Loading...
Choroby

Najczęstsze przyczyny bólu biodra po zewnętrznej stronie

Mężczyzne boli biodro po zewnętrznej stronie i siedzi na łóżu

Ból biodra po zewnętrznej stronie świadczy o nieprawidłowościach w obrębie tego największego ze stawów, które mogą utrudniać pracę całego aparatu ruchu. Biodro to bowiem staw, który poddawany jest dużym obciążeniom. Jeśli ból odczuwany jest w jego górnej części, najczęściej przyczyną są urazy tkanek miękkich, np. mięśni. Jak sobie z nim radzić?

Co wywołuje ból biodra po zewnętrznej stronie?

Ból biodra może mieć różne przyczyny, ponieważ staw biodrowy składa się z wielu struktur, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie aparatu ruchu. Zazwyczaj jest spowodowany przeciążeniami związanymi z wiekiem, charakterem pracy, trybem życia, a także aktywnością fizyczną (przede wszystkim jej brakiem). Od tego, gdzie boli biodro, często zaczyna się wywiad lekarski. W niektórych sytuacjach dolegliwości są tak dotkliwe, że mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Ból biodra po zewnętrznej stronie również może mieć kilka przyczyn. Dość często jest efektem wspomnianych przeciążeń (również kręgosłupa) i aby zmniejszyć objawy, wystarczy odpoczynek. Jeśli odczuwamy go w górnej części i dodatkowo promieniuje do pośladka, zwykle świadczy o patologiach w obrębie tkanek miękkich, m.in. mięśni, więzadeł czy ścięgien. Jego powodem może być uraz, np. uderzenie w trakcie upadku, ale też nadwyrężenie spowodowane dźwiganiem dużych ciężarów czy przeciążenie z powodu nieprawidłowej sylwetki ciała, np. związanej z charakterem pracy. Regeneracji tkanek miękkich również sprzyja odpoczynek, ale ponieważ stanowią część stawu biodrowego i wpływają na aparat ruchu, warto skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi, czy na ich osłabienie nie miały wpływu inne uszkodzenia w obrębie stawu biodrowego.

Leczenie bólu biodra

Ponieważ staw biodrowy angażowany jest niezależnie od wykonywanych czynności, ból w jego obrębie może być odczuwany kiedy jesteśmy w ruchu, siedzimy, a nawet leżymy. To nieprzyjemne dolegliwości, które wpływają na wszystkie aspekty naszego życia. Jeśli ich powodem nie jest poważna choroba, a są wynikiem urazu lub przeciążenia, można je zmniejszyć domowymi sposobami.

W doraźnym łagodzeniu bólu mięśniowego lub kostno-stawowego o lekkim do umiarkowanego nasileniu pomagają dostępne bez recepty leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, które nie tylko niwelują nieprzyjemne dolegliwości, ale również zmniejszają stan zapalny. Substancją czynną, która szybko radzi sobie z bólem jest m.in. ketoprofen, który zawiera Ketonal Active w kapsułkach* i Ketonal Sprint w formie rozpuszczalnego w wodzie granulatu z lizyną, która przyspiesza działanie leku**. Niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, należy koniecznie przestrzegać właściwego dawkowania i maksymalnej dobowej dawki, która określona jest na dołączonej do opakowania ulotce. Wspomnianych leków nie można przyjmować bez konsultacji dłużej niż pięć dni, więc jeśli objawy nie ustępują lub ich natężenie się zwiększa, konieczna jest poszerzona diagnostyka.

W terapii bólu biodra o charakterze przeciążeniowym dobre efekty daje też wspomniany odpoczynek i odciążenie stawu, ale także właściwie dobrane ćwiczenia i fizjoterapia.

*Na podstawie ChPL Ketonal Active

**Na podstawie ChPL Ketonal Active

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.