Loading...
Dom i rodzina

Najczęstsze przyczyny odparzeń pieluszkowych

Dziecko z odparzeniami pieluchowymi

Odparzenia pieluszkowe to stan zapalny skóry, objawiający się przez zaczerwienienie i łuszczenie się naskórka oraz poczucie dyskomfortu i swędzenia. Nic dziwnego, że rodzice starają się obronić przed nimi swoje dziecko. Aby zminimalizować ryzyko pieluszkowego zapalenia skóry, warto dowiedzieć się, jak ono powstaje.

Jak powstają odparzenia pieluszkowe?

Odparzenie pieluszkowe może pojawić się na skutek wielu przyczyn. W większości przypadków wynika ono ze zbyt długiego kontaktu skóry dziecka z mokrą i zabrudzoną pieluszką. Tworzy ona idealne środowisko do namnażania się bakterii. Dodatkowe podrażnienia mogą wynikać z obtarć, jakie wywołuje pieluszka oraz z jej składu. Zdarza się, że niektóre pieluszki zawierają substancje uczulające. Inne czynniki, które powodują stan zapalny to brak cyrkulacji powietrza (oznacza to, że skóra niewystarczająco oddycha), zmiana diety, długotrwała antybiotykoterapia, infekcje grzybicze, wzmożone pocenie się w upalne dni, niedokładnie mycie i suszenie dziecka. Warto mieć na uwadze, że skóra niemowlaka jest niedojrzała, a co za tym idzie, jest cienka i nie umie chronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. To bardzo ważne, aby umieć ją odpowiednio pielęgnować i wspierać. Przeczytaj więcej o: odparzeniach pieluszkowych u dzieci.

Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?

Problemu pieluszkowego zapalenie skóry w wielu sytuacjach można uniknąć. Bardzo ważne jest to, aby regularnie wymieniać pieluchę dziecka, najlepiej zaraz po zabrudzeniu. Przed nałożeniem nowej pieluszki należy oczyścić skórę dziecka oraz nałożyć na nią krem ochronny. Należy również jak najczęściej wietrzyć pupę dziecka. Warto zwrócić uwagę na skład pieluszek oraz ubierać dziecko w przewiewne ubranka. Powinny być one wykonane z miękkich i naturalnych materiałów. Maluszka nie warto przegrzewać. Pielęgnując skórę dziecka, należy zachować delikatność. Przede wszystkim nie wolno agresywnie pocierać naskórka ręcznikiem w trakcie osuszania maluszka po kąpieli. Należy ostrożnie dobierać kosmetyki.

Co zrobić w przypadku pojawienia się odparzeń?

Troskliwa opieka nie zawsze wystarcza. Odparzenie pieluszkowe może pojawić się na skutek różnych przyczyn. Należy więc na bieżąco monitorować stan skóry dziecka. Im wcześniej zostaną zauważone symptomy, tym lepiej. Zapalenie pieluszkowe skóry początkowo manifestuje się przez zaczerwienioną i rozgrzaną skórę. Dziecko może być niespokojne, ponieważ doświadcza pieczenia i swędzenia. W takim przypadku nie ma co zwlekać. Szybka interwencja może załagodzić objawy, dzięki czemu nie będzie konieczności wizyty u lekarza. Należy sięgnąć po przeciwzapalny i ochronny krem.

Jaki krem jest odpowiedni na odparzenie pieluszkowe?

W aptekach nie brakuje kremów na odparzenia. Wśród nich wyróżnia się Sudocrem. Posiada on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Jest to produkt hipoalergiczny, odpowiedni dla wrażliwej skóry dziecka. Zawiera on tlenek cynku, który ma działanie przeciwzapalne. Z kolei alkohol benzylowy miejscowo znieczula i dezynfekuje, dzięki czemu maluszek zaczyna odczuwać uwagę. Ważnym składnikiem jest również lanolina, która ma właściwości nawilżające. Sudocrem przynosi pierwsze efekty już kilka godzin po zastosowaniu. Co ciekawe, można stosować go także w celach profilaktycznych. Najlepiej aplikować go przed nałożeniem nowej pieluszki, dzięki czemu utworzy na skórze warstwę ochronną. Więcej o maści można przeczytać na https://sudocrempolska.pl/.

Odparzenie pieluszkowe to jedno z najczęściej występujących schorzeń wśród niemowlaków. Można jednak mu skutecznie zapobiegać, przede wszystkim poprzez częstą zmianę pieluszkę, mycie skóry i stosowanie kremu. Ale również w przypadku pojawienia się zmian na skórze nie warto panikować. Dobra maść pozwoli pozbyć się objawów. Wskazaniem do wizyty u lekarza są utrzymujące się objawy oraz wysypka, pęcherzyki i gródki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.