Loading...
ChorobyJedzenieZdrowie

Nadmierne odbijanie po jedzeniu – przyczyny, postępowanie

Męzczyzna który boryka się z problemem czestego odbijania po jedzeniu

Na pewno każdemu z nas chociaż raz w życiu przytrafiło się odbijanie po jedzeniu. Nie byliśmy w stanie temu zapobiec, ani go powstrzymać. Dla niektórych jest to bardzo kłopotliwe, w szczególności odbijanie się kwasem, bo towarzyszy mu nieprzyjemny zapach. Wielu z nas nie wie jak sobie z tym poradzić ani skąd to się bierze. Jakie są przyczyny problemu? Jak możemy sklasyfikować odbicie, czy są jakieś rodzaje? Czy takie ciągłe i niekontrolowane odbicia mogą być groźne i zwiastować jakieś problemy zdrowotne?

Postaramy się pomóc w odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące nadmiernego odbijania.

Czym charakteryzuje się odbicie?

Odbijanie to nic innego jak uwalnianie powietrza lub gazów z przełyku, czy też z żołądka. Lekarze dzielą odbijanie na nadbrzuszne i żołądkowe.

Przy odbijaniu nadbrzusznym powietrze wchodzące do przełyku nie dociera do żołądka, za to natychmiast wraca do gardła. Takie odbijanie nazywa się niekontrolowanym i wiąże się ze stanem psychicznym pacjenta. Nigdy nie pojawia się podczas snu lub rozmowy. Głównymi czynnikami, które je prowokują, są: stres oraz niepokój.

Odbijanie żołądka występuje, gdy żołądek jest rozciągany nadmiarem gazów. Wtedy uwalnia część z nich z powrotem do gardła. Badania pokazują, że takie odbijanie jest normalnym procesem fizjologicznym, który może wystąpić nawet 30 razy dziennie i nie powinno być powodem do niepokoju.

Należy umówić się na wizytę u lekarza dopiero wtedy, gdy odbijanie powoduje dyskomfort w jamie brzusznej, towarzyszy mu ból lub nie ustaje przez dłuższy czas, nawet po zmianie diety.

Przyczyny odbijania po jedzeniu

Najczęstsze przyczyny odbijania to:

  • Szybkie połykanie pokarmu.
  • Niedostateczne przeżuwanie.
  • Picie podczas jedzenia.
  • Rozmawianie podczas przeżuwania jedzenia.
  • Spożywanie napojów gazowanych w dużych ilościach.
  • Częste używanie gumy do żucia.
  • Palenie.
  • Picie przez słomkę.
  • Aerofagia.
  • Spożywanie żywności bogatej w sztuczne słodziki.
  • Przyjmowanie niektórych leków.
  • Choroby przewodu żołądkowo-jelitowego.
  • Ciąża.

Żywność mogąca mieć wpływ na nadmierne odbijanie

Niektóre pokarmy mogą powodować odbijanie. W szczególności dotyczy to wszelkiej żywności wytwarzającej gaz, żywności z dużą ilością sztucznych słodzików, żywności bogatej w skrobię, napojów gazowanych i gumy do żucia.

U niektórych osób odbijanie może być spowodowane kawą, jajkami i orzechami. Lekarze twierdzą, że główną zasadą jest nie przesadzać z ilością jedzenia. Nawet najbardziej nieszkodliwe z nich, spożywane w nadmiarze, mogą powodować niepożądane skutki. Ponadto do wyboru diety należy zawsze podchodzić indywidualnie. Najlepiej pod okiem specjalisty oraz próbować różnych potraw i obserwować reakcje organizmu.

Badania pokazują trzy leki powodujące odbijanie lub choroby, których jednym z objawów jest odbijanie:

  1. Akarboza (przepisywana w przypadku cukrzycy insulinoniezależnej).
  2. Niektóre środki przeczyszczające (np. laktuloza i sorbitol).
  3. Środki przeciwbólowe (ibuprofen, aspiryna, naproksen).

Choroby mogąca mieć wpływ na nadmierne odbijanie

Odbijanie może być objawem chorób przewodu pokarmowego, takich jak:

  • Choroba refluksowa przełyku (GERD), w której zawartość żołądka regularnie dostaje się do przełyku. Przyczyną może być zarówno niedożywienie (tłuste, pikantne potrawy, alkohol itp.), jak i stres lub warunki pracy (pochylona pozycja tułowia)
  • Dyspepsja czynnościowa: zaburzenia motoryki i zmiany wrażliwości żołądka, upośledzone wydzielanie kwasu solnego. Przyczyna leży w stanie neuropsychicznym pacjenta.
  • Przepuklina przełyku z powodu zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej.
  • Naruszenie aktywności mięśniowej żołądka (gastropareza).
  • Zapalenie żołądka: zapalenie błony śluzowej żołądka.
  • Wrzód żołądka i dwunastnicy: kwas solny i żółciowy powodują korozję ścian żołądka i dwunastnicy, powodując stan zapalny.
  • Obecność bakterii Helicobacter pylori (helicobacteriosis).
  • Rak żołądka.
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna (zapalenie jelit).

Rzadziej wywołujące odbijanie choroby

Inne, rzadsze schorzenia, którym towarzyszy odbijanie to choroby dróg żółciowych, uszkodzenie trzustki i zespół porzucający. To ostatnie jest powikłaniem gastrektomii — operacji usunięcia żołądka. Zespół objawia się niestrawnością ze względu na fakt, że pokarm dociera z przełyku bezpośrednio do jelit.

Rodzaje odbijania

Charakter erupcji, czyli zapach, regularność i czas pojawienia się, może wskazywać na jego przyczyny.

Jeśli odbijanie nie powoduje bólu ani dyskomfortu i nie występuje regularnie i niezależnie od przyjmowanych pokarmów, nie ma się czym martwić. Ta reakcja jest naturalną funkcją organizmu. Inne rodzaje odbijania to sposób, w jaki organizm mówi o swojej chorobie.

Odbijanie bez zapachu

Takie odbijanie, jeśli jest stałe i związane ze stresem, może wskazywać na obniżony stan psychiczny i zwiększoną pobudliwość.

Z jednej strony nie ma poważnych powodów do niepokoju, z drugiej strony jest to powód do ponownego rozważenia diety, w tym szybkości wchłaniania pokarmu i stopnia żucia oraz stylu życia.

Odbijanie się kwasem po jedzeniu

Odbijanie po jedzeniu i podrazniony żołądek
Źródło: Pixabay.com

Odbijanie się kwasem po posiłku mówi o zwiększonej kwasowości żołądka i nadmiernej produkcji soku żołądkowego. Ten stan jest prekursorem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Odbijanie się kwasem często występuje bezpośrednio przed wymiotami, więc może być też wskaźnikiem jakiegoś zatrucia pokarmowego, czy niestrawności.

Odbijanie z goryczą

Sygnalizuje refluks żołądkowo-dwunastniczy (cofanie się żółci do żołądka), przewlekłe zapalenie trzustki i dwunastnicy (odpowiednio zapalenie trzustki i dwunastnicy). Często mylone z odbijaniem się kwasem.

Odbijanie acetonem

To odbijanie jest jednym z objawów cukrzycy. Jego pojawienie się jest dość poważnym stanem, który wymaga natychmiastowej hospitalizacji pacjenta.

Odbijanie ze zgniłym zapachem

Dzieje się tak, ponieważ pokarm pozostał z jakichś przyczyn w żołądku. Takie odbijanie może być oznaką chorób, np. zapalenie żołądka, rak żołądka, gastropareza, wrzody żołądka i dwunastnicy.

Ciągłe odbijanie

Przeważnie pojawia się przy tzw. suchym jedzeniu, któremu najczęściej towarzyszy zaburzenie odżywiania, jedzenie niezdrowej żywności. Występuje również wtedy, gdy bezpośrednio po posiłku następuje aktywna aktywność fizyczna. To komplikuje pracę przewodu pokarmowego i wchłanianie pokarmu.

Odbijanie a nowotwór

Odbijanie nie wskazuje na obecność nowotworu złośliwego ani nie prowadzi do niego. Należy zwrócić uwagę na inne objawy, które mogą wynikać z rozwoju nowotworu:

  • ból brzucha,
  • wczesne uczucie sytości i pełności,
  • utrata masy ciała,
  • zgaga,
  • nudności i wymioty oraz towarzyszące im męczące odbijanie się kwasem. Przy czym zgaga jest najczęstszym towarzyszącym objawem.

GERD, zapalenie żołądka i wrzody mogą również prowadzić do raka, którego jednym z objawów jest cofanie się powietrza do gardła. Jeżeli odbijanie stało się trwałe lub nabrało nieprzyjemnego zapachu, konieczne jest udanie się do lekarza, który skieruje nas na dodatkowe badania, jeśli uzna to za konieczne.

Jak pozbyć się odbijania?

Jeśli odbijaniu towarzyszy uczucie dyskomfortu lub pełności w żołądku, należy położyć się na lewym boku i podciągnąć kolana do klatki piersiowej.

Jeśli po jedzeniu nastąpi odbijanie, lepiej chodzić: ruch przyczynia się do normalizacji perystaltyki. Odbicie podczas jedzenia jest wskaźnikiem nieodpowiedniego spożywania posiłków. Unikaj napojów gazowanych, tłustych lub gazowanych potraw oraz gumy do żucia i papierosów po posiłkach.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Ciągłe odbijanie wraz z rozdęciem żołądka, wzdęciami, nudnościami czy bólami to powód do konsultacji z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem. Więc, podczas gdy odbija nam się sporadycznie, a przy tym nie występują żadne, inne niepokojące sygnały to nie należy zbytnio panikować. Warto wówczas się obserwować.

Leczenie odbijania, czy da się to jakoś wyleczyć?

Samo odbijanie nie prowadzi do chorób, ale ciągłe i podejrzane odbijanie, np. o dziwnym zapachu lub smaku może służyć jako sygnał ich pojawienia się, lub rozwoju.

Odbijanie to powód do zmiany diety. Lekarze mówią o potrzebie jedzenia frakcyjnego, kilka razy dziennie w małych porcjach. Zaleca się jeść na siedząco, z wyprostowanymi plecami, aby nie wywierać niepotrzebnego nacisku na narządy trawienne.

W przypadku uporczywego, niekontrolowanego, bezwonnego (nadżołądkowego) odbijania leczenie przeprowadza się przy pomocy logopedów, aby nauczyć pacjenta kontrolowania mięśni gardła.

Lekarze mogą przepisać węgiel aktywowany w celu zmniejszenia wzdęć i probiotyki w celu poprawy flory jelitowej i pozbycia się wzdęć. W przypadku niestrawności i nadmiaru kwasu solnego przepisywane są leki zobojętniające.

Inne zabiegi zależą od wyników dodatkowych badań i dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. W przypadku chorób wpływających na przewód pokarmowy lekarz zaleci kompleksowe leczenie odpowiednimi lekami.

Zapobieganie odbijaniu

Odbijanie jest sygnałem pochodzącym z układu pokarmowego. Dlatego w profilaktyce konieczne jest przede wszystkim dostosowanie diety i stylu życia. Wyeliminuj z diety napoje gazowane, tłuste i pikantne potrawy, słodycze. Jedz mądrze! Bądź świadomy tego, jak twoje ciało reaguje na różne pokarmy. Nie jedz w biegu lub podczas rozmowy, rzuć palenie, ogranicz alkohol, przestań żuć gumę.

Odbijanie jest powszechnym zjawiskiem fizjologicznym. Ciągłe odbijanie może być wywołane niedożywieniem lub lekami. Jednakże może również służyć jako sygnał o obecności poważnych chorób układu pokarmowego:

  • nieżytu żołądka,
  • przepukliny,
  • wrzodów,
  • nowotworów i innych.

Odbijanie jest powodem do niepokoju, jeśli gaz z ust pojawia się wraz z bólem, rozdęciem żołądka, wzdęciami lub niezależnie od przyjmowanego pokarmu. W takim przypadku musisz skonsultować się z gastroenterologiem.

Lekarz nie leczy odbijania, ale przyczynę jego wystąpienia. Pacjent zostanie wysłany na testy i badania. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana diety i wykluczenie niektórych pokarmów. Aby zapobiec odbijaniu, musisz jeść ułamkowo, w małych porcjach i przejść na zdrową dietę.

Podsumowanie

Odbijanie nie powinno być powodem do niepokoju, jeżeli nie towarzyszą mu inne niepokojące sygnały lub gdy jesteśmy w ciąży. Każdemu z nas czasem się odbije, nie zawsze, wtedy kiedy akurat byśmy tego chcieli. Zmiana stylu życia powinna znacząco pomóc. Odbijanie jest naturalne i nawet zdrowe, np. przy zapowietrzeniu się. Dopiero w momencie gdy, odbijanie sprawia nam ból, dyskomfort lub pachnie, albo smakuje jakoś dziwnie, powinniśmy zastanowić się nad wizytą u lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.