która planuje ciążę?

Kobieta, u której przed zajściem w ciążę rozpoznano nadciśnienie, powinna zostać poddana kompleksowemu badaniu. Jego celem jest zarówno określenie stanu zdrowia, jak i poszukiwanie ewentualnych przyczyn wtórnego nadciśnienia tętniczego.

Przede wszystkim należy stosować się do ogólnych zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia (rzucenie palenia, picie alkoholu itp.).

Planując ciążę, kobiety powinny zwracać szczególną uwagę na swój stan zdrowia, jeśli są w:

  • pierwszej ciąży;
  • ciąży mnogiej;
  • w rodzinie występuje stan przedrzucawkowy;
  • w wieku poniżej 20 i powyżej 35 lat;
  • mają nadwagę lub otyłość;
  • wiek ojca nienarodzonego dziecka powyżej 35 lat.

Również jeśli kobieta w ciąży cierpi na następujące choroby:

  • cukrzyca;
  • choroby ogólnoustrojowe (toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidoza, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • przewlekła choroba nerek; choroby serca, w tym wrodzone wady serca;
  • przewlekła niedokrwistość;
  • nieokreślone nadciśnienie tętnicze przed ciążą.

Co zrobić, jeśli na tle istniejącego nadciśnienia wystąpi ciąża?

Od początku ciąży kobiety z nadciśnieniem, które wcześniej otrzymywały leki przeciwnadciśnieniowe, powinny mieć unormowane ciśnienie krwi. Nie powinny stosować leków, które nie są sprawdzone jako bezpieczne dla dziecka.

Kobietom w ciąży z nadciśnieniem tętniczym można zaproponować rutynową hospitalizację na oddziale przedporodowym. Pierwsze przyjęcie do szpitala przed upływem 12 tygodni jest wymagane w celu oceny stopnia zaawansowania choroby i ewentualnych powikłań.

Druga hospitalizacja odbywa się w 28-32 tygodniu, kiedy układ krążenia jest najbardziej obciążony, w celu dostosowania dawek leków hipotensyjnych. Ostatnia planowana hospitalizacja odbywa się na 2 tygodnie przed spodziewanym porodem, aby przygotować kobietę do porodu.

Leki w walce z nadciśnieniem w ciąży
Źródło: Pixabay

Jakie są kryteria diagnostyczne nadciśnienia tętniczego w ciąży?

Główne aktualne zalecenia mówią, że nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży rozpoznaje się jako wzrost ciśnienia skurczowego powyżej 140 mmHg i/lub rozkurczowego powyżej 90 mmHg przy dwóch lub więcej kolejnych pomiarach w odstępie powyżej 4 godzin. Na tym etapie nie należy stosować innych kryteriów.

Jakie rodzaje nadciśnienia tętniczego występują u kobiet w ciąży?

Termin przewlekłe nadciśnienie tętnicze odnosi się do kobiet, które przed zajściem w ciążę miały podwyższone ciśnienie krwi.

Stan przedrzucawkowy to połączenie nadciśnienia tętniczego i białkomoczu, które pojawia się po raz pierwszy po 20 tygodniu ciąży. Ten typ jest najbardziej nieszczęśliwy dla matki i płodu z powodu dużej liczby poważnych powikłań.

Termin „nadciśnienie ciążowe” odnosi się do izolowanego wzrostu ciśnienia krwi w drugiej połowie ciąży. W porównaniu z innymi typami, rokowanie dla kobiety i płodu w nadciśnieniu ciążowym jest najkorzystniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.