Loading...
Ciąża

Najczęstsze przyczyny bezpłodności. Co powinniśmy wziąć pod uwagę?

Męzczyzna pracuje w laboratorium gentycznym

Płodność jest jedną z funkcji, jaką posiada ludzki organizm, która polega na możliwości rozrodu. To procesem różnorodny i skomplikowany, dzielący się na 3 podstawowe etapy: procesy przygotowawcze, rozmnażanie oraz procesy następcze. Jeżeli rozmnażanie przebiega nieprawidłowo na którymś z wymienionych etapów, można mieć pewność, że zdolność do osiągnięcia stanu płodności jest przez coś zakłócona. Dochodzi do tego najczęściej z powodu wystąpienia niepożądanych dla ciąży czynników. Mogą być one zupełnie niezależne od posiadanej zdolności do rozrodu i nie wiązać się z procesami rozmnażania. Nie oznacza to jednak, że owe niezależne od funkcji płodności czynniki nie będą w zasadniczy sposób wpływać na to, czy kobieta ostatecznie zajdzie w ciążę.

Czym dokładnie jest brak możliwości zajścia w ciążę?

Niepłodność uważana jest za stan określonej blokady biologicznej, dla której charakterystyczne jest to, iż laboratoryjnie zaobserwować można stan braku i predyspozycji organizmu ludzkiego do zajścia w ciążę. Niepłodność dzielona jest na 2 typy: trwała i permanentna niemożność osiągnięcia stanu płodności oraz niezdolność, do utrzymania i donoszenia ciąży. Jeżeli kobieta cierpi z powodu chorób tarczycy lub nadnerczy, można przypuszczać, iż prawdopodobieństwo zajścia przez nią w ciążę jest bardzo niskie, a sam proces osiągnięcia płodności znacznie utrudniony. Laboratorium genetyczne badające przyczyny bezpłodności z wielką uwagą przygląda się każdej fazie, by móc lepiej pomagać osobom, które borykają się z tym problemem.

Jak zdołano dowieść statystycznie, problem niepłodności dotyczy około 15% par znajdujących się w wieku odpowiednim do reprodukcji. Za najczęstsze przyczyny bezpłodności uznawany jest brak stałego i aktywnego, współżycia seksualnego partnerów, które w sytuacji starania się o dziecko powinno mieć miejsce od 3 do 4 razy w tygodniu. Drugą przyczyną może być stosowanie środków antykoncepcyjnych. Kolejnymi powodami niepłodności, zarówno występującymi u kobiet, jak i u mężczyzn, są choroby oraz zaburzenia ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Do powodów bezpłodności zalicza się szereg czynników ogólnoustrojowych, choroby centralnego układu nerwowego, zaburzenia związane z ludzką genetyką, choroby oraz stany zapalne organów płciowych, ejakulację wsteczną u mężczyzn i tzw. spodziectwo. Jeśli zatem wiadomo już, że mężczyzna będący w stałym związku, w którym partnerzy regularnie uprawiają seks, nie posiada zdolności do wytwarzania plemników, warto zastanowić się, co można zrobić, by móc zmienić ten niekorzystny stan rzeczy 

Podobnie sprawa wygląda, jeśli partnerka cierpi z powodu choroby jajników. Niedyspozycję tych narządów można w łatwy sposób rozpoznać, gdy proces jajeczkowania (inaczej zwany owulacją) jest z jakiejś przyczyny zaburzony i przebiega inaczej niż dotychczas. To jeden z elementów cyklu miesiączkowego, przejawiający się tym, że po dojściu do pęknięcia pęcherzyka Graafa z jajników uwalniają się żeńskie komórki jajowe stanowiące odpowiednik męskich komórek rozrodczych, czyli plemników.

U kobiet jedną z przyczyn uniemożliwiających zajście w ciąże są również choroby przysadki mózgowej, weneryczne i niedoczynności rozwojowe narządów rozrodczych, jak zwężenie pochwy, choroby szyjki macicy czy niepełna drożność jajowodów. Wszystkie wymienione nieprawidłowości powinny wzbudzić niepokój partnerki. Szczególnie w sytuacji, kiedy współżyjąca ze sobą para stara się o poczęcie i narodziny potomka. Jako elementy składowe długiego i skomplikowanego w swojej budowie łańcucha, który ostatecznie prowadzi do porodu upragnionego dziecka,  należy zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie wszelkich niepokojących symptomów organicznych. To właśnie one stanowią początek drogi prowadzącej ostatecznie do rozwiązania problemu niepłodności u któregoś z partnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.